Oči majú svaly, ktoré potrebujú tak ako iné svaly občas precvičiť. Očná jóga je vlastne tréning očných svalov. Slabé očné svaly môžu spôsobiť, že sa oči pri niektorých aktivitách ako je napr. čítanie, alebo práca na počítači rýchlejšie unavia. Posilnenie týchto svalov pomáha udržovať zrak v dobrej kondícii a môže tak spomaliť starnutie očí a pomôže vám tak oddialiť nosenie okuliarov. Pokiaľ už trpíte nejakou refrakčnou poruchou, tak očná jóga môže napomôcť k udžaní súčasného stavu tak, aby sa vám nezhoršovali terajšie dioptrie.

Špeciálne cviky sú určené pre uvoľňovanie napnutých a strnulých svalov očí a ich okolia, ktoré sú viac alebo menej stiahnuté u každého človeka. Cvičeniami sa stanú znovu poddajnými a pružnými. Oči sa budú pohybovať a prispôsobovať oveľa voľnejšie, čo má za následok rýchlejší návrat k normálnemu videniu. Navyše môže dôjsť k obnoveniu pôvodnej dĺžky svalov, ktoré svojim skrátením deformujú očnú buľvu a to spôsobuje poruchu zraku - krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.

Cvikov na zlepšovanie zraku existuje niekoľko desiatok a najlepšie sú prepracované v očnej jóge. Cvičiť môžeme v sede, najlepšie však vo vadžrásane, kedy sú priehlavky natiahnuté a ramená vtlačené mierne dozadu. Oči uvoľňujeme počas niekoľkých sekúnd pomocou dlaní. Cviky by sme mali robiť každý deň asi 4 - 8 minút. Zo začiatku treba cvičiť denne alebo pokiaľ sú oči unavené aj viackrát za deň. Keď pocítite úľavu, odporúča sa precvičovať zrak dva až trikrát týždenne. Očami môžete krúžiť aj počas cesty do práce napr. v autobuse. Cvičiť sa dá dokonca aj vtedy, keď máte zatvorené viečka. Pri súčasnom cvičení predchádzajúcich cvikov s krčnou chrbticou a s ramenami sa podľa skúseností dostaví zlepšenie do mesiaca. Záleží však tiež na rozsahu a spôsobe defektu, na našej vôli a na tom, s akým úsilím budete cvičiť. Cvičením očnej jógy sa dá tiež zbaviť miernej bolesti hlavy.

Odporúčané weby