Praktické informácie, rady a tipy

Uvažujete nad stavbou vlastného rodinného domu? A rozmýšľali ste už nad tým, z akého materiálu by bol postavený? Išlo by o murovaný alebo betónový dom? A čo takto sa pri výbere stavebného materiálu rozhodnúť pre drevo?

Ploter. Slovo, s ktorým je možné sa stretnúť (nielen) pri reklamnej tlači. A obzvlášť, ak hovoríme o veľkoformátovej tlači. Samozrejme, nejde len o slovo, ale hlavne o to, čo za zariadenie sa za týmto slovom skrýva.

Vysoká vlhkosť je jedným z najčastejších problémov v domácnostiach. O možných negatívnych následkoch vysokej vlhkosti už bolo povedané veľa, ale ako sa jej teda zbaviť? Nemusí to byť vôbec zložité.

 

Turbodúchadlo (alebo hovorovo turbo) je súčiastka, ktorá sa nachádza už takmer v každom novšom aute. A aj tak sa stále nájde množstvo vodičov, ktorí sa na turbá pozerajú s nevôľou.

Ak si odmyslíme zbraň a strelivo, najdôležitejšou výbavou pre poľovníkov sú rôzne optické zariadenia. Najtypickejším zástupcom tejto kategórie je ďalekohľad. Ten poľovník potrebuje, ak chce pozorovať zver vo svojom revíre.

V modernej obývačke zakaždým nenarážame na iný typ nábytku, ale ani nevyužívame jeden na všetko. Výber nábytkových zostáv a doplnkov prispôsobujeme vlastnému životnému štýlu. Stále však rešpektujeme spoločenský akcent obývacích miestností. To, že obývačka dispozične odráža modernú koncepciu, dokazujeme svojím pohodlím a komunikatívnosťou zároveň. Ako na to?

Virtuálny trh s online kasínami sa po uvoľnení monopolu štátnej spoločnosti Tipos rozrastá z roka na rok. Možno by sme ho mohli nadnesene prirovnať aj ku kvitnúcej záhrade, kde je niekoľko rôznych druhov kvetov. Niečo podobné teda badať aj na poli internetových herní, kde pravidelne pribúdajú noví hráči. Poďme sa na nich pozrieť.

Každá vysoká škola sa končí štátnymi skúškami, ktoré sa nazývajú štátnice. Študenti reprezentujú seba, hlavne svojimi vedomosťami. Okrem toho, mnoho pedagógov k celkovému hodnoteniu berie do úvahy vystupovanie študenta a jeho oblečenie. V tomto článku sa dozviete, ako je vhodné sa obliecť na štátnice.

Každý, kto má doma počítač alebo notebook, má aj pevný disk. A každý, kto už oň prišiel, vie o aké dôležité zariadenie ide a netreba jeho výber podceňovať.

Dnešná doba je typická digitalizáciou a snahou šetriť životné prostredie tým, že sa tlačí menej papiera. Namiesto listov posielame maily, namiesto klasických tlačených faktúr stačia elektronické faktúry. Niektoré oficiálne písomnosti však jednoducho musia byť v klasickej, tlačenej podobe. Preto sú tlačiarne naďalej nevyhnutnou súčasťou firiem, kancelárií i domácností. Preto je dobré vedieť, čo robiť, ak sa zrazu v tlačiarni minie farby.

Muži si nepotrpia na obdarovávanie, no v kútiku duše ich nepochybne poteší darček ako stvorený práve pre nich, keď sa naskytne príležitosť. Ak ste stratení vo výbere, máme pár zaujímavých nápadov na pánske darčeky.

Možno si poviete, že nadpis článku vám znie ako klišé, veď je každému jasné, že chceme piť čistú a kvalitnú vodu. Avšak kvalita vody je komplexnejšia téma a nie je len o odlíšení medzi pitnou vodou, úžitkovou vodou a vodou, ktorá nie je vhodná ani na pitie, polievanie, ani na iné účely. Nie je totiž voda ako voda.

