Trh s outdoorovými nohavicami je pomerne veľký a s rozmanitým výberom. Hoci nájsť kvalitné turistické nohavice na ktoré sa dá spoľahnúť môže byť niekedy problém. Netýka sa to však nohavíc od švédskej firmy Fjällräven, konkrétne modelu Keb Trousers.

Značka Fjällräven nie je pre mňa neznáma, keďže v minulosti som od nich kúpil už niekoľko nohavíc. Nemal som však žiadne nohavice do náročného terénu a taktiež žiadne ktoré by bez problémov zvládli aj zimné podmienky. Vyskúšal som teda model Keb Trousers v čiernom prevedení.

Vzhľad

Tieto nohavice vyzerajú vynikajúco, dokonca aj na bežné nosenie do mesta. Napriek tomu, že pôsobia vyslovene outdoorovo mal som pozitívne ohlasy aj od tých, pre ktorých je turistika neznámy pojem a sú skôr mestskejšie typy a vyznávajú mestskú módu.

Ja som z volil decentnú čiernu farbu, na výber sú však aj iné druhy farieb, prípadne farebných kombinácií, takže nie ste odkázaný len na konkrétnu farbu. Môžte ich teda nakombinovať napr. k Vašej bunde.

Strih

Strih nohavíc je fantastický. Nohavice od Fjällräven na moju postavu jednoducho sedia. Tieto majú výhodu, že na chrbte majú vyšší pás, takže sa nebude stávať, že by Vám chrbát prefúkol. Osobne s tým mávam často problém, pri týchto nohaviciach sa mi to však nikdy nestalo. Tak isto je super to, že keď si čupnete, nemusíte sa báť že Vám bude vidieť polovica zadku :).

Nohavice sú na viacerých miestach strečové, čo zabezpečuje vyšší komfort nosenia, hlavne ak vykonávate fyzicky náročnejšiu činnosť. Pri mnohých nohaviciach mám problém ak zdvihnem vysoko koleno, alebo nohu, vtedy je pohyb často brzdený látkou a teda menšou pružnosťou materiálu. V prípade Keb Trousers je to úplne o inom. Nech vykonávam akýkoľvek pohyb, necítim žiadne obmedzenie. V podstate pri pohybe často ani necítim, že nejaké nohavice mám na sebe.

Strečový materiál je použitý na tých miestach, ktoré si to vyslovene vyžadujú. Je použitý zo zadnej časti nôh v oblasti kolien, v miestach nad stehnami a tiež v oblasti pásu. Horné vrecká sú tiež strečové.

Naopak zbytok je spevnená textília z materiálu G-1000 ECO, čo je akási zmes bavlny a polyesteru. Nájdete ho napríklad na zadku a v oblasti kolien. Kolenné vrecká sú tiež z tohto materiálu. Samozrejme aj spodná časť je z materiálu G-1000.

Pri kúpe nohavíc si však treba dať pozor na jednu vec. Nohavice majú skôr dlhší strih a teda pre krátkonohých a širších ľudí to môže predstavovať menší problém. Problém s dĺžkou nohavíc som mal aj ja, v obchode sa však ponúkli že mi nohavice skrátia na požadovanú veľkosť. Potom akurát treba rátať s tým, keďže látka sa prehne a potom prešije, že spodok nohavíc bude trochu ťažší, keďže tam bude dvojitá vrstva látky.

Odolnosť

Odolnosti nohavíc nie je čo vytknúť. Vyrábané sú tak aby Vám vydržali dlhé roky. S materiálmi od Fjällräven som nikdy problém nemal. Prvé nohavice od Fjällräven som kúpil zhruba pred 6 rokmi a sú stále ako nové.

Jedine možno na čo si dávať pozor je strečový materiál, kde sa môžu teoreticky tvoriť žmolky. Je to však len v prípade že miesto by sa o niečo vážne zachytilo, alebo odrelo. Osobne som s tým však problém nemal a po vyše roku používania som zatiaľ na žmolky nenarazil.

