Zdravie a krása

Našu pohybovú sústavu tvorí kostra, kostrové svaly, šľachy, väzy, kĺby, chrupavky a iné spojivové tkanivo. Jej primárnymi funkciami sú podpora tela, umožnenie pohybu a tiež ochrana životne dôležitých orgánov. Ani pohybovej sústave sa však nevyhýbajú rôzne choroby. Nasledujúce 3 patria medzi tie najbežnejšie.

Vedeli ste, že UV žiarenie k vám môže preniknúť aj pri zamračenom počasí? Zradné na UV lúčoch je to, že sú neviditeľné. Sú prítomné nielen cez deň, ale aj večer alebo počas zamračeného dňa. Preto je ochrana vašej pokožky pred UV žiarením zložitá. Ultrafialové žiarenie (UV) totiž predstavuje až 90 % celkového slnečného žiarenia a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

S príchodom skúškového obdobia sa zvyšujú nielen počty prebdených nocí, vypísaných zvýrazňovačov, ale zároveň sa zvyšuje aj náš čas strávený nad knihami alebo pri počítači. Práve ak máme mnohé poznámky a učebné texty v elektronickej podobe, trávime pred obrazovkou ešte viacej času než zvyčajne. Hoci nám skúška dopadne dobre, môžu si to odniesť naše oči.

Sezamový olej je kľúčovou ingredienciou v čínskej kuchyni. Ešte pred pár rokmi bolo pomerne náročné kúpiť si ho, dnes ho nájdeme v takmer každom supermarkete. Okrem svojej špecifickej chuti a obľúbenosti v ázijských jedlách má aj rôzne zdravotné účinky. Viete aké?

Repík lekársky je liečivá bylina, ktorej priaznivé účinka na ľudské zdravie sa využívajú už stovky rokov. Pozitívne vplýva na naše trávenie, hojenie rán, na zdravie dýchacích ciest a pomáha riešiť aj mnoho iných zdravotných ťažkostí, o ktorých sa dozviete v článku. Okrem toho sa pozrieme aj na to, aké látky v sebe repík ukrýva a aké je jeho použitie.

Každá žena, ktorá to s cvičením myslí vážne a neplánuje vo fitku len klebetiť a robiť si fotky na sociálne siete, vie, že dobrá výbava je pre maximálne efektívne cvičenie potrebná. A ak sa k tomu pridá štýlový vzhľad, bude to len plus.

Už prešiel rok od toho, keď boli zakázané obľúbené mentolové cigarety. Pre množstvo ľudí, ktorí ich obľubovali, to nebola práve najlepšia úprava legislatívy.

Ak sa vám podarí nájsť dobrého doktora špecialistu, je to výhra nech bývate v ktoromkoľvek kraji na Slovensku. Aj v Nitrianskom. Všade sa totižto nájdu špecializácie, ktoré danému regiónu akútne chýbajú.

Aj keď sme už dávno začali prechádzať od platby mincami a papierovými peniazmi k platobným kartám a najnovšie aj k mobilom, či smart hodinkám, čo ešte umocnila pandémia a snaha o minimalizovanie kontaktu s inými osobami, peňaženka je stále „povinnou výbavou“ pri odchode z domu. A platí to tak pre dámy ako aj pre pánov.

Kabáty a zimné bundy sme napriek pokročilému dátumu stále neodložili. Mnohé ženy sa ale snažia kombinovať teplé vrchné vrstvy, ako napríklad kabáty, s jarným oblečením. Aké dámske jarné oblečenie môžete spolu kombinovať, aby ste vytvorili pohodlný a zároveň štýlový outfit?

Módny priemysel ročne vyprodukuje tony odpadu. Len si predstavme, že každý známy módny reťazec ročne predstaví viacero kolekcií. Oblečenie, ktoré sa vyperie, však zväčša skončí na skládkach. Módny priemysel je jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia, pričom kedysi to tak nebolo. Nemali sme toľko oblečenia a keď sme si kúpili oblečenie, tak to vydržalo podstatne dlhšie.

Každá žena má doma šperkovnicu s krásnymi kúskami. Pri každej príležitosti si z nej vyberá šperky, ktoré sa jej aktuálne hodia na danú príležitosť a samozrejme aj k outfitu. Aké dámske šperky vás zaujmú svojou jednoduchosťou a kombinovateľnosťou?