Dovolenka karavanom je úplne odlišná od tej klasickej v hoteloch, apartmánoch alebo chatách. Poskytuje nové možnosti, ako si užiť svoju obľúbenú destináciu, prípadne navštíviť a prebádať nejakú novú. Ak premýšľate nad tým, že by ste vyrazili počas leta, alebo iného ročného obdobia niekam karavanom, máme pre vás tipy na zaujímavé kempy, kde zažijete skutočne nezabudnuteľné chvíle.

Hovorí sa, že veci nám vydržia, keď sa o ne staráme. Toto pravidlo sa bezpochyby vzťahuje aj na dámske kabelky. Prečítajte si, akým spôsobom ich skladovať a čistiť, aby vyzerali niekoľko rokov ako nové.

Let v teplovzdušnom balóne je unikátna skúsenosť, ktorú nemáte možnosť prežiť každý deň. Ak sa vám naskytne príležitosť, neváhajte ho vyskúšať. Tento zážitok bude nezabudnuteľný pre vás aj vašich blízkych a môže vám dokonca pomôcť prekonať váš strach z výšok.

Viesť účtovníctvo máte povinnosť ak vykonávate nejakú podnikateľskú činnosť, dobročinnú činnosť, či inú ohlásenú činnosť, kde používate finančné prostriedky, teda napríklad ak ste podnikateľ, ak vlastníte firmu, ak máte nejakú neziskovú organizáciu. Účtovníctvo sa líši podľa toho, akú činnosť vykonávate. Čo však v prípade, ak o účtovníctve neviete nič?

Dopriať si kvalitný spánok by malo byť v každom jednom z nás záujme, pretože len kvalitným spánkom vieme načerpať energiu, ktorú budeme potrebovať do nasledujúceho dňa. Kvalitu spánku ovplyvňuje nielen posteľ či matrac, ale aj obliečky či posteľné plachty, ktoré či chceme, alebo nie prichádzajú do kontaktu s kožou človeka. To je nesmierne dôležité, a preto kvalita by mala byť na prvom mieste. Kvalitné posteľné plachty poznať už na dotyk. Viete, ako si správne vybrať posteľné plachty a čo všetko treba brať do úvahy, ak túžime po kvalitnej plachte?

Tepelné čerpadlá sú dnes jediným zdrojom tepla pre domácnosti, ktoré bude možné v Európskej únii prevádzkovať. Zákaz v nasledujúcich rokoch totiž čaká na užívanie kotlov na tuhé palivo aj kotlov na zemný plyn. Obmedzovanie používania neefektívnych a neekologických zdrojov tepla nie je žiadnou novinkou rovnako ako výhody tepelných čerpadiel. Aj preto dopyt po čerpadlách v Európe rastie už od roku 2013 s tým, že v posledných rokoch tento rast dokonca akceleroval!

Na kúrenie v krbe je vhodné suché drevo. Čím dlhšie schne, tak tým lepšie, pretože v tom prípade je jeho výhrevnosť vyššia. Aby mohlo drevo schnúť, je nutné ho správne uložiť. V tomto článku sa dozviete, aké pravidlá treba pri skladovaní dreva dodržať.

Od začiatku roka 2021 platí nový zákon o hospodárnosti budov, teda každý staviteľ, ktorý ide od začiatku roka žiadať o stavebné povolenie, je potrebné aby mal dom naplánovaný v energetickej triede A0. K tomu, aby ste splnili energetickú triedu A0 je potrebné aby ste mal, okrem iného, vykurovacie zariadenie, ktoré sa považuje za vhodné pre danú energetickú triedu, kotol na drevo je vhodným spôsobom vykurovania v energetickej triede A0.

Poznáte to, malý priestor, málo miesta na rozdelenie vášho malého bytu na zónu nočnú a zónu dennú, nemusíte však zúfať, pretože aj spanie v malých bytoch môže byť ničím nerušené, a zároveň aj denný priestor nemusí byť rušený spánkovou časťou. Pýtate sa ako? Pomôžu vám sklápacie postele, ktoré jednoducho sklopíte keď potrebujete a zaklopíte keď ich nepotrebujete.

Ak sa situácia s pandémiou nezačne opäť zhoršovať, mohlo by sa opäť stať pravidlom, že každú sobotu, prípadne piatok alebo možno aj iné dni v týždni, sa na mnohých miestach rozozvučia svadobné zvony. Pre všetkých budúcich mladomanželov tak prišiel čas opäť sa vrhnúť do svadobných príprav.

Na bezpečnosť na pracovisku treba myslieť už pri rekonštrukcii alebo iných úpravách pracovných priestorov a samozrejme aj potom, keď už sa bude na pracovisku „makať“ naplno. Rôzne nariadenia ohľadom bezpečnosti vám môžu prísť ako povinné zlo avšak ich dodržiavaním nechránite len zdravie svojich zamestnancov (čo by malo byť na prvom mieste), ale aj svoj majetok.

Tesnenia rôzneho druhu a veľkostí používame takmer všade. Nech už je predmetom vašej výroby čokoľvek ak vaše výrobky používajú tesnenia, iste dobre viete, že to je súčiastka, ktorej kvalitu netreba podceniť.

Pre každého majiteľa vozidla je výmena všetkých možných žiaroviek asi najbežnejším typom údržby, ktorú si robí sám. Ak teda nemáte nejaký moderný model s dizajnovými LED svetlami, ktoré si pri poruche vyžadujú servis. A ešte dolievanie kvapaliny do ostrekovačov zrejme robíme častejšie.

Ku každému poľovníkovi neodmysliteľne patrí dlhá puška s puškohľadom. Teda ak nerátame typické poľovnícke oblečenie. Ako si však vybrať kvalitnú pušku?

Pri vyberaní zásnubného prsteňa príde vhod mať aspoň základnú predstavu o tom, aké prstene sa vašej partnerke páčia. Ak si s tým vôbec neviete rady a nechcete pokaziť prekvapenie tým, že sa budete (ne)nápadne vypytovať, stavte na klasiku.

Možností v otázke projekcie a následnej výstavbe nehnuteľnosti je dnes skutočne veľa. Konštrukcia strechy môže mať v tejto súvislosti rôzny sklon a podmienky pre inštaláciu fotovoltiky môžu byť následne značne odlišné. Fotovoltika a jej panely sa v dnešnej „zelenej“ ére teda objavujú na strechách budov čoraz častejšie a s meniacou sa klímou je ich význam stále väčší a väčší. Fotovoltika teda so sebou prináša množstvo výhod a jej narastajúca obľúbenosť z pohľadu domácností aj firiem je absolútne logickou. Ideálnym podložím pre aplikovanie fotovoltiky je teda šindeľ, ktorý vďaka som vlastnostiam a typu konštrukcie vytvára ideálne predpoklady pre uchytenie celej aplikácie spolu s panelmi. Solárnymi panelmi však nemusíte mať zákonite pokrytú celú strechu budovy a pokojne aj zopár kusov vie zásadnou mierou znížiť výdavky na elektrickú energiu a prispejete tak k zníženiu uhlíkovej stopy. Orientácia striech budov býva v praxi rozdielna a ideálnou bude tá zo strán, na ktorú dopadá väčšie množstvo slnečného svetla.

Farba na drevo exteriér dokáže zrenovovať každý typ záhradného nábytku a prvok v tomto priestore tak, aby mu náter vdýchol nový rozmer a taktiež poskytol požadovaný stupeň ochrany. Ochrana týchto doplnkov našich záhrad a pozemkov však nie je založená výlučne len na farbe na drevo exterier a dôležitou je tiež adekvátna príprava ošetrovaného povrchu. Ak ste sa teda rozhodli renovovať, tak pôvodný náter by sme sa určite mali snažiť odstrániť. Prebrúsenie tohto povrchu je veľmi dôležitým úkonom a jednoznačne tým zlepšíme priľnavosť nového náteru farby na drevo do exteriéru na ten pôvodný. Takýto proces vyprodukuje drobné nečistoty, ktoré je potrebné odstrániť čo možno najprecíznejšie. Následne je vhodné trámy altánku a všetky ostatné drevené časti natrieť napúšťadlom, ktoré je plne schopné preniknúť do väčšej hĺbky štruktúry dreva a dodať mu tak potrebnú ochranu proti rôznym externým vplyvom. Následne prichádza na rad farba na drevo do exteriéru. Variantov je však viacero, tak ako sa rozhodnúť pre ten ideálny? 

Úmrtie blízkej osoby je pre každého z nás bez ohľadu na vek, či pohlavie náročné. Obzvlášť v tejto ťažkej dobe, kedy nás ohrozuje koronavírus, ktorý spôsobilo už veľké množstvo úmrtí medzi staršími, ale aj mladšími.

V každej firme sú potrebné určité stroje. Niekedy je však potrebná aj separácia malých častíc, ktorých triedenie nie je možné rukami. V mnohých firmách našli uplatnenie práve magnetické separátory, resp. separátory magnetických častíc.

Na cestách máme stále veľký počet automobilov. Vyzerá to tak, že aj napriek nižších cenám automobilov budú slovenské rodiny najmä kvôli financiám uprednostňovať skôr jazdené automobily. Ak sa vám ale na jazdenom aute, alebo celkovo na aute, pokazí motor, vtedy sa auto stáva nepojazdným. Najmä v prípade starších áut je investícia do nového motora a jeho výmeny vysoká, čo bude mnohých odrádzať.

Disciplinovanosť na cestách je jeden z kľúčových faktorov ochrana zdravia vodičov motorových vozidiel. Aj napriek výraznému zníženiu nehodovosti vo viacerých častiach krajiny sa na Slovensku stávajú zbytočné dopravné nehody, ktorých príčinou je ľudský faktor, konkrétne však nevhodný spôsob jazdy. Nevhodným spôsobom jazdy však neohrozujeme len svoje zdravie a zdravie ostatných účastníkov premávky, ale aj opotrebovávame niektoré autosúčiastky.

Ak ste už počuli pojem likvidácia firiem, prípadne ste ho niekde zazreli, je dosť možné že si pod ním predstavujete niečo iné, ako to reálne znamená. Likvidacia firiem sa vykonáva pri zrušení firmy, teda pri výmaze z obchodného registra. Ide o časovo a administratívne náročnú činnosť, ktorú si však viete zjednodušiť tým, že si zabezpečíte firmu, ktorá za vás likvidáciu firmy vykoná.

Človek sa sťahuje minimálne jedenkrát za život, to je fakt, väčšinou sťahovanie prichádza pri prekročení hranice dospelosti, keď sa chce dieťa osamostatniť od svojich rodičov. Niekedy sa človek sťahuje aj viackrát za život, napríklad z prenájmu do vlastného bytu, či domu, alebo z podnájmu do podnájmu a podobne. Ak ste už niekedy zažili sťahovanie, viete, že nejde o príjemnú a ľahkú činnosť, práve preto existuje možnosť uľahčiť si sťahovanie, a to pomocou spoločnosti, ktorá zabezpečuje stahovanie Bratislava. Zabezpečenie tejto firmy pre sťahovanie so sebou prináša množstvo výhod.

Strecha spolu so strešnou krytinou by teda mala byť podrobená pravidelnej kontrole a na mysli máme predovšetkým tú vizuálnu. Toto pritom postačuje realizovať na jar a na jeseň a pokiaľ strešnej krytine venujete hoci len minimálnu pozornosť v tomto móde, dokážeme tým predísť oveľa väčším komplikáciám, do ktorých by mohol menší a zanedbávaný problém vyústiť. Jednou z najviac používaných alternatív je plechová strešná krytina a pri nej je napr. potrebné opakovanie vrchného náteru. Samozrejme nehovoríme o tom, že strechu budeme musieť premaľovať každý rok, no približne raz za 10 rokov bude tento proces potrebné realizovať. Plocha strechy tým získa nový a sviežejší vzhľad a materiálu ako takému dodáme potrebný stupeň ochrany pred nepriaznivými účinkami externých vplyvov akými sú počasie, machy či plesne.

Vyberáte si novú posteľnú bielizeň? V tom prípade vás asi zaujíma, na čo by ste si pri výbere mali dať pozor. Na trhu nájdete vysokú kvalitu, avšak rozhodne si za ňu priplatíte. Ak sa však necháte zlákať príliš nízkou cenou, môže sa stať, že vaše nové obliečky na posteľ budú nekvalitné. Rozhodujúci je preto vždy materiál. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, čo by ste pri výbere mali zvážiť a aké materiály sú na trhu dostupné.

V súčasnosti je vstavana skrina na mieru pomerne obľúbeným nábytkom pri zariaďovaní interiéru a toto jednoznačne platí v prípade obytných, kancelárskych i komerčných priestorov. Aj v prípade vstavanej skrine na mieru však existujú určité špecifiká, ktoré by sme mali mať pod drobnohľadom a určite nemali ujsť našej pozornosti. Jednou z týchto oblastí je aj samotná montáž vstavanej skrine na mieru a ako v prípade akejkoľvek rekonštrukcie, tak aj v prípade montáže tohto typu nábytku by sme mali remeselníkov sledovať aspoň jedným okom. Len málokedy totižto vieme odhaliť ako profesionálne sa títo ľudia svojej práci venujú a po každej montáži by sme si mali dôkladne skontrolovať výsledok ich práce.

U mnohých z nás je to jednoducho súčasť rutiny. Hneď ako si ľahneme do postele, zapojíme telefón do nabíjačky. Ráno, keď sa zobudíme, bude úplne nabitý a pripravený na použitie pre ďalší deň. Je to samozrejme veľmi užitočné, pretože nie vždy je možné alebo praktické nabíjať mobil počas dňa. Vedeli ste však, že v skutočnosti je nabíjať telefón v noci veľmi zlý nápad? A pritom ešte nespomíname nebezpečenstvo požiaru, keď je nabíjačka v noci zapojená do zásuvky.

Keď sa objaví jar, stromy ozelenia, vzduch je teplejší a vonku to znovu ožije. Všetci to milujeme! Ako však začínajú teplejšie obdobia roka, opäť sa objavuje aj hmyz. Dnes máme pre vás šikovný trik, ktorý vám pomôže zbaviť sa komárov vo vašej domácnosti!

Obyčajné špongie možno použiť na omnoho viac než len čistenie! Všetci sme sa začali snažiť byť šetrnejší k životnému prostrediu a snažíme sa nájsť vhodné alternatívy pre plasty. Máte už doma balenie špongií a chcete ich využiť aj na iné alternatívy než len na čistenie? Prečítajte si týchto pár trikov.

Časy, kedy množstvo funkcií v smartphonoch a zároveň aj ich použiteľnosť pre bežného zákazníka raketovo stúpali s každou ďalšou predstavenou generáciou, sú dávno preč. Podobne ako ostatné oblasti technologického sveta, aj tu sa inovácie postupne vyčerpali. Aktuálne sa dá povedať, že modely z nižších tried od vlajkových lodí delia len kvalitatívne rozdiely – lacnejším smartphonom trvá otvorenie aplikácie dlhšie, hru spustia na nižších detailoch a fotky nedosahujú takú úroveň kvality, principiálne však dokážu to isté. O to menší rozdiel nájdeme medzi aktuálnymi a minuloročnými vlajkovými modelmi. Výrobcom sa však predsa len podarilo objaviť jeden zásadný prvok, ktorý motivuje zákazníkov siahnuť po novinkách.

Niektorí z nás si možno ešte pamätajú na dobu, kedy každý výrobca mobilov používal vlastný operačný systém a nikoho neprekvapilo, keď sa OS výrazne moduloval s uvedením novinky. S nástupom smartphonov sa ale situácia drasticky zmenila. Užívateľom prestali stačiť natívne aplikácie, s ktorými smartphone kúpili a začali čoraz častejšie využívať aj apky od tretích strán. A keďže vývoj každej z nich je pomerne nákladný, bolo nemysliteľné ich vyvíjať na desiatky rôznych platforiem. Po definitívnom ukončení podpory Windows 10 Mobile, sa svet smartphonov delí už len na dva tábory. V čom však reálne vynikajú Android a čo svojim majiteľom ponúkajú?

Hoci aj iPhony sú bez pochýb veľkým úspechom, aktuálne dominujú trhu Android smartphony. Pred niekoľkými rokmi bola doba, kedy každý mesiac jeden z významných výrobcov predstavil vlastný tablet s novým hardwarom, dizajnom a funkciami. Dnes je však situácia úplne iná. Prečo sa Googlu nepodarilo s jeho systémom uspieť v oblasti tabletov a odhliadnuc od Samsungu ich je dnes možné označiť za mŕtve?

Prenosné počítače od Apple patrili dlhé roky k tomu najlepšiemu,  po čom mohol človek v tomto segmente siahnuť. Vďaka dizajnu, výdrži a celkovej ergonómii sa stali vychvaľovaným pracovným nástrojom pre profesionálov, ale aj študentov. S použitím MacBooku sa akákoľvek úloha stávala jednoduchšou a intuitívnejšou. Avšak doba sa rýchlo mení a aktuálne je jedno z najhorších období na kúpu MacBooku. Prečo je to tak, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo je ďalším míľnikom v spotrebnej elektronike? Keď v roku 2010 Palmer Luckey navrhol prvý prototyp „okuliarov“ Oculus Rift a neskôr ich Waj ukázal svetu, technologický nadšenci boli nadšení a videli budúcnosť vo virtuálnej realite. Od toho momentu však ubehlo už niekoľko rokov a masového nasadenia VR sme sa zatiaľ nedočkali. Aké sú hlavné problémy, ktoré jej zabraňujú v úspechu?

Obdobie okolo roku 2000 bolo pre ľudstvo prelomové. Takmer denne prichádzali nové technológie, ktoré mali navždy zmeniť spôsob fungovania ľudskej spoločnosti. Jednou z týchto zmien bolo aj masívne rozšírenie internetu, vďaka ktorému môžete čítať tento článok. Neskôr sa zdalo, že všetky inovácie už boli uvedené a zákazníkov nie je čím zaujať. V roku 2007 ale prišiel prvý iPhone a nepriamo vyvolal masívny nástup sociálnych sietí a rozšírenie spotrebnej elektroniky. Aké sú inovácie budúcnosti?

Chystáte sa na jesenný výlet, no ešte poriadne neviete, kam? Ak pochádzate z Levoče, alebo jej okolia, máme pre vás hneď niekoľko výborných tipov, kam sa vybrať. Na svoje si prídu najmä milovníci krásnych výhľadov, pretože Levoča a jej okolie toho ponúka naozaj dosť.

Za posledné roky sa toho vo svete udialo viac než dosť. Nieto ešte, ak nazrieme hlbšie do minulosti. Bankroty veľkých firiem sú pre niekoho nepredstaviteľné, no nie sú žiadnou novinkou. Ako príklad uvádzame 5 najväčších firemných bankrotov, ktoré sa stali na začiatku 21. storočia.

Vedeli ste, že zubnú pastu môžete použiť pre veľa rôznych vecí. Všetci používame zubnú pastu na čistenie zubov, je to však ďalší produkt, ktorý je oveľa viac multifunkčný, než si mnohí ľudia myslia. Keď si prečítate náš zoznam alternatívnych spôsobov použitia, nikdy sa na tubu zubnej pasty nepozriete rovnako ako doteraz! Buďte prekvapení multifunkciou jednoduchej zubnej pasty!

Odporúčané weby