Mám však aj jedny 6 ročné nohavice od Fjällräven, ktoré sú prevažne strečové a žmolky som si všimol len na zadku a to len v nepatrnom množstve. Keb Trousers však majú najviac náchylné miesta na oder pokryté veľmi odolnou látkou G-1000, čiže tam žmolky určite nehrozia.

Vrecká

Nohavice Keb Trousers majú viacero vreciek. Horné vrecká sú strečové a vcelku hlboké, veci Vám z nich preto nebudú vypadávať. Prístup do nich je veľmi dobrý.

Ďalšie vrecká sú na stehnách a končia tesne nad kolenom. Čiže by sa Vám nemalo stať, že budú pri chôdzi zavadziať a obmedzovať v pohybe. Neucítite ani nepríjemný pocit na boku kolien. Jedno vrecko má v sebe aj vyhradený priestor napr. na mobil, čo je veľmi praktické. Obidve vrecká sú uzavreté gombíkmi. V jednom je navyše poistka v podobe zipsu. Takže môžete si tam dať nejaké dôležité veci. Obidve postranné stehenné vrecká sú pomerne priestranné, takže sa Vám tam určite zmestí viac, ako len jedna peňaženka.

V prípade nohavíc Keb Trousers nehľadajte vrecká na zadku. Podľa mňa je to skvelý nápad, keďže to zvyšuje komfort nosenia a navyše sa v nich potom príjemnejšie sedí. Postranné vrecká úložnú funkciu plnia omnoho lepšie.

Vzdušnosť a vetranie

Keb Trousers majú jednu vychytávku a tou sú vetracie otvory. Tie sa nachádzajú na bočnej strane stehna až smerom ku kolenu. Ďalšie otvory sú potom na spodku nohavíc. Otvory sú chránené zipsom, takže ich môžete kľudne odzipsovať napr. len do polovice alebo celé, podľa potreby.

Je to veľmi praktická vec, hlavne ak Vám začne byť teplo počas zvýšenej námahy. Oceníte to jednak za teplého počasia, ale aj počas zimy.. napr. na bežkách. Nohavice budú tak lepšie prevzdušnené a nebude sa v nich zachytávať toľko vlhkej pary, ktorá môže v zime narobiť dosť problémov.

Väčšinu času som však nikdy nemusel vetracie otvory otvárať. Možno len počas letnejších dní, alebo len v prípade veľmi veľkej námahy, keď som bol veľmi spotený. Inak si nohavice pohodlne poradili s okolitou teplotou. Ich nosenie je naozaj príjemné a nikdy som nemal pocit, že by som sa v nich vyslovene potil. Do horúcich letných dní by som ich však isto nebral.

Ochrana pred prírodnými živlami a voskovanie

Mnohé výrobky od Fjällräven sú známe tým že sa dajú navoskovať a teda zvýšiť odolnosť voči vode. Z výroby chodia nohavice tuším už navoskované. Účinok vosku sa vytratí po 2-3 praniach. Voskovanie som zatiaľ nevyužil, keďže menšie premoknutie mi nikdy nevadilo. Navyše voskovaním sa stávajú nohavice menej vzdušné, čo treba mať na pamäti.

Bez voskovania sú nohavice priemerne odolné voči vode. Voči snehu je odolnosť o niečo väčšia. Samozrejme ak si nohavice navoskujete odolnosť sa podstatne zvýši. Počítajte však s tým, že to nie sú nepremokavé nohavice, takže počas riadneho lejaku tak či onak premoknete.

So snehom si vcelku rozumejú a aj keď neboli navoskované, tak sa mi nestalo že by mi nejak premokli. Možno ak je príliš kašovitý sneh, ale to je fakt výnimočne. Jednoducho na snehu s nimi problémy mať nebudete. Ak si ich navoskujete tak kľudne zvládnu aj náročné snehové podmienky.

V daždi Keb Trousers skôr či neskôr premoknú, podľa toho či ste ich navoskovali alebo nie. Bežné zhoršené podmienky ako je rosa, alebo mrholenie však v pohode zvládnu, aj keď sú nenavoskované. Čo sa týka schnutia tak schnú tak normálne. Nie je to úplne najhoršie, určite vyschnú skôr ako klasické látkové nohavice, alebo rifle. Niektoré technické nohavice ktoré vlastním však vyschnú skôr, napríklad aj nohavice od Fjällräven z materiálu G-1000 lite.