Aj keď to vonku poriadne ešte ani jar nepripomínalo, letné mesiace sa nezadržateľne blížia. Všetky módne značky a eshopy s oblečením už ponúkajú aj letné oblečenie. Ak uvažujete nad tým, že by ste si do svojho pánskeho šatníka kúpili nové pánske oblečenie, ktoré by sa vám tam hodilo a ktoré by ste v lete zaručene využili?

Análna trhlina je malý trhlina v sliznici, ktorá lemuje konečník. Môže sa vyskytnúť počas vyprázdňovania, najmä ak trpíte zápchou. Analna trhlina zvyčajne spôsobuje bolesť a krvácanie pri vyprázdňovaní. Môžete taktiež cítiť kŕče na konci konečníka – v análnom zvierači. Análne trhliny sú veľmi časté u malých dojčiat, ale postihujú aj ľudí v akomkoľvek veku. Väčšina trhlín sa dá vyliečiť alebo aspoň zmierniť, napríklad tým, že zvýšite príjem vlákniny alebo pravidelne absolvujete sedacie kúpele. Niektorí ľudia s análnymi trhlinami môžu potrebovať medikamentóznu liečbu alebo dokonca chirurgický zákrok, a preto toto ochorenie je dobré podceňovať, hoci môžete si myslieť, že návšteva lekára s touto diagnózou je „trápna“.

Ak členov vašej rodiny zasiahne chrípkový vírus, určite to nie je nič príjemné. V rodinách s deťmi to môže byť obzvlášť únavné. Jedno dieťa je nakazené chrípkou, potom hneď ďalšie a skôr, ako sa nazdáte, nakazíte sa tiež. Jedným z riešení je zabrániť nákaze dezinfekciou vecí. Týchto deväť vecí by ste mali vyčistiť pre tým, než epidémia chrípky u vás doma znova prepukne.

Keď sa cítime hladní, chceme sa čo najrýchlejšie nejesť. Často preto len chytíme do rúk sáčok lupienkov, alebo si spravíme rýchly sendvič so šalátom a paradajkami. Nie vždy premýšľame o tom, čo jeme, ale nikdy nie je neskoro začať. Týmto potravinám sa však vyhnite.

Extrémny smäd môže znamenať rôzne zdravotné problémy. Cítite smäd po celý deň? Môže to jednoducho znamenať, že by ste mali piť trochu viac vody. Ale ak jej pijete dosť, môže to mať iné príčiny. Zachyťte radšej  tieto zdravotné problémy včas, aby ste s nimi mohli niečo urobiť.

Pravdepodobne všetci vieme, že banány sú veľmi zdravé. Je to ovocie a ovocie je vo všeobecnosti dobré pre naše zdravie; sú plné skvelých vitamínov. Väčšina rodičov povzbudzuje svoje deti, aby jedli aspoň jeden, ale najlepšie dva kúsky ovocia denne. Ale aký druh ovocia by sme mali jesť? Ukazuje sa, že banány sú pre vás obzvlášť dobré! Banány majú všetky druhy úžasných zdravotných výhod a my sme pre vás zostavili zoznam deviatich z nich!

Vybrať si ten správny olej na varenie či vyprážanie je niekedy skutočnou výzvou. Keď ide o maslá či oleje, sme postavení pred veľké rozhodnutie. Regály v supermarketoch sa priam prehýbajú pod váhou rôznych olejov, masiel a rôznych iných tukov. Stále diskutovanejšou otázkou súčasnosti je otázka rôznych typov tuku a ich negatívny či pozitívny vplyv na naše zdravie.

Možno vás to prekvapí, no vývin zraku sa u detí končí až v období nástupu do školy, teda v 6. – 7. roku života. No ľudské videnie a kvalita zraku sa neprestáva meniť ani po dosiahnutí dospelosti, pričom každú vekovú skupinu ohrozujú iné riziká, o ktorých často ani netušíme.

Chutná a zdravá večera. Sedíte pri stole, vychutnávate si jedlo s rodinou, s ktorou ste sa stretli po celom, možno náročnom dni. Takisto chutný a zdravý obed. Na tomto jedle si mnohí dávajú záležať a ak majú možnosť, pripravia si ho v pokoji doma. Niektorí idú obedovať do reštaurácie a vyberú si podľa gusta z množstva jedál. Nastáva však otázka, či rovnakú dôležitosť prikladáte aj raňajkám. Ak nie, robíte veľkú chybu.

Únik moču v tehotenstve alebo po pôrode môže postihnúť ktorúkoľvek ženu. Spočiatku sa môže prejavovať iba častejším močením, no s postupujúcim tehotenstvom môže byť pre ženu problém už aj zakašľanie, kýchnutie, smiech či prudší pohyb. Známe Kegelove cviky prvýkrát opísal americký gynekológ Arnold Kegel, ktorý aplikoval princíp obnovy funkcie izolovaných skupín svalov na svaly panvového dna. Cieľom Kegelových cvikov je liečba stresovej inkontinencie u žien počas tehotenstva alebo po pôrode.

Koruna krásy, áno to počujeme na každom jednom kroku. Aj tých rád je už tak veľa, že aj normálny človek má v tom všetkom veľký zmätok a chaos. Bez ohľadu na všetky skutočnosti ale netreba starostlivosť o vlasy podceňovať. To dôležité, čo by ste si mali uvedomiť je, že to nezáleží len od vonkajších vnemov. Lepšia kvalita vlasov sa dá dosiahnuť veľmi rýchlo aj na základe vitamínov a doplnkov, ktoré prijímame v strave.

V dnešnej dobe si môže každý z nás zvoliť účes, líčenie, oblečení a doplnky tak, aby dotvárali jeho osobnosť, aby sa v nich cítil príjemne a zároveň aby svojim vzhľadom do určitej miery upútal pozornosť okolia. To isté platí aj o slnečných okuliaroch. Tie už dávno nie sú len ochrannou pomôckou pred slnkom, ale stávajú sa v prvom rade určitým doplnkom, ktorý vystihuje vašu osobnosť. Ich vzhľad samozrejme taktiež podlieha módnym trendom.

Nech sa nachádzate v rôznych situáciách, vždy očakávate pre vaše oči dokonalé videnie a pohodlie. Perfektné videnie v každej situácii ponúkajú fototropné okuliarové šošovky Transitions. Keďže ponúkajú pre vás dôležitý komfort a zároveň sa príjemne nosia, poskytujú pre vaše oči a videnie dokonalé pohodlie.

Beh a jogging sú efektívne pre zníženie stresu. Osviežujú telo i myseľ. Beh je jedným z najlepších spôsobov, ako zostať fit. Počas behu dochádza k masívnemu spaľovaniu kalórií.

Pred tým ako začnete s liečbou kašľa je dôležité si uvedomiť, že kašeľ je v podstate obranný mechanizmus organizmu, ktorý telu pomáha a bráni ho. Možno ho teda vnímať pozitívne. Existuje viacero druhov kašľa. Možno ho rozdeliť na kašeľ suchý, vlhký, chrapľavý a záchvatovitý.

Nordic Walking je špecifický druh chôdze a aktívneho relaxu. Je to veľmi obľúbená športová aktivita. Nordic Walking je charakteristický tým, že pri chôdzi využívate palice, čo predstavuje dve veľké výhody pri podpore vášho zdravia:

Netreba zabúdať, že pri nosení kontaktných šošoviek je veľmi dôležitá hygiena a to, aby boli kontaktné šošovky vkladané vždy dokonale čisté a sterilné. Na kontaktných šošovkách sa počas nosenia uchytí mnoho depozitov, baktérií, tukových a bielkovinových čiastočiek a iných nečistôt, ktoré treba eliminovať, aby vaše videnie bolo dokonalé čisté a riziko vzniku komplikácií, predovšetkým zápalov minimalizované . Na čistenie, dezinfekciu a uchovávanie kontaktných šošoviek sa používajú špeciálne roztoky.Na svetovom trhu je množstvo roztokov na kontaktné šošovky. Ich úlohou je dezinfikovať kontaktnú šošovku, čím sa odstránia nečistoty a baktérie spôsobujúce očné infekcie. Zamedzujú aj tvorbe a ukladaniu tukových čiastočiek, ktoré znižujú ostrosť videnia pri nosení kontaktných šošoviek.

V dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe má človek veľa povinností, ktoré často pohlcujú celé hodiny. Ľudské telo však nevyhnutne požaduje aj relax, pokoj a oddych. Každý z nás sa potrebuje doplniť chýbajúcou energiou a silou, aby mohol v pohode a kľude zvládať túto dynamickú dobu.Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zregenerovať svoje telo aj myseľ, je šport. Fyzická námaha pri športe pomáha odbúravať stres, zvyšovať kondičku a v neposlednom rade formuje postavu. Najmä v sedavých zamestnaniach totiž ľudské telo ochabuje, a tak isto sa hromadia tuky, následkom čoho pribúdajú kilá a ťažšie zvládame množstvo úloh, ktoré sú nám touto hektickou dobou dané.

Oči sú jedným z najdôležitejších ľudských orgánov. Zdravé oči a dobré videnie nám zaručujú dobré výsledky v práci a dokonalé vnímanie sveta, ktorý nás obklopuje. Naproti tomu, zlé videnie predstavuje pre nás záťaž, ktorú musíme riešiť, aby sme mohli fungovať normálnym a plnohodnotným životom ako tí, ktorí majú zrak bezchybný. Život bez dobrého zraku je zložitý a aj z toho dôvodu moderná technika a veda vymýšľajú spôsoby, ako ľudský zrak možno chrániť alebo zlepšovať, poprípade ako zrak upraviť v prípade zlého videnia.

Pri ďalekozrakosti svetelné lúče dopadajúce do vašich očí, sa lomia optickým systémom a stretávajú sa za sietnicou. Optická mohutnosť rohovky a šošovky je menšia ako by zodpovedalo dĺžke oka. Problémy so zrakom sa prejavujú nepohodlným a rozmazaným videním do blízka, slzením, únavou a bolesťami očí a hlavy. Ich intenzita je výraznejšia večer alebo pri dlhodobej práci s počítačom a po zvýšenej fyzickej alebo psychickej námahe.

Oči majú svaly, ktoré potrebujú tak ako iné svaly občas precvičiť. Očná jóga je vlastne tréning očných svalov. Slabé očné svaly môžu spôsobiť, že sa oči pri niektorých aktivitách ako je napr. čítanie, alebo práca na počítači rýchlejšie unavia. Posilnenie týchto svalov pomáha udržovať zrak v dobrej kondícii a môže tak spomaliť starnutie očí a pomôže vám tak oddialiť nosenie okuliarov. Pokiaľ už trpíte nejakou refrakčnou poruchou, tak očná jóga môže napomôcť k udžaní súčasného stavu tak, aby sa vám nezhoršovali terajšie dioptrie.

Laserová operácia očí umožní odstránenie mnohých závažných ochorení oka. Najčastejšou príčinou zhoršeného videnia je refrakčná porucha. Laserová operácia očí je chirurgický zákrok, pomocou ktorého je možné riešiť problémy s videním (kataraktou alebo inými ochoreniami). Po úspešnej operácii dochádzka k odstráneniu nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek.Operácie excimerovým laserom vám umožnia zbaviť sa krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu a iných ochorení.

Fotorefrakčná keratektómia (PRK – z anglického názvu photorefractive keratectomy) je laserový zákrok používaný ku korekcii nízkej a strednej krátkozrakosti a astigmatizmu. V niektorých špeciálnych prípadoch môže byť použitá aj ku korekcii vyššej krátkozrakosti.

LASEK je laserový zákrok používaný ku korekcii krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Je to relatívne nová metóda, ktorá kombinuje výhody metódy LASIK a metódy PRK. Jeho veľkou výhodou je to, že sa jedná o neinvazívny zákrok bez rezu do rohovkového tkaniva a teda o zákrok technicky jednoduchší. Používa sa predovšetkým u ľudí, ktorých rohovka je buď príliš tenká, alebo príliš plochá.

Od roku 1970 sa využíva metóda nárezov rohovky diamantovými nožmi. Metóda LASIK (laser in situ Keratomileusis), ktorej otcom je prof. Pallikaris z Kréty, je jedným z ďalších operačných postupov pre korekciu dioptrických porúch. Ide o modernú excimer laserovú metódu. Historické korene laserovej operácie LASIK siahajú do roku 1949 k Barraquerovej Keratomileusis, na základe ktorej vyvinul Ruiz v roku 1966 metódu automatickej lamelárnej keratektomie (ALK). Pomocou mikrokeratomu vykonal na povrchu rohovky pravidelnú lamelu. Po jej odklopení vykonal druhý rez hlbšie do stromálnych častí rohovky, čo viedlo k žiadanému oplošteniu rohovky.

Tvár je poznávací faktor každého človeka. Každý jedinec má svoju špecifickú a jedinečnú tvár, ktorá je originálom, ktorý sa neopakuje u nikoho na svete. Na tvári sa odráža životný štýl každého z náš, preto je nesmierne doležité sa o tvár starať.

Japonské ženy sa už po stáročia za pomoci ryže tešia z úžasnej pokožky a mnohých zdravotných účinkov. Ak použijete ryžu na pokožku, zmení sa jej textúra a rozjasní sa. Inými slovami bude vaša pokožka hladká a zmiznú vám tiež tmavé škvrny. Môžete aj obohatiť svoj jedálniček o ryžu pre jej antioxidačné schopnosti.

