Mini vreckový nožíček Leatherman Style Cs je typický príklad ultralightového produktu. Tento nožík, ktorý pokojne zovriete vo svojej pästi váži len okolo 40 gramov!! Nožík môžete v pohode nosiť na kľúčenke, pripadne si ho niekde pripnúť pomocou karabínky.

Čo všetko vreckový nožík ponúka?

Nožík môžeme nazvať aj „multi-toolom“, pretože napriek kompaktným rozmerom ponúka niekoľko funkcií. Okrem samozrejme nožíka, sú to nožničky, pilník, pinzeta a ďalej potom karabínka, ktorá je zároveň aj otvarákom na fľaše. Počas niekoľkoročného testovania som využil všetky funkcie. Najmenej asi pilník a otvarák na fľaše (správny chlap musí vedieť otvoriť pivo bez náradia! :)). Najčastejšie som naopak používal nožničky. Väčšinu času som mal nožík pomocou karabínky pripnutý na nohaviciach, je to skutočne dobrá vychytávka.

Nožík

Čepeľ vreckového nožíka Leatherman Style Cs je maličká. Azda preto, je to aj jeho najväčšia slabina. Prakticky s tak malým nožíkom veľa vody nenamútite. Čepeľ by mohla byť aspoň o centimeter dlhšia. Čudujem sa, že ju nespravili dlhšiu, keďže minimálne o 6-7mm by sa dala predĺžiť, kapacitne to nožík umožňuje.

Na druhej strane musím pochváliť ostrosť čepele. Vzhľadom na to že nožík budete viac menej používať na drobné činnosti, ostrosť by mala byť dostatočná. Z nejakého dôvodu som nožíkom rezal najčastejšie káble :). Celkovo však treba skonštatovať, že funkcia nožíka je tu skôr ako núdzovka a na praktickú činnosť (ako je rozrezanie jablka), budete potrebovať nožík s väčšou čepeľou (napr. klasický švajčiarsky nôž)

Nožničky

Nožničky sú na nožíku Leatherman Style Cs vynikajúce. Ďaleko lepšie ako tie v klasickom švajčiarskom nožíku. Je to dané jednak preto, že nožničky majú oveľa lepšie uchopenie a tak isto sú aj o niečo väčšie. Prekvapivo aj dobre strihajú, dokonca i keď sa na ne vyvinie väčší tlak. Zatiaľ sa mi v tomto smere nožík nerozpadol.

Nožničky sú ostré a podľa možnosti obratné. Paradoxne asi jediná činnosť, kde som viac spokojný s nožničkami v švajčiarskom nožíku, je strihanie nechtov. Z nejakého dôvodu mi to s týmito až tak nešlo. Ťažšie sa totiž dali nechty „tvarovať“ pri strihaní. Možno to je dané tým že nožničky majú trocha hrubšie čepele. Vo všeobecnosti som však s nožničkami nadmieru spokojný!

Pinzeta

Jedná sa o klasickú pinzetku, ktorú nájdete aj v iných vreckových nožíkoch. Pinzeta slúži dobre, nikdy som s ňou nemal problémy. Koniec pinzety predstavuje miernu šikminu, čo sa dá občas využiť ak potrebujete mať pinzetu s hrotom. S pinzetou sa pohodlne zdvíhajú najmä malé objekty. Na väčšie predmety už je moc maličká.

Pilník / skrutkovač

Ten som využil len niekoľkokrát. Je pomerne drsný. Škoda že nie je obojstranný, a z druhej strany by mal o niečo miernejšie zrno. Plocha pilníka je vcelku malá, ale na pilníkovanie nechtov bohato stačí. Pilník má jednu nevýhodu, že je akoby vsadený po povrch. Tým pádom ho nemôžte použiť na brúsenie niektorých predmetov.

Koniec pilníka zároveň slúži ako plochý skrutkovač. Túto funkciu použijete, len na skrutky s malým priemerom hlavičky. Osobne som to nikdy nevyužil, ale tak je tam takáto funkcia, ak by niečo :)

Karabínka / otvarák

Karabínka je superná vychytávka. Nožík mám totiž vďaka nej vždy niekde pripevnený (najmä na nohaviciach). V prípade potreby za ňu zaháknem objekty, ktoré majú uško na zavesenie. Kiež by bola karabínka na viacerých nožíkoch, je to naozaj dobrá vec.

Karabínka slúži zároveň aj ako otvarák na fľaše. Zíde sa to, ak si napríklad chcete otvoriť sklenenú fľašu (cola, pivo, minerálka a pod.). Funguje to bez problémov, koniec-koncov na tom ani nie je čo pokaziť. Je to teda fajn, že tam je. Najmä ak často otvárate sklenené fľašky. Povedzme pre pivárov asi nutnosť. Hoci tí si asi fľašku vedia otvoriť aj inými spôsobmi :)

Celkové zhrnutie

Vreckový nožík – multi-tool Leatherman Style Cs na mňa zanechal pozitívny dojem. Škoda len že jeho cena sa pohybuje od cca 30-35 EUR. Z tohto pohľadu ho môžem odporučiť skôr vyznávačom ultralightu. Za danú cenu totiž kúpite praktickejšie nožíky. Aj keď nebudú také maličké, ale pravdepodobne zvládnu viacej činností. Na druhej strane, ak niekto hľadá mini-nožík, ktorý strčíte pokojne do úst (áno, skúšal som), a nebude vám vadiť jeho limitovaná využiteľnosť je to veľmi dobrá voľba. Skvelá voľba je to tiež pre tých, čo často používajú nožničky a nožík samotný až tak nevyužívajú.

Odporúčané weby