Možno vás to prekvapí, no vývin zraku sa u detí končí až v období nástupu do školy, teda v 6. – 7. roku života. No ľudské videnie a kvalita zraku sa neprestáva meniť ani po dosiahnutí dospelosti, pričom každú vekovú skupinu ohrozujú iné riziká, o ktorých často ani netušíme.

Zrak dieťaťa sa po narodení neprestáva vyvíjať, novorodenec sa postupne učí zaostrovať, všímať si pohyby, farby a zdokonaľuje koordináciu medzi rukami a očami. V tomto období sa už môžu objavovať prvé príznaky rôznych ochorení očí, odborníci preto odporúčajú rodičom sledovať, či sa u potomka neobjavia nevysvetliteľné prejavy ako slzenie, začervenanie, svetloplachosť či napríklad slabé reakcie na pohyb.

Dobrou správou je, že komplikácie so zrakom sa počas vývinu dajú úspešne korigovať, včasné diagnostikovanie poruchy je preto kľúčové. Zároveň však platí, že aby bolo možné vykonať laserovú operáciu očí, očný problém sa musí najskôr stabilizovať. Inými slovami, takýto zákrok sa môže vykonať až v dospelosti. O to viac je potrebné dbať na preventívne prehliadky u kvalitného očného špecialistu.

Čo hrozí deťom a školákom?

Medzi najčastejšie očné choroby u vyvíjajúcich sa detí patria najmä dioptrické vady – krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, lekári počas prehliadky môžu diagnostikovať aj tupozrakosť, škúlenie či dvojité videnie. V mnohých prípadoch liečba spočíva v špeciálnych cvičeniach, nosení dioptrických okuliarov, u niektorých detí (napríklad v prípade extrémneho škúlenia) je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Dôležitá je okrem prehliadky u očného lekára aj samotná prevencia zo strany rodičov, deti by nemali tráviť príliš veľa času za počítačom, pred televíznou obrazovkou či hľadením do smartfónu a tabletu. Ak je práca za počítačom nevyhnutná v rámci štúdia, deti by si mali robiť prestávky, po každých 15 minútach sa treba zahľadieť na nejaký bod do diaľky. Rizikom je vznik tzv. syndróm suchého oka, ktorý sa prejavuje pálením, svrbením či pocitom cudzieho objektu v oku. Ideálnou náhradou takýchto nevhodných aktivít pre zdravie očí je hranie hier na čerstvom vzduchu či športovanie.

Čo trápi oči dospelých?

Príčin, prečo ľudia v dospelosti vyhľadávajú očné kliniky, môže byť niekoľko. Prvou je, že sa u nich objavujú začínajúce problémy so zrakom, najčastejšie z dôvodu výskytu dioptrickej chyby, prípadne inej očnej komplikácie (syndróm suchého oka a podobne). Druhú kategóriu tvoria ľudia, ktorým v mladšom veku bola diagnostikovaná nejaká porucha zraku, tá sa však „vyriešila“ dočasne, teda dioptriami či kontaktnými šošovkami.

Dnešní mladí však žijú rýchlym spôsobom života, športujú, dni aj večery často trávia mimo domova. Je preto pochopiteľné, že nosenie dioptrií či častá výmena kontaktných šošoviek ich obťažuje. V oboch prípadoch existuje pohodlné riešenie vo forme rýchlej a bezbolestnej laserovej operácie.

Laserová operácia u dospelých

V súčasnosti existuje množstvo rôznych typov laserových zákrokov a konkrétnych operačných techník. Aby ste však mohli podstúpiť akúkoľvek z nich, je potrebné absolvovať vstupnú konzultáciu s očným lekárom, zvyčajne priamo na klinike. Skutočný odborník by vám mal odporučiť najvhodnejší typ operácie, ktorá nemusí zákonite byť tá najdrahšia.

Ak sa vám niečo na praktikách očnej kliniky nepozdáva, nič nepokazíte, ak si vypočujete názor aj od iného špecialistu. Ide predsa o vaše zdravie. Pre laserové operácie očí vo všeobecnosti platí, že sú rýchle, bezbolestné a vykonávajú sa priamo na očnej klinike bez nutnosti hospitalizácie.

Medzi najpopulárnejšie typy patrí FemtoLASIK, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých minút odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus vďaka upraveniu zakrivenej rohovky. Čoraz viac je vyhľadávaná aj laserová operácia s názvom iLASIK, tá zase využíva najmodernejšiu technológiu certifikovanú vesmírnou stanicou NASA. Samozrejme, aj pri laserových operáciách existujú viaceré obmedzenia, nevykonávajú sa napríklad u tehotných a dojčiacich žien či u osôb s autoimunitnými ochoreniami.

Po štyridsiatke začína oko slabnúť

Pre mnohých znás býva strašiakom po štyridsiatke je starecká slabozrakosť, odborne nazývaná presbyopia. Žiaľ, jej vznik súvisí s prirodzeným starnutím oka, ochoreniu sa tak nevyhne nik. Najbežnejšie sa prejavuje tým, že noviny či knihu človek začne od očí čoraz viac vzďaľovať, aby na drobné písmenká vôbec zaostril. Riešením sú buď špeciálne dioptrie, alebo implantácia novej šošovky (PRELEX) s pomocou špeciálneho femtosekundového lasera.

Aj seniori si môžu zlepšiť zrak

S pribúdajúcimi rokmi pribúdajú aj očné choroby ohrozujúce zrak seniora. Veľmi bežnou diagnózou starších ľudí je zelený zákal (glaukóm), sivý zákal (katarakta) či makulárna degenerácia. Všetky spomínané ochorenia môžu pri neliečení viesť až k trvalej slepote, preventívne prehliadky by preto mali byť pre ľudí v staršom veku absolútnou samozrejmosťou. To zvlášť platí pri makulárnej degenerácii, ktorá sa operatívne odstrániť nedá. Efektívne riešenie však medicína ponúka pri šedom zákale použitím spomínaného femtosekundového lasera.

Odporúčané weby