Recenzie a testy

Bežecká obuv Hoka je na pohľad neprehliadnuteľná najmä originálnym dizajnom a hrubánskou podrážkou. Práve podrážka vzbudzuje dojem až prílišnej robustnosti a s tým spojenej vysokej váhy a zároveň predstavu skvelého tlmenia. V skutočnosti je to oveľa lepšie, pretože váha peny použitej na výrobu podrážky je naozaj nízka.

Je príjemné písať recenzie o produktoch, ktoré sa dobre osvedčili v praxi. O to viac, ak výrobok nebol najlacnejší, no napokon splnil svoju funkciu. Takým prípadom je i spací vak Cumulus X Lite 200.

Mountainsmith Scream 25 je malý, ultralightový batoh s hmotnosťou okolo 470 gramov. Je ideálnym partnerom na celodenné túry. Pokiaľ máte ľahkú turistickú výbavu, tak by mal zvládnuť aj nejaké to víkendové prespatie. Batoh som si zakúpil pred vyše rokom a spolu sme prežili stovky kilometrov v rôznorodých podmienkach.

Firma Hydrapak patrí k popredným výrobcom hydratačných systémov. Ich hydrovak Hydrapak Elite 2l je pokusom o odolný a ľahký hydrovak. Uvedený hydrovak som používal počas dokopy deviatich dní pri pokusoch o prechod tzv. Koruny Liptova (prechod hlavných hrebeňov horstiev Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov a Západných Tatier). Stačilo to na to, aby som si na hydrovak spravil vcelku dostatočný názor. Túra sa odohrávala v lete v júli a potom ďalší pokus v septembri. Hydrovak bol teda vyskúšaný v teplejšom i chladnejšom počasí, na výprave, ktorá mala za cieľ prebehnúť s najľahším možným vybavením, ale zase za rozumnú cenu.

Reťazec Decathlon ponúka cenovo dostupné vybavenie na športovanie pre široké masy a z ich ponuky pochádzajú i turistické palice Arpenaz 100. Za cenu 5,59 EUR si môžete dopriať jeden kus tejto palice. A tak som sa ich rozhodol vyskúšať.

Mini vreckový nožíček Leatherman Style Cs je typický príklad ultralightového produktu. Tento nožík, ktorý pokojne zovriete vo svojej pästi váži len okolo 40 gramov!! Nožík môžete v pohode nosiť na kľúčenke, pripadne si ho niekde pripnúť pomocou karabínky.

Spacák Slavo Extreme od firmy Slavo je páperový spacák do najchladnejších podmienok a pre použitie pri vysokohorskej turistike. Tento slovenský výrobca z Popradu - Spišskej Soboty je medzi outdoorovými priaznivcami málo známy resp. existuje o ňom minimum informácií a recenzií na jeho produkty. Konkrétne pred kúpou tohto spacáku sa nebolo veľmi od čoho odraziť. Rozhodovať sa dalo jedine podľa parametrov uvedených na internetových stránkach výrobcu a podľa veľmi malého množstva všeobecných komentárov dostupných v internetových diskusiách. Výsledkom pátrania bola iba matná predstava kúpy mačky vo vreci.

Výrobca Meindl patrí k renomovaným a overeným producentom obuvi do hôr. Či už ide o turistickú a lezeckú obuv, alebo o topánky pre poľovníkov. Spoločným menovateľom všetkých typov je kvalita. Model Island Pro je už ležiakom v ponuke tohto výrobcu. Tieto topánky sa s minimálnymi obmenami produkujú už roky. Model Island Pro opísaný v tejto recenzii sa vyznačuje goretexovou membránou, celokoženým zvrškom, vibramovou podrážkou a tzv. Memory Foam System-om.

Roland Juno-G je slušne nabitý 61 klávesový syntetizátor s množstvom zvukov, 128 hlasovou polyfóniou, plnohodnotným 16 partovým sekvencerom + s možnosťou nahrávania zvuku do 4 audio stôp. Na to že má nástroj 61 klávesov je vcelku skladný a ľahký. Je preto ideálnym pomocníkom nie len v štúdiu, ale aj na živé hranie.

