Reťazec Decathlon ponúka cenovo dostupné vybavenie na športovanie pre široké masy a z ich ponuky pochádzajú i turistické palice Arpenaz 100. Za cenu 5,59 EUR si môžete dopriať jeden kus tejto palice. A tak som sa ich rozhodol vyskúšať.

Pôvodne som hľadal paličky na trailrunning. Čiže niečo naozaj ľahké a maximálne skladné, ak by to bolo možné s penovými rúčkami. A túto požiadavku splnili do bodky palice Arpenaz 100. Určite by som nečakal, že také palice objavím práve v tomto reťazci, ale je to fakt. Podobné výrobky od top producentov sa pohybujú v cene okolo 100 eur a naozaj nevidím žiadny podstatný funkčný rozdiel. Otázka môže byť v dĺžke životnosti, tú ale neviem zodpovedne posúdiť, keďže palice Aprenaz 100 používam približne 2 roky. Za ten čas sa s nimi ale nič vážne nestalo. Používané boli na slovenských horách - Malé Karpaty, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Chočské vrchy, Vysoké Tatry. Myslím, si, že dostatočné testovacie portfólio, čo sa týka terénu.

V zime som paličky nepoužíval, pretože sú rozložiteľné do maximálnej dĺžky 120cm a to by pri mojej výške 180cm v hlbšom snehu nepostačovalo na ideálne podopieranie paží. Väčšinou slúžili pri dlhších horských behoch, často pri 40km etapách, kedy boli v permanencii najmä počas strmých výšľapov, alebo zostupov z kopcov. Použité boli za sucha, ale aj v daždi a poriadnom blate.

Palice Aprenaz 100 základná špecifikácia

  • materiál tela - hliník
  • materiál hrotov - oceľ
  • rúčka - syntetická pena s pútkom z repšnúry cca. 4mm priemeru
  • dĺžka - 55cm (zložený stav), nastaviteľnosť 110cm-115cm-120cm
  • hmotnosť jednej palice - 200g
  • cena - 5,95EUR za kus (web reťazca)

Skúsenosti s používaním

Palice Aprenaz 100 u mňa vyhrali jednoduchosťou prevedenia, na ktorom sa v podstate nemá čo pokaziť, ľahkosťou, skladnosťou a ohromne nízkou cenou. Pri tom všetkom existuje naozaj skvelá možnosť v prípade potreby dokúpiť si iba jednu palicu. Ak sa vám palica, skriví, zlomí, alebo nejakým štýlom pokazí, nemusíte znova kupovať kompletný pár nových palíc, čo je priam nevídaná a veľmi praktická možnosť.

Prvé, čo u týchto palíc osloví je cena. Je až podozrivo nízka, ale zase ak vynecháme ekologický aspekt (že v prípade podpriemerného výrobku, tento bude nutné vyhodiť a zamoriť životné prostredie), rozhodne stoja za vyskúšanie. Veď ak by tento výrobok bol aj vyložený „šmejd“, za tých 10eur sa oplatí ho otestovať. O to príjemnejšie bolo zistenie, keď palice aj po dvoch rokoch používania v najrôznejších terénoch našich hôr naďalej bez problémov slúžili. Nič nenasvedčuje, že by nemali dobre slúžiť aj ďalších pár sezón.

Druhou skvelou vlastnosťou týchto palíc je vynikajúca hmotnosť. 200g na palicu a teda 400g na pár je naozaj výborná hodnota na tak lacný výrobok. Zjavne sa to neodrazilo na kvalite materiálu, pretože palice sa doposiaľ pri záťaži v teréne neohli, ani nevykazovali známky poškodenia. Pôvodne som si myslel, že rúrky, z ktorých sú poskladané, budú mať azda príliš tenkú stenu, keď sú tak lacné.

Skladnosť

55cm v zloženom stave je akurátna veľkosť, aby palice pri transporte, napríklad pripnuté na batohu, príliš nepretŕčali a nezavadzali. Ľahko ich zložíte pomocou úplne primitívneho mechanizmu, ktorý som u iných výrobcov nepostrehol, ale je možné, že už bol použitý. Niečo podobné využila napríklad firma Black Diamond na svojich skialpinistických snežných lopatách. Ide o plechové telieska, ktoré sa pri rozkladaní palice samovoľne vystrčia do dier vyvŕtaných v stene rúrok palíc. Tým sa zabezpečí zafixovanie dĺžky palice na požadovanú dĺžku. Absolútne jednoduchý systém, navyše ľahší než hocičo iné, na ktorom sa nemá veľmi čo pokaziť. Nevýhodou by mohol byť fakt, že takýmto spôsobom je možné palice zafixovať iba v troch dĺžkach. 110, 115 a 120cm. Pri iných typoch palíc si viete dĺžku nastaviť na milimetre. V mojom prípade mi, ale tento fakt vôbec neprekážal, pretože v stúpaní mi perfektne sedela dĺžka 115cm a na rovnejších úsekoch, alebo zostupoch stačila aj dĺžka 120cm.

Problémom by mohla byť maximálna a možno aj minimálna dĺžka pri ľuďoch s veľmi malou výškou, alebo naopak, pre tých najvyšších. Toto je preto asi najväčšia slabina týchto palíc. V prípade potreby väčšej dĺžky je možné odporučiť model palíc Aprenaz 200, ktoré poskytujú dĺžku až 130cm, no sú zároveň drahšie a ťažšie.

Palice Aprenaz 100 sa veľmi rýchlo a pohodlne skladajú i rozkladajú. V tomto smere nie je žiaden problém. Systém oceľového kolíka je naozaj veľmi praktický.

K samotným rúrkam, z ktorých sú palice vyrobené, ešte jeden menší detail. Ak je veterno, je možné, že do vyvrtaných dier zablúdi veterný prúd a zahrá na palice, ako na fujaru. Je to na pobavenie a pre niekoho i na nervy lezúce. Ak by to bolo naozaj na nevydržanie, nepoužívanú dierku, môžete prelepiť kúskom lepiacej pásky a palice už vyhrávať nebudú.:)

Rúčky

Rúčky palíc sú vyrobené z penového materiálu ideálneho na dotyk. Držia sa bez problémov a najmä použitie peny má tú výhodu, že ak je chladné počasie rúčky sa nevychladia na nepríjemne nízku teplotu. Tento pocit som zažíval pri paliciach s rúčkami z iných materiálov, napr tvrdá guma a za pochodu, pri chvíľke nepoužívania palíc sa rúčky natoľko vychladili, že po ich opätovnom uchopení z nich boli ruky úplne skrehnuté. Výhodou je tiež, že penové rúčky sú ľahučké.

Rúčky sú doplnené repšnúrou slúžiacou na ukotvenie k ruke. Pôsobí to veľmi chatrne, resp. existuje obava, že sa budú zadierať do kože. V praxi sa to nepotvrdilo vďaka použitiu repšnúrok sa znova ušetrilo na hmotnosti palíc. Nevýhodou repšnúr je, že si ich nemôžete nastaviť na požadovanú dĺžku tak rýchlo, ako pri iných typoch fixovacích mechanizmov, ktoré sú obvykle vybavené praxou. Tie sú ale zároveň i ťažšie. Je potrebné si preto rozviazať uzlík na repšnúrke a upraviť na požadovanú dĺžku. Ja som však dĺžku upravovať nemusel. zrejme, ak by sa palice používali v kombinácii s hrubšími rukavicami, bolo by nutné zmeniť dĺžku repšnúr. Nastaviteľné popruhy na upevnenie k rukám poskytujú už spomínané palice Aprenaz 200. Takže môžete zvážiť i tento model, ak vám nevadí vyššia cena a hmotnosť.

Na doplnenie, každá z palíc je zložená z troch dielov, ktoré sa fixujú na každej z nich dvoma oceľovými, samohybnými kolíkmi.

Hroty a stabilizačné krúžky

Hroty palíc Aprenaz 100 sú vyrobené z ocele, ktorá dostatočne odoláva tvrdosti terénu. Každý hrot je tvorený dvoma krížovými zárezmi, takže v skutočnosti to nie je niečo ako bodec, ale štyri minibodce, ktoré sa zapichávajú do podkladu. Možno by hroty mohli byť o milimetrík dlhšie, ale i tak dostatočne udržiavali stabilitu palice.

Použité stabilizačné krúžky sú malé, letné a sú vyrobené z dostatočne odolného plastu. Nepodarilo sa mi ich v teréne zlomiť. V predajni som si všimol i snežné krúžky, ktoré je zrejme možné namontovať i na tieto palice. V praxi som si to však neoveril.

Využitie

Palice Aprenaz 100 využijete pri všetkých turistických podujatiach v teréne, s ktorým sa bežne stretávame na Slovensku. Využijete ich i v meste, počas prechádzok, ak potrebujete dodatočnú oporu. Je to ultraľahký, ľahko zbaliteľný pomocník.

Odporúčané weby