Ak členov vašej rodiny zasiahne chrípkový vírus, určite to nie je nič príjemné. V rodinách s deťmi to môže byť obzvlášť únavné. Jedno dieťa je nakazené chrípkou, potom hneď ďalšie a skôr, ako sa nazdáte, nakazíte sa tiež. Jedným z riešení je zabrániť nákaze dezinfekciou vecí. Týchto deväť vecí by ste mali vyčistiť pre tým, než epidémia chrípky u vás doma znova prepukne.

Diaľkové ovládanie

Oddychujete, ležíte na pohovke alebo v posteli a máte pocit vyčerpania. Ako náhle vás skolí chrípka, nemôžete urobiť nič lepšie, než si ľahnúť, spať a možno sledovať film či televíziu. Keďže sa na  diaľkovom ovládači vyskytuje veľa baktérií a vírusov je dobré ho dezinfikovať. Vírus chrípky môže prežiť na týchto druhoch povrchov až 24 hodín! Vydezinfikujte preto ovládač vždy, keď niekto z rodiny ochorie. Môžete ho ľahko vyčistiť mokrým čistiacim tampónom.

Telefón

Rovnako ako diaľkové ovládanie, veľmi často sa dotýkame aj našich telefónov. Keď sme chorí, nechceme stratiť kontakt s okolitým svetom, takže často trávime veľa času rolovaním na sociálnych sieťach. Dezinfikujte telefón každý deň mokrým čistiacim tampónom a zvyšok rodiny to samozrejme naučte tiež, obzvlášť, keď sú chorí.

Posteľná bielizeň

Chrípkový vírus síce nemôže dlho prežiť na mäkkých povrchoch, ale keď je váš partner chorý alebo keď vaše choré dieťa spalo vo vašej posteli, je múdre vymeniť posteľnú bielizeň, aby ste zabránili ochoreniu. Keď je chrípková vlna takmer pri konci, je čas vyprať okrem bielizne aj vankúš a prikrývku. Ak nie je práve pre vás pranie možné, vložte ich do plastového vrecka a úplne ho utesnite. Vírus zomrie v priebehu 24 až 48 hodín.

Plyšáky

Možno sa to vašim chorým deťom nebude páčiť, ale ich vypchaté zvieratko bude musieť prejsť očistnou kúrou. Doprajte plyšovým hračkám pekný teplý kúpeľ v práčke alebo ich vložte na niekoľko dní do utesneného plastového vrecka, aby ste vírus zničili.

Zubná kefka

Ak si čistite zuby dvakrát denne, vaša zubná kefka je určite obrovským zdrojom baktérií. Keď máte chrípku je to samozrejme ešte horšie. Uistite sa, že zubná kefka chorej osoby nie je v tej istej nádobe ako zubné kefky iných ľudí a vymeňte ju hneď, ako sa chrípková vlna znova skončí.

Vaše ruky

Po každej návšteve toalety si umývate ruky (správne ?!), ale ak máte chrípku vy alebo ľudia okolo vás, je šikovné umývať si ruky o niečo častejšie. Tým môžete výrazne znížiť riziko kontaminácie. Používajte antibakteriálne mydlo a umyte si ruky vždy, keď sa dotknete chorého člena rodiny.

Už ste o týchto opatreniach informovali celú rodinu?

Odporúčané weby