Táto recenzia na digitálny fotoaparát Sony RX100 tretej generácie nie je zameraná na technické parametre, ale skôr na praktické použitie fotoaparátu. Internetové stránky sú zaplavené množstvom informácií, často krát odborných, takže ak chcete zistiť aký má fotoaparát šum v porovnaní s iným, za koľko stotín sekundy zaostrí z blízka do diaľky a aké veľké skreslenie obrazu má objektív, odporúčam prečítať si inú recenziu.

Ruky a chodidlá sú jednoznačne najzraniteľnejšími časťami tela, čo sa týka pôsobenia chladu. Vyplýva to z prirodzeného fungovania tela, ktoré sa stratu tepla počas pobytu v chladnom prostredí, snaží kompenzovať sústredením teplej krvi v tele jedinca do jeho stredu (z dôvodu ochrany životne dôležitých orgánov), pričom „obetuje“ vyhrievanie periférnych častí. Preto počas expozície končatín v chlade, trpia najmä tieto časti tela. Pri vyšších mrazoch to môže mať za následok i omrzliny resp. v extrémnych prípadoch až amputácie prstov a podobne.

Už na prvý pohľad je jasné komu je tento výrobok určený. Výrobca produktu Line shape protein sa zameriava hlavne na slečny či dámy, ktoré hľadajú v dnešnej širokej ponuke doplnkov stravy to správne. Ak si odmyslíme pútavo vyzerajúci obal, ktorý dozaista hneď zaujme ženské oko, zistíme že sa jedná o klasický proteín. Avšak sú tu určité odlišnosti, ktorí každá žena ocení. 

Ako zanietený príležitostný milovník cyklistiky som sa rozhodla pre kúpu bicykla aj v Čechách, pretože mi to prišlo praktickejšie ako ťahať ten svoj z domu. Rozhodla som sa pre kúpu trekového bicykla Olpran Mercury.

Aj ja som sa rozhodla zaobstarať si trekový, alebo inak nazývaný crossový bicykel, ktorý je v dnešnej dobe čím ďalej, tým viac populárny. Rozhodla som sa pre trekový bicykel Kellys Cliff 70. Hlavne asi preto, že spája horský a cestný bicykel do jedného. Oproti horskému má vzpriamenejší posed a o čosi užšie kolesá, no stále širšie ako cestný, čo zabezpečuje jeho využitie hlavne v teréne, pretože nechýba ani odpružená vidlica.

Po mojom slávnom príchode na intrák som zistila nielen to, že mama hotel skončil, ale tiež som si začala všímať pre mňa vtedy dosť samozrejmé veci, napríklad chuť a kvalitu vody.

Určite ani Vám neunikol momentálny ošiaľ z úžasných Chia semiačok, ktoré vám dodajú energiu a pomôžu aj s chudnutím. Rozhodla som sa preveriť či opäť nejde len o komerčný ťah firiem aby predávali semienka z nejakej rastliny ako zázračný liek na všetko.

Som nadšenec do hudby asi ako Pepek námorník do špenátu. Proste na každý typ svojej nálady, a tých máme vraj my ženy dostatok, jednoducho vždy keď potrebujem, siahnem po prehrávači a púšťam si čo ma napadne, samozrejme však len kvalitku.

V podstate sa považujem za priaznivca tak trošku retro vecí, hlavne čo sa týka elektroniky a podobne. Má to iba jediný, pre mňa dosť opodstatnený, primitívny a jednoduchý dôvod. Považujem sa za absolútne antitechnický typ a keď sa niečo konečne po rokoch snaženia naučím ovládať buď sa to pokazí, alebo ma všetci začnú presviedčať, že mám tú „šunku“ už konečne vyhodiť a kúpiť si niečo lepšie.