Už roky ako aj ďalších iných žien si farbím vlasy. Vždy keď sa táto „ceremónia“ doma odohrávala všetci nadávali na znateľný zápach amoniaku, s tým je už však koniec. Vlasy si totiž môžeme farbiť aj prírodne. Samozrejme treba to brať s rezervou. Možno sa vám to nepodarí na prvý krát, možno zistíte, že potrebujete zmes podržať na hlave dlhšie a podobne.

Nepoznám azda človeka, ktorý by nemal rád horúcu čokoládu. Čokoláda sama o sebe sa teší veľkému úspechu a nie je tomu samozrejme inak ani v prípade jej tekutej formy. Mnohí z nás si ju však odopierajú, teraz už na to nebudete mať dôvod!

Mať nohy ako modelka je hádam snom každej z nás. Avšak opuchy nám často krát túto možnosť znemožnia. Mnohí si myslia, že opuchnuté nohy sú bežnou záležitosťou a nevyžaduje to žiadnu zvláštnu pozornosť. Opuchy nôh sú však škaredý a nepríjemný jav. Nohy sú tou časťou tela, ktorá trpí záťažou vlastného tela najviac. Toto zaťaženie môže byť spôsobené nadváhou, dlhým státím, špecifickými pracovnými podmienkami, ale aj dlhým sedením. Navrhujem vám preto niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyriešiť problém opuchnutých nôh prirodzenou cestou.

Pľúca sú veľmi dôležitým párovým orgánom v našom tele a ťahajú to s nami takpovediac až do konca života. Treba im preto samozrejme venovať náležitú pozornosť a čas od času im dopriať vytúžený detox.

Azda ani neexistuje človek, ktorý by nikdy o slnečných okuliarov wayfarer nepočul, alebo ich minimálne niekomu na očiach nevidel. Štýlové wayfarer okuliare patria svojim originálnym dizajnom k tým najslávnejším. Tento tvar je tradične úzko spojený, až priam neodlučiteľný, so značkou Ray-Ban. Avšak nie každý pozná celú históriu týchto okuliarov a tejto značky celkovo.

S pribúdajúcimi krížikmi na chrbte prichádzajú ruka v ruke zdravotné problémy. Tie, ktoré si všímame najviac, sa týkajú najmä našich očí. Zhoršovaniu zraku sa nevyhne takmer nikto, platí však, že aj pri nepatrných komplikáciách by ste mali očného lekára navštíviť čo najskôr. Aké očné ochorenia sa spájajú práve s vyšším vekom?

Preventívne očné vyšetrenie nepatrí k základným úkonom, ktoré sú za normálnych okolností hradené z verejného zdravotného poistenia. Očnú ambulanciu preto zväčša navštívime až vtedy, keď sa vyskytne nejaký problém alebo ak nás tam pošle iný špecialista. Oči totiž dokážu prezradiť omnoho viac ako len to, v akom stave je náš zrak.

Aj keď tejpovanie nie je žiadnou novinkou, masívnu popularitu si získalo len v posledných rokoch. Spopularizovali ho najmä profesionálni športovci, ktorí farebné pásky nosia nielen počas tréningov, ale aj pri zápasoch a pretekoch.

Podľa štatistík na Slovensku trpia alergiou už 2 milióny ľudí, čo je približne 40 % populácie. Významnú rolu zohráva genetika, no alergie si môžeme spôsobiť aj nesprávnym životným štýlom. Keď už alergiu máte, mali by ste tomu prispôsobiť celý svoj život. Akým spôsobom sa ochránite vo vašej domácnosti?

Stres je v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi často skloňované slovo. Vieme, že by sme sa mu mali vyhýbať, no čo robiť keď ho radi - neradi jednoducho prežívame? Nemusíte však všetko striktne riešiť hneď návštevou lekárne.Príroda nám aj v tomto prípade pomáha s jeho redukciou, ale v neposlednom rade dokonca aj so zmiernením jeho následkov dosť originálnym spôsobom. Čítajte!

Trošku som si v tomto článku posvietila na určité etapy trávenia a stravovania. Mnoho krát nejde o samotné stravovanie, ale aj o riešenie problémov, ktoré nastali, no hlavne o možnosti ako im predchádzať. Budete prekvapení, že to nie len o tom čo a kedy jeme...

Odporúčané weby