Proterra Sport od Merrellu sú ľahké topánky, určené na rôzne multišportové aktivity so zameraním najmä na outdoorové aktivity. Osobne by som ich odporučil hlavne ako letnú obuv na bežnú turistiku. Sú ideálnou voľbou do lesa ale aj na ľahkú horskú turistiku. Dobre poslúžia aj ako vychádzkové topánky do mesta. Nebral by som ich však za zhoršeného počasia, prípadne do šmykľavého terénu.

Váha a odolnosť

Veľkou devízou topánok Proterra Sport je ich hmotnosť. Sú skutočne ľahké a na nohách ich v podstate necítite. Preto sú ideálnou voľbou aj na dlhšie túry, kedy oceníte ich váhu. Napriek svojej ľahkosti sú odolné a počas vyše 4 rokoch používania som s nimi nemal problém, že by sa niekde pretrhli, alebo sa vyskytla niekde diera. Akurát podrážka sa ošúchala.

Vpredu, okolo palcov na nohe sú topánky vystužené tvrdším plastom, takže zakopnutie o tvrdší predmet, napr. kameň alebo koreň by nemal byť problém. Vystužené však nie sú z vrchu, preto Vás neochránia pred padajúcim predmetom. Celkovo topánky Proterra Sport pôsobia pevným dojmom a zvládnu aj tvrdšie zaobchádzanie. Z hľadiska odolnosti by preto nemal byť s nimi problém.

Topánky nie sú odolné voči vode, takže treba počítať s tým, že počas dažďa Vám topánka premokne. Premokne aj počas silnejšej rosy, ak kráčate dlhšie v tráve. Kaluže tiež môžu narobiť problémy. Jednoducho nie sú určené do daždivého a vlhkého počasia. Naopak výhodou je, že vďaka tomu sú priedyšné a rýchlo schnú.

Strih a komfort nosenia.

Merrel Proterra Sport majú skôr širší strih ako užší, preto ich odporúčam najmä pre ľudí so širším chodidlom, prípadne vyššou nohou. Ak máte nohu užšiu, v prednej časti by Vám mohla trochu plávať. Topánky som kupoval práve z toho dôvodu že mám relatívne širokú nohu a tvar topánok mi sadol ako uliaty.

Spočiatku boli topánky trocha tuhšie, hlavne v prednej časti, ale postupne sa poddali a po pár desiatkach kilometroch už nebol s nimi žiaden problém. Výhodou ich strihu je aj to, že počas dlhšieho chodenia sa noha o čosi rozšíri a preto má mnoho ľudí na konci dňa otlaky, hoci topánky im sedia presne na nohu. V prípade týchto topánok som nemal otlak ani raz.

Topánky sú dobré prevzdušnené a preto sú ideálnou voľbou aj do veľmi horúceho počasia. Topánky som nosil naboso aj s ponožkou a nikdy v nich nebol problém. Bez ponožky mi v nich možno noha trochu viac lietala, ale nie nejak závažne a komfort nosenia to príliš neznižovalo. Proterra Sport teda vrelo odporúčam pre všetkých, čo majú problémy s potením nohy, prípadne majú radi vzdušnejšie topánky s dobrým odvetrávaním. Topánky majú navyše antibakteriálnu úpravu, takže by Vám po dlhšom chodení nemali smrdieť. Osobne som s tým ani nikdy problém nemal, dokonca aj keď som v nich pár krát poriadne zmokol.

Čo sa týka prieniku nečistôt do vnútra topánky, tak počas dlhších túr mi do topánok vždy vošiel nejaký kamienok alebo smietka. Problémom sú aj husté suché trávnaté lúky. Pri kratších túrach som však ťažkosti s prienikom kamienkov nikdy neposterhol. Takže hoci sa topánky Protterra Sport pýšia tým že majú manžetu všitú do jazyku, ktorá zabraňuje prieniku nečistôt, s nejakým tým „bordelom“ v topánke sa budete musieť zmieriť, hlavne pri dlhších a náročnejších výletoch. Nie je to však niečo, čo by výrazne obmedzovalo komfort nosenia topánok.

Podrážka

Outdoorové topánky Proterra Sport majú veľmi zaujímavú, relatívne nízku podrážku. Vďaka tomu, spolu s nízkou hmotnosťou ich môžeme v podstate považovať aj za minimalistickú obuv. Podrážka nie je príliš vysoká. Nie je však vyslovene ani príliš nízka. Jej veľkosť je približne 1 centimeter, čo je veľmi dobrý kompromis medzi pohodlím a minimalizmom. Ak chcete začať s nosením minimalistickej obuvi, tak Proterra Sport sú preto veľmi dobrými prechodovými topánkami s ktorými pocítite výhody minimalizmu avšak so zachovaním komfortu.

Zaujímavosťou je aj prevýšenie podrážky, ktoré medzi pätou a špičkou je len 4mm. Ak ste teda zvyknutí na poriadne odpruženie na päte, tak na tieto topánky si budete musieť chvíľu zvykať. Sú však skôr určené pre tých, ktorý našľapujú na stred, resp. na prednú časť chodidla.

Podrážka, vďaka svojej neveľkej hrúbke spôsobuje to, že počas chôdze po nerovnom teréne, je Vaša noha príjemné masírovaná, čo je veľmi dobré hlavne počas dlhších túr. Noha je preto lepšie prekrvená a nie je taká strnulá ako v topánkach s veľmi vysokou podrážkou. Navyše u priemerne vážiaceho človeka zvládne aj vyššiu záťaž, takže ak máte na chrbte batoh,chodenie bude stále príjemné. Nemusí to však platiť pokiaľ so sebou ťaháte batoh ktorý ma viac ako 15-20 kíl. Prípadne ak máte výraznú nadváhu.

Podrážka má zvláštny grip, ktorý je skôr zapustený ako vystúply. V dobrom teréne prípadne do mesta je úplne dostačujúci a bez problémov. Horšie je to na kopcoch s výraznejším sklonom a štrkom, mokrých skalách a celkovo v horšom teréne. V týchto prípadoch sa na podrážku nedá úplne spoľahnúť a často krát sa bude dosť šmýkať. Takže Merrelly odporúčam brávať skôr do pekného počasia s tým, že si treba dávať pozor na drobný suchý štrk, najmä vo svahoch a na skalách.

Celkové zhrnutie

Na záver môžem len skonštatovať, že s topánkami Merrel Protterra Sport som veľmi spokojný. Prešiel som v nich takmer 1000km snáď po všetkých terénoch a za rôzneho počasia. Ešte doteraz sú mojou najobľúbenejšou vychádzkovou letnou obuvou. Do náročnejších podmienok však siahnem radšej po inšej obuvi.

Prednosťou Protterra Sport od Merrelu je ich váha, primeraná podrážka (ani vysoká a ani nízka) s minimálnym prevýšením, veľmi pohodlné nosenie, vzdušnosť, odolnosť a ich univerzálne využitie. Za nevýhodu považujem zas horšiu priľnavosť a nachýlnosť na prienik drobných predmetov do topánky. Pretože výhody výrazne prevyšujú nevýhody, majú tieto topánky moje plné odporúčanie.

Odporúčané weby