Návleky Shimano S2000D sú neoprénové návleky na cyklotretry. Používali sme ich s horskými tretrami Shimano XC61 vo veľkosti L, ktorá ,,sedí" na veľkosť obuvi v rozsahu 42-44. Tretry boli veľkosti 44, čiže sme testovali hraničnú hodnotu pre danú veľkosť návlekov. Uvedené tretry sú letným modelom tretier.

Návleky sú vyhotovené v čiernej farbe s logom firmy Shimano, klasickým zipsom vzadu, a dvoma suchými zipsami v spodnej a vrchnej časti. Sú vybavené kevlarovou špičkou a ochranným lemom v spodnej časti. Disponujú reflexnými prvkami a plochými švami v mieste spojov.

Materiály

Na výrobu návlekov boli použité nasledovné materiály: 78% Styrol-Butadien, 11% Polyester, 11% Polyurethan. Zjednodušene povedané, ide o neoprénové cyklistické návleky s celkovou hrúbkou tohto materiálu 2mm.

Odolnosť voči chladu

Ide o návleky do chladného, mokrého počasia a preto by bez väčších problémov mali udržať vaše nohy v teple do -5 stupňov Celzia aj keď prirátame windchill efekt vyplývajúci z jazdy resp. ak pripočítame skutočný efekt fúkajúceho vetra. Priemerná rýchlosť jadzy bola asi 25 km/h a okolitý vietor pomerne silný a studený.

Aj v takýchto podmienkach sme návleky vyskúšali, pričom boli použité klasické trekingové ponožky a v úvode článku spomínané letné tretry, ktoré sú priedušné. Návleky nohy ochránili ideálne, bolo však zrejmé, že ak by bola o niečo málo nižšia teplota, už by bolo nutné použiť hrubšie ponožky, resp. hrubšie návleky.

Vodeodolnosť a aerodynamika

Návleky sú vybavené zadným vodeodolným zipsom v klasickom prevedení.Tento je značky YKK, ktorá je známa výrobou kvalitných produktov. Vodeodolná úprava zipsu u týchto návlekov znamená, že je prekrytý okolitým materiálom, tak, aby bol prienik vody, čo možno najmenší. Podstatná časť vody, však bude aj tak ,,útočiť" cez špičku, kde dochádza k vystrekovaniu tejto kvapaliny od predného kolesa. Voda má ochladzujúce účinky, avšak tieto návleky neprepustili žiadnu vodu a dobre chránili špičku tretry, ako aj ostatné, časti, ktoré dostávajú zásah vodou. Ako sme spomínali v úvode, testovali sme veľkosť návleku L, ktorá je pre veľkosť tretry č. 44 hraničnou. Návlek ,,sedel" na topánke ideálne, aerodynamicky a suchý zips na vrchu zadnej časti umožnil jeho stiahnutie okolo kotníka a zabrániť tak prenikaniu vody, nečistôt a úniku tepla z nôh. Aerodinamike prospieva aj úplne hladký povrch návlekov Shimano S20000 a ploché švy.

Nedostaky v prevedení špičky

V spodnej časti návlekov nájdete ochranný, sťahovací lem a fixačný suchý zips. Špička je vyrobená z kevlaru, avšak s týmto miestom sme neboli spokoní. Špička má veľmi slabú odolnosť voči oderu. Najmä na spodnej strane, ktorá by mala byť vystužená práve kevlarom. Problém nastáva pri použití návlekov počas pochodu v kratších úsekoch v lesnom teréne. Nie je nič výnimočné, že v teréne musíte občas bicykel tlačiť a nechcete pri tom návleky vyzúvať. Návleky Shimano S2000D sa predrali po jednom takomto výjazde s niekoľkými pešími úsekmi. Je možné, že na takýto účel neboli vyrobené, ale odolnosť špičky je naozaj malá a diery sa vytvoria veľmi skoro.

Verdikt poroty

Celkovo možno hodnotiť návleky Shimano S2000D pozitívne. Odolnosť voči vode, chladu i cena je primeraná, ak však hľadáte produkt na využitie pri občasnej chôdzi v teréne, mali by ste si vybrať niečo iné. Návleky Shimano 20000 tento druh použitia nemajú rady.

Shimano S2000D na tretry môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby