Dashpoint 10 je malé, praktické púzdro pre Váš kompaktný fotoaparát. Púzdro vyrába známa firma Lowepro, ktorá sa venuje fotografickému príslušenstvu, najmä výrobe brašní a puzdier pre fotoaparáty. Lowepro Dashpoint 10 som testoval vyše polroka v kombinácii s pokročilým kompaktom Sony RX100 III.

Puzdro sa v súčasnosti dá bez problémov zohnať do 10 EUR, čo je vcelku prijateľná cena. Vybrať si môžete z viacerých farieb. Podľa internetu by malo byť puzdro odolné a ľahké, vyrobené z nepremokavých materiálov. Výhodou puzdra by malo byť aj viacero možností ako ho pripnúť napr. na opasok, prípadne ramenný popruh a pod. Ako je to však v skutočnosti sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Vzhľad, rozmery a váha

Čo sa týka vzhľadu, tam puzdru nie je moc čo vytknúť. Prevedenie je veľmi funkčné a nepôsobí rušivo a ani nezavadzia ako ho nosíte na opasku. Puzdro sa predáva v rôznych farebných kombináciách (oranžová, modrá, šedá), ja som si zakúpil Dashpoint 10 oranžovej farby. Oranžovú farbu som zvolil hlavne preto, ak by sa mi niekde puzdro zatúlalo, alebo nebodaj stratilo v prírode, tak aby bolo lepšie viditeľné.

Rozmery puzdra nie sú veľké a v podstate keď som ho mal na opasku a prekryl ho napr. svetrom, tak nikdy som nemal pocit že by príliš vytŕčalo a pôsobilo rušivo. Pri Dashpoint 10 však treba počítať s tým, že puzdro pôsobí z vonku väčšie, než je jeho skutočný vnútorný rozmer. Puzdro je totiž polstrované aby tak lepšie chránilo fotoaparát pred nárazmi. Je preto dobré pred kúpou vyskúšať, či sa do neho fotoaparát zmestí. Čo sa týka puzdra Dashpoint 10 v kombinácii s fotoaparátom Sony RX100, tak tam môžem povedať že sa vojde tak akurát. Ak by bol fotoaparát o centimenter väčší už by sa nevošiel.

Hmotnosť puzdra je nízka (okolo 100g), takže ho viac menej ani nebudete cítiť.

Celkovo by som po tejto veľkosti puzdra siahol v prípade ak máte menší, prípadne stredne veľký kompaktný fotoaparát. Na rozmerovo väčšie kompakty, prípadne menšie bezzrakdlovky sa hodí rozmerovo väčší model Lowepro Dashpoint 20.

Upínací systém

Puzdro Lowepro Dashpoint 10 sa môže popýšiť naozaj rôznorodými možnosťami jeho nosenia. Tradične môžete nosiť puzdro na opasku. Funguje to bezproblémovo aj na tenších aj na hrubších opaskoch. Na pripnutie na opasok využijete vertikálnu pracku so suchým zipsom.

Horizontálne upínanie (opäť na suchý zips) zas skvele poslúži, ak si chcete pripnúť puzdro napr. na ramenný popruh od batohu. Tu však treba počítať s tým, že ho pripnete len na úzky ramenný popruh, takže ak máte polstrovaný ramenný popruh po celej dĺžke, pripnúť na neho puzdro bude veľmi ťažké. Čiže tento spôsob upínania má svoje limity. Možnosť upnutia puzdra na ramenný popruh batoha som využil viac krát, avšak osobne sa mi lepšie puzdro nosilo pripnuté na opasku.

Na puzdre nájdete aj dve očká, do ktorých si môžete pomocou karabiniek pripnúť dodávaný popruh. Puzdro si tak prevesíte okolo ramena alebo krku. Takto som po pravde fotoaparát nikdy nenosil, takže s tým nemám skúsenosti. Avšak v tomto prípade zrejme nie je ani čo pokaziť. Každopádne je fajn, že je tu aj takáto možnosť nosenia.

Vnútro puzdra

Vo vnútri púzdra, okrem miesta na fotoaparát nájdete len priestor pre pamäťové karty, ktorý je riešený akýmsi elastickým pásikom, za ktorý vložíte SD kartu. Je na otváracej časti puzdra. Ak máte menší fotoaparát, tak sa Vám sem pamäťová karta zmestí. Ak však máte kompakt, ktorý sa do púzdra zmestí len tak tak, s uskladnením pamäťovej karty môže byť problém. Pri fotoaparáte SONY RX100 sa sem síce SD karta zmestí, avšak budete mať problémy pri zatváraní a otváraní puzdra. Navyše si kartu môžete ohnúť až zničiť. Aj z toho dôvodu som v puzdre pamäťové karty nikdy neskladoval.

Odolnosť

Dashpoint 10 je síce puzdro malé, avšak pôsobí odolným dojmom. Ak vám napríklad púzdro padne z polmetrovej výšky, alebo na neho hodíte nejakú ťažkú vec, tak pravdepodobne by to mal fotoaparát prežiť bez ujmy na zdraví. Príde mi však že vrchná a spodná časť puzdra je o čosi odolnejšia ako predná a bočné časti. V prípade Sony RX100 je tam fotoaparát dosť na tesno a pri zmačknutí je ho aj cítiť. Celkovo si však puzdro spoľahlivo plní svoju funkciu a môžete sa na neho pokojne spoľahnúť.

Podľa výrobcu by malo byť puzdro vodeodolné. Minimálne aspoň teda materiály z ktorých je vyrobené. Zažil som s nim niekoľko ľahších a stredných dažďov a vodu do vnútra nepustilo. Pri silnejšom lejaku však pravdepodobne natečie do vnútra voda cez zips, alebo miesta kde je puzdro prešité. Určite by som sa teda nespoliehal na jeho vodeodolnosť.

Praktické použitie

V prípade reálneho nosenia musím puzdro len a len pochváliť. Pri nosení mi nikdy nezavadzalo a fotoaparát ochránilo pred drobnými pádmi. Fotoaparát ochránilo aj pred oderom zo skál, alebo krovia. Puzdro ma praktický dvoj-zips, cez ktorý je prevlečená šnúrka. Dobre sa otvára a ešte sa mi nikdy nezasekol.

Čo sa týka nevýhod, spomenúť môžem napr. jeho vnútorný rozmer, ktorý určite nesadne pre všetky kompaktné fotoaparáty. Priestor na pamäťovú kartu je nepoužiteľný, najmä ak máte väčší fotoaparát. Vytknúť by som mohol aj otváranie hornej časti, ktorá sa úplne nevyklápa. Prístup k fotoaparátu je preto trochu sťažený.

Tak isto si treba dávať pozor na zips, keď vyberáte fotoaparát, aby ste si nepoškriabali displej. Ak však nosíte na displeji ochrannú fóliu, malo by byť všetko bez problémov. Púzdro Dashpoint 10 mohli ešte doplniť o vonkajšie sieťky na boku, za ktoré by sa dali prichytiť nejaké drobnosti.

Ak ste si zakúpili fotoaparát SONY RX100 a k nemu toto puzdro, tak myslím že táto kombinácia Vám veľmi dobre poslúži. Fotoaparát v ňom bude síce trochu na tesno (hlavne verzia RX100 III a vyššie), ale na to si veľmi rýchlo zvyknete, navyše to nie je nič vážne. Pokiaľ však hľadáte puzdro, kde si vložíte okrem fotoaparátu napr. aj batérie či pamäťové karty, treba sa popozerať po inej možnosti.

Lowepro Dashpoint 10 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby