Najnovšie ako človek, ktorý sa zaujíma o fitnes a zdravú stravu…nuž toto keby počuli niektorí moji kamaráti, ktorí ma nevideli sto rokov, asi by mi neuverili, pretože tomu nebolo vždy tak. V časoch, keď som nastúpila na vysokú školu, ďaleko od rodičov a prvý mesiac som ešte poctivo chodila na prednášky, zmenili sa aj moje stravovacie návyky. Hmmm, ako to povedať slušne, dnes by som veci, ktoré sme so spolubývajúcou jedli na dennej báze skôr nazvala exkrementami ako normálnym jedlom. 

Ako sa iste dalo čakať ručička na váhe sa posúvala čím ďalej tým viac doprava, a z človeka aktívneho s uspokojujúcou kondíciou sa postupne stával človek pasívny s kondíciou mizivou viac než kedykoľvek predtým. Lenže to stále nebol dôvod na akúkoľvek zmenu. Museli sme sa predsa prispôsobiť novému prostrediu a to vyžaduje „výdatne“ jesť.

Trvalo to asi dva roky, kým som sa kriticky nepozrela do zrkadla a úprimne zhodnotila „ou ou“. Nie žeby som bola nejako extra lenivá, ale samozrejme človek hľadá spôsob ako svojej snahe tak povediac dopomôcť. Preto som si položila shakespearovskú otázku „sypať či nesypať?“, no asi sa budete diviť, lebo sa s tým všetci stretávame skôr v súvislosti s mužmi, no nešla som nakupovať striekačky, ihly, ani sťahovače na ruky. Ako čerstvá študentka farmácie som chcela niečo na prírodnej báze, čo by bolo nášmu telu prakticky, no nie cudzie.

Takže som svojim ponevač logickým úsudkom vtedy ešte motivovanej študentky zhodnotila, že karnitín bude možno to pravé. Je to prirodzená látka pre ľudské telo s radou pozitívnych vplyvov pre náš organizmus, ale čo je hlavné má priaznivé účinky na spaľovanie tukov. Naše telo si túto látku l-carnitine dokáže vyrobiť aj samo, avšak v málom množstve, ktoré postačuje iba pre potreby športovo neaktívnych ľudí. A ja som sa skromne začala kategorizovať k športovo trošku aktívnejším. Proces získavania l-carnitinu prebieha v pečeni, kde sa získava karnitín z esenciálnych aminokyselín metionínu a lyzínu a za prítomnosti vitamínu C, B3 a B6 a železa. No a viac mi netrebalo. Kúpila som si ohromne veľké balenie a začala som ho užívať.

Sú to také malé biele tabletky, čo ma samozrejme potešilo, lebo peniaze na šejker som rozbila radšej na pivo a ako chudobný študent som si vždy rozmyslela ako najrozumnejšie hospodáriť s peniazmi. Takže 2-3 kapsle pol hodiny pred výkonom. Najprv som sa riadila pokynmi na obale, no potom mi došlo, že tak malé množstvo bude pravdepodobne len placebo a dávky som zvyšovala. Celé balenie mi vydržalo asi tri mesiace, čo považujem za veľké pozitívum.

Karnitín nemá zmysel pokiaľ nevykonávame pohyb dlhšie ako 40 minút. Spaľovanie vlastných tukov tiež prebieha len v prípade, že máme dostatočný prísun kyslíka. Takže netreba sa flákať, ale tiež sa nezadýchať do takej miery aby sme neboli schopní rozprávať. Tiež nemá praktický význam pre tých čo chcú budovať hlavne svalovú hmotu, ale to sa týka asi predovšetkým chlapov. Tých by ale mohlo možno zaujímať, že má priaznivý vplyv na mužskú potenciu.

Po športe je doporučené konzumovať porciu jedla bohatého na škroby, no chudobného na tuky. Napríklad cestoviny, alebo pečivo, vtedy sa totiž táto energia neuloží do tukov. Čo je super správa, lebo to jednoducho znamená, že nemusíte zo stravy vyradiť tak obľúbený chlebík či rohlíček.

Pravdou je, že som schudla a pomaly sa dostávam aj k svojej vysnívanej postave, no faktom tiež ostáva, že som zmenila svoj nezdravý životný štýl na zdravý a skutočne som sa stala športovo aktívnou. Možno k tomu dopomohlo aj to, že som sa odsťahovala z intráku a nikto sa ma večer o jedenástej neopýta či nemám chuť na hranolky. Jednoducho nikto nepokúša moju vôľu a predpokladám, že karnitín asi zabral a pravdepodobne aj tento proces tak trochu urýchlil. Prakticky nemám to prečo kritizovať, žiadne vedľajšie účinky či opačný efekt som nespozorovala. Ako doplnok stravy fajn, ale ak si niekto myslí, že ten protivný tuk odíde sám je na omyle. Treba sa zamyslieť, odhodiť za hlavu životnú filozofiu leňochoda a makať.

Prom-in Pure L-carnitine 240 tabliet môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby