Návleky na cyklistické tretry Shimano Aerofoil možno označiť ako minimalistický kúsok výzbroje do nepohody. Presnejšie sú to jemné neoprénové návleky na špičku topánky. Chrániť majú najmä pred vodou a chladným vzduchom. Sú určené na letnú sezónu, hoci testovali sme ich i pri teplotách okolo 5 stupňov celzia.

Tieto návleky sú naozaj minimalistické, teda poskytujú len tú najnevyhnutnejšiu ochranu do miernej nepohody. Ľahko ich zbalíte takmer hocikam, napr. do chrbtového vrecka vášho cyklodresu. V prípade nepriazne počasia, však dokážu spoľahlivo podržať. Návleky sú rozmeru, ktorý kopíruje špičku vašej tretry. My sme testovali návleky vo veľkosti L na špičkových letných cyklotretrách Shimano XC 61 Carbon a lacných cykloturistických tretrách Muddyfox TOUR 100 low, obe veľkosti 44. Na oboch topánkach sedeli návleky výborne.

Návleky Shimano Aerofoil sú vyrobené z lesklého čierneho resp. bieleho neoprénu, pričom spodná strana je v podstate tvorená tvrdým materiálom pre zvýšenie odolnosti voči oderu a hrubým pásom elastickej gumy, slúžiaceho na upevnenie k topánke. Samozrejme je tu umiestnený výrez pre kufor tretry. záver návleku je lemovaný elastický gumovým pásom, ktorý slúži k fixácii na topánke. Návleky na tretru jednoducho natiahnete za pomoci našitého tiahla vo vrchnej časti. Je to veľmi praktické a nie je s tým spojený žiaden problém.

Takto upevnené návleky na topánke dobre držia a vytvárajú aerodynamicky pôsobiaci povrch, tesne priľnutý k zvršku obuvi, ktorý neprepúšťa vodu striekajúcu od predného kolesa vášho bicykla a napomáha vnikani chladného vzduchu do špičiek vašich letných tretier. Tie bývajú za účelom, čo najlepšieho odvetrania nohy, veľmi priedušné, čo je pri zmene počasia veľmi nepríjmné a má za následok niekedy až totálne zmeravenie prstov. Návleky Aerofoil dokážu tento ochladzujúci efekt vzduchu spoľahlivo eliminovať, ak však nehovoríme o teplotách pod 5 stupňov celzia a berieme do úvahy použitie teplejších ponožiek. Tieto návleky by mohli veľmi dobre poslúžiť napríklad pri jesennej cykloturistike v trekingovejšie riešenej cyklotretre, ako určitá záloha na neočakávané situácie. Ale nestratia sa ani v športovejšie poňatej cyklistike. Práve naopak sú veľmi dobre zbaliteľné a urobia fajn službu.

Jednou z výhod takýchto návlekov je aj ochrana vašej cykloobuvi proti nečistotám, ktoré sa na ňu dostávajú práve prostredníctvom striekajúcej vody. Po jazde postačí znečistené návleky jednoducho stiahnuť a vyprať vo vedre s vodou. A tretry zostanú čisté bez toho aby ste ich zakaždým komplikovane umývali.

Nevýhodou týchto návlekov teoreticky môže byť ich pomerne jemný aerodynamický povrch. Návleky odporúčame používať naozaj predovšetkým počas jazdy samotnej, pretože by sa mohli na ostrejšom predmete veľmi ľahko prederaviť. Chôdzu v nich, najmä v teréne by ste nemali riskovať.

Shimano Aerofoil Aero návlek na špičku tretry môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby