Mountainsmith Scream 25 je malý, ultralightový batoh s hmotnosťou okolo 470 gramov. Je ideálnym partnerom na celodenné túry. Pokiaľ máte ľahkú turistickú výbavu, tak by mal zvládnuť aj nejaké to víkendové prespatie. Batoh som si zakúpil pred vyše rokom a spolu sme prežili stovky kilometrov v rôznorodých podmienkach.

Batoh sa od tých ostatných líši najmä tým, že je veľmi ľahký a skladný. Vyrobený je z kvalitných materiálov. Najviac by som ho odporučil ľuďom, čo robia rýchle, celodenné pochody, kde každý gram zaváži, prípadne vyznávačom ultraľahkej výbavy.

Hmotnosť batohu a prax

Na batohu zaujme viacero vecí. Prvou je jeho hmotnosť, ktorá je pod 500g. V minulosti som vlastnil batohy podobného objemu, no boli vždy ťažšie. Pocitovo, keď som ich držal v rukách bolo to výrazne cítiť. Na chrbte je to cítiť o niečo menej, avšak pri extrémne dlhých túrach je z dlhodobého hľadiska určite rozdiel či nosíte kilový, alebo polkilový batoh.

Pri kratších túrach mi to naopak bolo jedno, dokonca som občas siahol po svojom staršom Deuterovi, ktorý mal síce podobný objem, no bol ďaleko ťažší. Na druhú stranu bol o niečo komfortnejší na nosenie. Deutera som sa však už zbavil a posledné mesiace nosím len ľahučký Mountainsmith Scream 25.

Materiály

Mountainsmith Scream 25 je vyrobený z materiálov 100D Robic nylon ripstop a 210D nylon. Čo sa týka odolnosti, tak batohu nie je čo vytknúť. Na dotyk pôsobí materiál skutočne pevným dojmom. Po vyše roku používania som na materiály nezbadal nejaké opotrebovanie, oderky, diery, či vyťahané nitky. A to som sa s batohom často predieral cez rôzne konáre, kriaky a tŕne (to je tak, keď sa človek vyberie mimo chodníka objavovať nové miesta :)).

Neviem či je batoh vodeodolný, zažil som s ním len menšie dažde a nevyzeralo to, že by sa voda dostala do vnútra batoha. Materiál môže mať vodeodpudivú úpravu, takže menší dážď by mal prežiť. Extrémny dážď však asi nie. Okrem iného, ani na stránke výrobcu nepíšu o vodeodolnosti batoha.

Bočné vrecká sú vyrobené z elastickejšieho materiálu, ktorý aj po roku a pol drží svoj tvar. Vo vreckách nosím väčšinou litrové nádoby na vodu, tak verím že ani najbližšie roky sa nevyťahajú. To môže byť totiž problém, pretože vám v nich môže fľaša poskakovať, prípadne vypadnúť. Našťastie sa tak zatiaľ nestalo.

Čo sa týka ramenných popruhov a oblasti chrbtovej časti, tak tie sú vyrobené z akejsi sieťoviny. Sieťovina by mala byť priedyšná. Ramienka sú potom ešte perforované, asi pre zníženie hmotnosti a lepší odvod potu. Ramienka sa zvyknú trocha zúžiť pri vyššej hmotnosti, ale potom akoby sa vrátili do pôvodného stavu. Zatiaľ nemôžem povedať že by boli vyťahané, čo je dobrá správa.

Komfort nosenia

Komfort je niečo, čo musíte pri tak ľahkom batohu čiastočne oželieť. Nie že by to bolo zlé, ale tak sú určite komfortnejšie batohy na trhu. Na druhej strane Mountainsmith Scream 25 je 0,5 kilový batôžtek a vďaka nízkej hmotnosti, mnohé nedostatky ohľadom komfortu nosenia vie vykompenzovať práve nízkou hmotnosťou.

Ramenné popruhy batoha sú fajn, hoci nemajú žiadne polstrovanie. Ramienka sa nezvyknú zarezávať, pokiaľ máte batoh prijateľne naplnený. Povedal by som, že do takých 5-6 kíl ramenné popruhy obstoja veľmi dobre. Potom s pribúdajúcou hmotnosťou sa začnú mierne zužovať a viac zarezávať. Ak máte na sebe viacero vrstiev oblečenia je to v pohode, ale ak máte len tenké tričko, tak po celodennom nosení môžete mať otlaky. Ja mám napríklad výraznejšie vystúpené kľúčne kosti a preto mávam dosť problém s nosením batohov, ktoré majú zle polstrované ramenné popruhy. V prípade Mountainsmith Scream 25 som nepríjemné pocity pociťoval až keď bol batoh výraznejšie zaťažený. To ma milo prekvapilo, pretože som očakával že budem mať problémy aj pri poloprázdnom batohu. Z môjho pohľadu, ak by som šiel celodennú túru viem že do tých 7 kíl by som sa batohom nemal mať problém. Všetko vyššie by mi už časom spôsobovalo nepríjemné pocity. Batoh by mal údajne zvládnuť hmotnosti aj nad 10 kíl, ale to som nikdy neskúšal.

Batoh Mountainsmith Scream 25 nemá žiadnu výstuž chrbta, takže pohodlie nosenia závisí od toho ako si v ňom uložíte veci. Ak si vezmete napr. do batoha fľašu, či iné tvrdšie a rozmernejšie veci, môžu vás tlačiť do chrbta. Ja som to vyriešil tak, že ako chrbtovú výstuž používam mini-karimatku na sedenie a poskladanú plachtu Tyvek. Táto kombinácia tvorí dobrú oporu batoha a tiež pohodlne sedí na chrbte.

Chrbtová časť batoha je pokrytá sieťovinou, ktorá by mala byť priedyšná, čo by malo tak trochu zabraňovať poteniu. Po pravde to až tak dobre nefunguje. V lete sa na chrbte budete určite potiť. Ale keďže to sa mi stávalo pri všetkých batohoch, nevidím v tom rozdiel oproti nim.

Objem batohu

Objem batohu Mountainsmith Scream 25 by mal byť podľa výrobcu 26 litrov. Tento objem bohato postačí na denné túry a s trochou šikovnosti, ak by ste išli „naľahko“ prežijete aj nejaký ten predĺžený víkend. Batoh má objemnejšie bočné vrecká, kde v pohode dáte litrovú fľašu. Zmestiť by sa mala aj 1,5 litrová. Ďalší priestor na uloženie vecí je vo vrchnej prikrývke batohu, kde sa vám vojde viacero drobností.

Hlavný priestor batohu je potom doplnený o miesto, kde si môžete vložiť hydrovak. Ja hydrovaky nepoužívam a do tohto priestoru som radšej kvôli spevneniu batoha vložil malú karimatku a plachtu na zem. Batoh sa tak oveľa príjemnejšie nosí. Úložný priestor je chránený sťahovacou šnúrkou so špecifickým mechanizmom otvárania, na ktorý si veľmi rýchlo zvyknete. Prístup do hlavného batožinového priestoru je bezproblémový.

V prípade, že sa vydáte na niekoľkodňovú túru s batohom, je potrebné sa pripraviť na to, že miesta tu nebude na rozdávanie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať že do batohu sa mi zmestil polkilový páperový spacák, nafukovacia karimatka (tiež približne 500g), plachta a pončo(stan), plus ľahká bundička a zopár drobností. Na vrch potom nejaké jedlo, zboku 2x litrové fľaše a turistické palice. To je tak dokopy asi všetko. Ak by som napríklad vymenil skladný páperový spacák, za spacák z umelých vlákien (ktorý je raz tak väčší), pravdepodobne by som to už do batohu nenarval (resp. narval ale s veľkými problémami). Jednodňovky sú na druhej strane v absolútnej pohode. Väčšinou som ani nevyužil plnú kapacitu batohu.

Ďalšie vychytávky

Veľmi praktická záležitosť, kde s obľubou schovávam sójovú tyčinku, je malá kapsička na ramennom popruhu. Je to síce drobnosť, ale vždy si tam niečo dám, čo môžem mať stále po ruke. Na ramenných popruhoch tiež nájdete také menšie držiačiky, kde sa dá pripnúť karabínka. Niekedy si tam zvyknem pripnúť GPS.

Na batoh si môžete pripevniť turistické palice, je tam na to pripravený taký pripínací mechanizmus, aj keď možno praktickejšie je si dať palice do jedného z bočných vreciek. Samozrejmosťou je potom bedrový popruh, ktorý bohužiaľ nemá žiadne bočné vrecká a ani žiadne polstrovanie. Občas mi tiež zvykne povoliť. Je fajn že tam je, ale to je tak asi všetko :).

Batoh má ešte jeden sťahovací, hrudný popruh. Je na ňom aj píšťalka. Hrudný popruh je dobrá vec, vzhľadom na to, že ramenné popruhy občas zvyknú skĺznuť z ramien, ak je batoh zle vyvážený (alebo máte skoliózu a stále sa nakláňate na jednu stranu). Keď máte hrudný popruh zapnutý, toto samozrejme nehrozí.

Kde sa dá kúpiť?

Na záver by som ešte spomenul ako je to s dostupnosťou tohto batohu. Na Slovensku je batoh pomerne ťažko zohnateľný (aspoň v tom čase, keď som ho pred vyše rokom kupoval). Preto som ho objednával v Čechách zo stránky nalehko.com. Borci na webe prevádzkujú aj eshop, tak som si od nich batoh objednal. V tom čase sa jeho cena pohybovala okolo 2000 KČ, plus samozrejme doprava. Takže ak ho nebudete mať kde zohnať, vyskúšajte nalehko.com.

Záver

Tento minimalistický skvost považujem za jeden z najlepších malých batohov, aké som kedy mal. Vyzdvihujem najmä ľahkosť a prevedenie batoha. Komfort nosenia, ktorý je možno o trochu horší než pri objemnejších batohoch hravo vyvažujú jeho plusy. A z nejakého dôvodu, ak batoh nie je úplne naprataný, tak pomaly ani neviem že ho nosím. Doteraz som s ním nemal najmenší problém a tak ho môžem len a len odporučiť!

Odporúčané weby