Najnovšie ako človek, ktorý sa zaujíma o fitnes a zdravú stravu…nuž toto keby počuli niektorí moji kamaráti, ktorí ma nevideli sto rokov, asi by mi neuverili, pretože tomu nebolo vždy tak. V časoch, keď som nastúpila na vysokú školu, ďaleko od rodičov a prvý mesiac som ešte poctivo chodila na prednášky, zmenili sa aj moje stravovacie návyky. Hmmm, ako to povedať slušne, dnes by som veci, ktoré sme so spolubývajúcou jedli na dennej báze skôr nazvala exkrementami ako normálnym jedlom. 

Hoci sa séria troch knižiek s názvom Tréning väzňa pomerne rýchlo rozšírila v sieti kníhkupectiev, málokto tuší o čo vlastne ide. Preto by sme vám to radi priblížili v tejto recenzii. Ide totiž o veľmi zaujímavé dielko hodné povšimnutia. Tieto knihy sa v zahraničí stali bestsellerom.

Varič VAR 2 od českého výrobcu VAR predstavuje miniatúrny kúsok kempovacej výzbroje s celkovou hmotnosťou 110g. Samozrejme, keďže sa jedná o plynový varič, do batohu musíte pribaliť taktiež plynovú kartušu. Tie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tak viete objem výstroja na varenie optimalizovať na minimálnu veľkosť.

Už dlhšiu dobu sa zaoberám zdravou výživou a hlavne fitness. Asi preto môjmu bystrému oku neunikol letáčik vo fitku, kde do nebies vychvaľovali mladý jačmeň. Samozrejme som po príchode domov začala „gúgliť“ a zisťovať o ňom viac. Čo som sa teda dozvedela?

Návleky na cyklistické tretry Shimano Aerofoil možno označiť ako minimalistický kúsok výzbroje do nepohody. Presnejšie sú to jemné neoprénové návleky na špičku topánky. Chrániť majú najmä pred vodou a chladným vzduchom. Sú určené na letnú sezónu, hoci testovali sme ich i pri teplotách okolo 5 stupňov celzia.

Plášť Michelin Wild Run'R je určený pre tréning na suchej ceste na vašom horskom bicykli, alebo jednoducho na jazdenie po asfalte, keď práve nemáte možnosť vlastniť viacero bicyklov, pre každý druh povrchu a odvetvia cyklistiky.

Návleky Shimano S2000D sú neoprénové návleky na cyklotretry. Používali sme ich s horskými tretrami Shimano XC61 vo veľkosti L, ktorá ,,sedí" na veľkosť obuvi v rozsahu 42-44. Tretry boli veľkosti 44, čiže sme testovali hraničnú hodnotu pre danú veľkosť návlekov. Uvedené tretry sú letným modelom tretier.

Digitálny fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GM1 je šikovný malý foťáčik na každodenné nosenie. Je predstaviteľom formátu micro 4/3. V súčasnosti je jedným z najmenších fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi (ak nie najmenší) tohto formátu. V porovnaní s klasickými kompaktnými fotoaparátmi s menšími snímačmi teda môžete očakávať už skutočne slušnú kvalitu fotiek.

Dashpoint 10 je malé, praktické púzdro pre Váš kompaktný fotoaparát. Púzdro vyrába známa firma Lowepro, ktorá sa venuje fotografickému príslušenstvu, najmä výrobe brašní a puzdier pre fotoaparáty. Lowepro Dashpoint 10 som testoval vyše polroka v kombinácii s pokročilým kompaktom Sony RX100 III.

Mobilný telefón Nokiu Lumia 925 som si zakúpil pred vyše 1,5 rokom. Ide o telefón strednej kategórie. V súčasnosti sa jeho cena pohybuje od 250 eur. Vzhľadom na to že mobilný trh sa rýchlo mení, tak aj tento model sa už pomaly stáva starším kusom. Napriek tomu má aj súčasnému používateľovi stále čo ponúknuť.

