V dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe má človek veľa povinností, ktoré často pohlcujú celé hodiny. Ľudské telo však nevyhnutne požaduje aj relax, pokoj a oddych. Každý z nás sa potrebuje doplniť chýbajúcou energiou a silou, aby mohol v pohode a kľude zvládať túto dynamickú dobu.Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zregenerovať svoje telo aj myseľ, je šport. Fyzická námaha pri športe pomáha odbúravať stres, zvyšovať kondičku a v neposlednom rade formuje postavu. Najmä v sedavých zamestnaniach totiž ľudské telo ochabuje, a tak isto sa hromadia tuky, následkom čoho pribúdajú kilá a ťažšie zvládame množstvo úloh, ktoré sú nám touto hektickou dobou dané.

Šport sa stáva čoraz populárnejším spôsobom trávenia voľného času. Pri ňom síce vydávame určitú fyzickú aktivitu, ale zároveň z tela odbúravame stres, negatívnu energiu a naopak, zvyšujeme svoju výkonnosť a dokážeme lepšie zvládať fyzickú a psychickú námahu. Bez ohľadu na to, či ste rekreačný alebo profesionálny športovec, je dôležitá v oboch prípadoch kvalitná ochrana zraku. Dobré videnie je nepostrádateľnou a neoddeliteľnou súčasťou nášho života a bez neho nemôžeme správne existovať a adekvátne vykonávať pracovné povinnosti v zamestnaní, ale aj mimo neho. Rovnako, ako v týchto prípadoch je množstvo spôsobov, akými si môžeme chrániť zrak pri športe. Z toho dôvodu sa počas rokov vyvinuli aj novinky v oblasti ochrany očí pri športovaní. Pretože pri športe je ochrana očí a korekcia zraku rovnako dôležitá ako keď nešportujeme, dokonca niekedy ešte dôležitejšia a to bez ohľadu na mieru profesionality a vašich športových výkonov, je potrebné vybrať vhodné a účinné športové okuliare.

Tak, ako pri každom druhu športu, volíme správny odev, pomôcky a obuv, rovnako by sme mali byť precízni pri výbere športových okuliarov. Dnes už trh ponúka množstvo druhov športových okuliarov. Rôzne tvary rámov, farieb skiel a celkový dizajn – je si z čoho vyberať. Nemali by sme ale pri výbere tých najvhodnejších športových okuliarov zabúdať na to, akému športu sa venujeme a tomu aj výber prispôsobiť. Záleží totiž aj od prostredia, kde sa šport praktizuje a s ním súvisiace počasie, poveternostné podmienky a intenzitu svetla. V neposlednom rade netreba zabúdať na dynamiku športu – turistika, beh, zimné športy či cyklistika – každý z týchto športov vyžaduje špecifickú ochranu očí.

Ak váš zrak nie je ideálny a musíte nosiť dioptrické okuliare, tak aj pre vás v súčasnosti existujú riešenia. Nebudete znevýhodnení ako v minulosti, ale je možné okrem kontaktných šošoviek dať vyhotoviť aj dioptrické športové okuliare. Váš zrak bude dokonale chránený aj počas športovania a vy sa môžete sústrediť na podávanie čo najlepších výkonov, s ktorými budete spokojní.

Na Slovenskom trhu nájdete viacero značiek športových okuliarov od tých najkvalitnejších, ale drahších, až po tie najlacnejšie, ktorým však potrebná kvalita chýba. Aj podľa typu športu je vhodné zvoliť značku slnečných okuliarov. Niektorý výrobcovia prefurujú modely určené napríklad na cyklistiku ako Rudy Project alebo Oakley, na beh má veľké množstvo modelov Adidas. Niekoré z modelov značky Adidas sú vhodné na zimné športy ako napríklad bežky. Významných producentom je tiež značka Uvex a na trhu nájdete aj mnoho ďalších. Každý má v ponuke množstvo modelov na rôzne športy, je treba si preto dobre vybrať a venovať tomu trochu viac času.

Odporúčané weby