Beh a jogging sú efektívne pre zníženie stresu. Osviežujú telo i myseľ. Beh je jedným z najlepších spôsobov, ako zostať fit. Počas behu dochádza k masívnemu spaľovaniu kalórií.

Menej je niekedy viac. Behať môžete 3 × 10 minút v týždni a potom pomaly dávky zvyšujete. Začiatočníkom sa často odporúča kombinácia behu a chôdze. Nie je to však správne. Týmto spôsobom je nutné opakovane aktivovať látkovú výmenu, ktorá existuje počas behu. Namiesto toho sa odporúča veľmi pomalý, ale trvalý beh. Veľa začiatočníkov robí chybu, že sa snažia bežať príliš rýchlo. Dochádza tak k vyčerpaniu po každom tréningu. Takže tréning je náročnejší ako pre pokročilých. Začiatočníci by mali trénovať tak, aby si nevytvorili psychologickú bariéru k ďalšiemu tréningu.

Pre jogging platí pravidlo: Radšej menej a častejšie, ako bežať dlhé trate a nepravidelne. Na vyčistenie nervového systému postačí 35-40 minútový beh.

Rýchlosť behu by ste maliť zvoliť tak, aby ste vždy mohli pokojne rozprávať. Kto ja zadýchaný, beží príliš rýchlo.

Tréning s monitorom srdcového tepu je vhodné použiť až po zistení individuálnej maximálnej tepovej sadzby. Nepísané pravidlá, ako sú výška tepu 180 - vek, sú na vedenie tréningu nepostačujúce a monitor srdcového tepu môže navyše pôsobiť rušivo.

Bežecká výstroj

Najdôležitejšie sú vhodné bežecké topánky. Odporúčame osobnú konzultáciu s odborníkom, nakoľko pri výbere obuvy je dôležité zohľadniť viaceré faktory okrem veľkosti topánky. Renomované športové obchody umožňujú otestovať bežecké topánky doma a zamerať sa na vlastný štýl behu. Špeciálne vrchné oblečenie zo začiatku nie je potrebné. V zime postačí elastické oblečenie a čiapka, prípadne rukavice.

Odporúčané weby