Trh s outdoorovými nohavicami je pomerne veľký a s rozmanitým výberom. Hoci nájsť kvalitné turistické nohavice na ktoré sa dá spoľahnúť môže byť niekedy problém. Netýka sa to však nohavíc od švédskej firmy Fjällräven, konkrétne modelu Keb Trousers.

Výrobca cykloplášťov Maxxis je zavedená značka. Rozhodli sme sa ju vyskúšať práve v čase zimného obdobia, keď sa začalo ukazovať, že zima v Malých Karpatoch bude slabá a terén zväčša blatistý s občasným snehom a kopou lepivého lístia. Pre test sme vybrali model Maxxis Swampthing 26 palcov, čo je plášť špecializovaný na jazdenie po blate.

Proterra Sport od Merrellu sú ľahké topánky, určené na rôzne multišportové aktivity so zameraním najmä na outdoorové aktivity. Osobne by som ich odporučil hlavne ako letnú obuv na bežnú turistiku. Sú ideálnou voľbou do lesa ale aj na ľahkú horskú turistiku. Dobre poslúžia aj ako vychádzkové topánky do mesta. Nebral by som ich však za zhoršeného počasia, prípadne do šmykľavého terénu.

Uterák Pocket Towel od firmy Sea to Summit je skvelou voľbou nielen pre všetkých vyznavačov minimalistického outdooru, ale aj pre tých ktorý nechcú so sebou vláčiť veľké a ťažké uteráky. Tento doslova vreckový uterák schováte bez problémov do hocakej batožiny, v prípade nutnosti aj do menšieho vrecka na bunde alebo nohaviciach.

V posledných rokoch prišlo k búrlivému rozvoju outdoorových aktivít. Ruka v ruke s ním napreduje aj výroba súvisiaceho vybavenia, pričom jedna z oblastí sa venuje výrobkom uľahčujúcim pobyt v prírode rodičom s malými deťmi. Produktom tejto odnože je aj detský nosič Deueter. Vďaka nemu je možné vybrať sa do prírode aj s naozaj malými deťmi. Ako vravia príručky, pokiaľ je dieťa vhodne zaodeté, je priam povinnosťou rodiča nosiť ho von na prechádzky. Detské nosiče Deuter sú certifikované skúšobňou TÜV.

Stan Geelert Track 1 je jednomiestny, dvojplášťový prístrešok, vhodný na trojsezónne použitie, nestratí sa ale určite ani počas krátkych akcií počas zimného obdobia v našich končinách. Hlavnou výhodou tohto stanu je predovšetkým nízka hmotnosť 1,6 kg a cena do 40 EUR, pričom stan poskytuje dostatočnú ochranu. Nízka hmotnosť je však na úkor komfortu, pretože stan je poňatý minimalisticky, poskytuje predovšetým ochranu pred nepohodou teda dlhšie prebývanie v ňom resp. varenie je nepohodlné. Komfort však je pri tomto type stanov druhoradý.

Za približne 40 EUR môžu byť vaše cyklistické tretry značky Muddyfox. Jedná sa o poltopánkový model Muddyfox TOUR 100 Low. Sú to tretry určené na rekreačné využitie a pri danej cene zvládnu túto úlohu pomerne úspešne. Ak hľadáte model, ktorý je cenovo prístupný, od ktorého očakávate, že vydrží  aspoň zákonnú dobu záruky a nemáte presnejšiu predstavu, čo od tretier očakávať, môžu byť tieto tretry vhodný model pre vás.

Tretry Shimano xc61 Carbon sú dizajnovo vydarené horské tretry vyššej úrovne. Sú vstupnou bránou k závodným modelom Shimano XC70 a XC90. Odlišujú sa od nich najmä tým, že postrádajú teplom tvarovateľnú vnútornú vložku. Pokiaľ však nemáte neštandardne tvarované chodidlo, model xc61 sedí veľmi dobre a pri cene okolo 100 EUR je to dobrá voľba. Tretry sú ľahučké a podošva je v mieste osadenia kufrov vystužená karbónom.

Odporúčané weby