Nohavice Keb Trousers zabezpečujú veľmi dobrú ochranu pred vetrom. Nikdy som v nich nemal pocit, že by mi prefukovali a aj za mrazivejšieho vetra. Jedine čo bolo cítiť bol tlak vetra, avšak bez nejakého nepríjemného pocitu.

Čo sa týka zimy, tak tu chcem upozorniť na to, že nohavice nie sú zateplené. Takže ak idete do nejakých mínusových teplôt odporúčam zobrať „spoďáre“ :) Z mojej skúsenosti môžem povedať že do teplôt okolo 0 stupňov, max. -5 stupňov sú v pohode ak chodíte, alebo vykonávate nejakú aktivitu. Ak však v nich plánujete dlhšie stáť, začnete pociťovať zimu a je lepšie si pod ne zobrať niečo teplejšie. Pocit chladu je však subjektívna záležitosť, čiže najlepšie je si to vyskúšať.

Praktické nosenie

V nohaviciach som prešiel približne 800km rôznym terénom, od snehu až po blato, od mesta až po skaly v horách. Môžem smelo prehlásiť že sa vynikajúco hodia do každého počasia. Dokonca aj na leto, ak nepečie slnko :)

Nohavice sú veľmi pohodlné, nebránia v pohybu a sú mimoriadne odolné. Preto v nich nebudete mať problém v krovinách, pri ostrých skalách, alebo keď sa budete šmýkať po zadku :) Po roku používania som na nich nenašiel zatiaľ žiadne odreniny, alebo žmolky či párajúce sa miesta.

Vzhľadom na to že mám nohavice čiernej farby tak sa najmä na spodku často chytá blato ktoré je viditeľné, prípadne aj prach. V lete keď praží slnko je v nich navyše vcelku teplo, takže v tomto prípade by som volil skôr iný typ nohavíc. Prípadne vyskúšal verziu s možnosťou odzipsovania celej spodnej časti. Prídu však aspoň vhod vetracie otvory na nohaviciach, ktoré sa dajú odzipsovať.

Ak by Vás zaujímala hmotnosť, tak tá je okolo 0,5 kg čo je veľmi dobrá hodnota. Hlavne ak si uvedomíme ako sú nohavice odolné tak niečo vyše 500g skutočne nie je veľa. Vzhľadom na to že moje nohavice boli skracované a teda na spodku mám dvojitú vrstvu látky, tak človek má v nich niekedy pocit ako by mali na konci menšie závažie. Na to som si však veľmi rýchlo zvykol a nevidím v tom problém.

Veľmi praktická vec, ktorú nájdete na spodku nohavíc je to, že ich môžete nielen odzipsovať kvôli vetraniu, ale je tam aj remienok s ktorým si určujete priemer nohavice. V závislosti od toho či nosíte vysoké topánky alebo nízke si teda môžete nastaviť ako široký bude koniec nohavíc.

Záver

Turistické nohavice Fjällräven Keb Trousers môžem len a len odporučiť. Ak Vám sadne strih, tak sa môžete tešiť na pohodlné nosenie bez obmedzení. Nohavice sú veľmi kvalitné, odolné a vydržia naozaj dlhé roky. Dajú sa nosiť v podstate celoročne.

Či už sa jedná o turistiku, náročný outdoor, alebo len prechádzku lesom, všade nájdu svoje uplatnenie. Kľudne ich môžete zobrať na huby, ale pokojne aj do mesta. Nohavice vyzerajú veľmi dobre a sú vo viacerých farbách, čiže ak si potrpíte na módu nebudete mať problém.

Jedinou nevýhodou je možno ich cena, ktorá dosahuje takmer 200 EUR. Za tak kvalitné nohavice sa však oplatí priplatiť. Koniec koncov sú vyrábané na dlhodobé nosenie, takže možno ich budete nosiť ďalších 5-10 rokov :).

Fjällräven Fjallräven Keb Trousers black/black môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby