Firma Hydrapak patrí k popredným výrobcom hydratačných systémov. Ich hydrovak Hydrapak Elite 2l je pokusom o odolný a ľahký hydrovak. Uvedený hydrovak som používal počas dokopy deviatich dní pri pokusoch o prechod tzv. Koruny Liptova (prechod hlavných hrebeňov horstiev Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov a Západných Tatier). Stačilo to na to, aby som si na hydrovak spravil vcelku dostatočný názor. Túra sa odohrávala v lete v júli a potom ďalší pokus v septembri. Hydrovak bol teda vyskúšaný v teplejšom i chladnejšom počasí, na výprave, ktorá mala za cieľ prebehnúť s najľahším možným vybavením, ale zase za rozumnú cenu.

Vzhľad a vyhotovenie hydrovaku

Hydrovak Hydrapak Elite predstavuje vzhľadovo klasický zásobník na vodu, s tým rozdielom, že na prvý pohľad pôsobí pomerne chatrne. Prvý dojem bol, že tento vak na vodu sa mi istotne roztrhá už pri mierne väčšom tlaku v batohu. Nebude ani nutné, aby naň zatlačil vyložene ostrý predmet. Bral som si ho preto na dlhú trasu s malou dušičkou. Predsa len to bola dosť podstatná súčasť výstroja. Našťastie žiadna z hororových vízií o prasknutom hydrovaku sa nepotvrdila.

Materiál, z ktorého je vyrobený znesie dosť veľa záťaže. Niežeby bol naň vyvíjaný vyslovene veľký tlak, ale batoh bol dosť natesno naplnený a hydrovak to vydržal. Z toho plynie, že bežné používanie v horách zvláda dobre. Moja akcia nebola vyslovene bežecká, takže batoh som mal naplnený naozaj nahusto. Obyčajne v čisto bežeckom batohu, kde je minimum inej výstroje a vybavenia, hydrovak nie je až pod takým tlakom.

Hydrovak je klasicky vybavený odnímateľnou hydratačnou hadičkou, ktorá je ukončená sacím ventilom, ktorý je možný pootočením uzavrieť. Hydrovak sa plní zhora a tu sa i po preložení vrchnej časti uzatvára prostredníctvom nasunutia plastovej zarážky. Tá je k batohu pripevnená tenkým vlascom z plastu, resp. niečoho ako guma, ale je to nepraktické pri nasúvaní a otváraní hydrovaku. Našťastie je možné túto časť odpojiť, čo som hneď aj spravil.

Okrem toho je na hydrovaku vytlačená ryska, ukazujúca aktuálny objem tekutiny, ktorú v ňom prenášate.

Oveľa viac na hydrovaku nenájdete. Je to len hydrovak, ale zato celkovo sa telo hydrovaku javí chatrnejšie, ako je tomu u iných hydrovakov. Zdá sa dokonca menší pri tom istom objeme. Vďaka tomu však hydrovak dosahuje nízku hmotnosť. K hydrovaku je dodávaný ešte malý plastový diel, ktorým sa dá upevniť k rôznym kompatibilným batohom. Ja som ho nevyužíval a hydrovak fungoval k spokojnosti i bez tejto súčiastky.

Hydrovak som zakúpil v sieti Decathlon za cenu približne 25EUR, hoci sa to môže zdať za kus akéhosi plastového vrecka priveľa. Cena však nevybočuje z cenového priemeru hydrovakov iných výrobcov. Priamo v Decathlone zoženiete i lacnejšie, ale nejde o vyslovene prémiové výrobky.

Hydrovak Hydrapak 2l v kocke

  • objem - 2l
  • rozmer - 34x17cm
  • dĺžka hadice - 95cm
  • váha - 132g
  • rozsah teplôt používaných tekutín - -20 až +40°C
  • možnosť vak otočiť na rub a umývať z vnútornej strany i v umývačke riadu
  • ľahká demontáž/montáž hadičky i v prípade, že vak je naplnený tekutinou, zabezpečenie jej úniku
  • záruka - výrobca poskytuje doživotnú záruku
  • cena - 24,99 EUR (webstránka reťazca)

Skúsenosti s používaním

Hydrovak hydrapak 2l sa absolútne hodí na dlhé celodenné akcie, kde je rozhodujúcim kritériom hmotnosť. Je naozaj ľahučký a skladný. Nezaberá viac miesta než je nutné. Vďaka širokému teplotnému rozsahu, ho môžete využiť v najrôznejších podmienkach, akurát je nutné dbať na to, aby vám tekutina nezamrzla napríklad v prívodnej hadičke. Postačí, ak do nej fúknete a tekutinu naženiete späť do vaku. Samozrejme je možné, že zamrzne i celý hydrovak, na takéto situácie si ale už musíte pripraviť vlastný postup prevencie. Podľa údajov výrobcov by však nízka teplota tekutiny, v tomto prípade už skôr ľadu, nemala hydrovak poškodiť, to ale vyskúšané nemám, pretože v mraze som ho nemal možnosť použiť. Okrem toho vtedy radšej nosím termosku.:-)

Pitie z vaku je normálne, nenarazil som na žiaden problém. Ventil tesnil i fungoval bez problémov. Takisto nebol problém s jeho plnením. Ak nebol k dispozícii vodný zdroj, z ktorého sa dá hydrovak pohodlne naplniť, pretože musí byť vo zvislej polohe, využil som menšiu fľašku, či niečo podobné, čím som tekutinu doň nalial.

Najväčší problém ohľadne tohto hydrovaku sa vyskytol pri zatváraní nasúvacou plastovou plastovou zarážkou. Nasunúť zarážku šlo ťažko, resp. ak to aj išlo ľahko ešte väčším problémom bolo uvoľnenie plne nasunutej zarážky. Prácu s hydrovakom to veľmi znepríjemňovalo. Pokúšal som sa trochu naolejovať zarážku a znížiť trenie, veľmi to však nepomohlo. Postupným používaním sa trenie zmenšovalo, resp. naučil som sa pohyby, ktorými sa zarážka ľahšie uvoľňovala. Zdá sa, že takisto pomôže ak hydrovak neplníte až úplne na maximálnu hranicu, ale nalejete o pár drobných mililitríkov menej. Zdalo sa mi, že potom sa zo zarážkou pri zatváraní manipulovalo lepšie. Nie je isté, či sa tieto slabiny vzťahovali vyložene k mnou zakúpenému produktu, alebo je to nedokonalosť celej rady týchto hydrovakov.

Výhodou naopak bola možnosť hydrovak obrátiť vnútornou stranou von a pohodlne umyť. Tým pádom je možné odstrániť všetky zvyšky z jeho vnútornej steny, ak si napríklad miešate s vodou iontové nápoje a podobne. Vďaka tejto možnosti umytia sa zbavíte nežiadanej mikroflóry vo vnútri hydrovaku a takisto môžete vak pohodlne vysušiť.

Vak na všetkých spojoch vrátane zarážky perfektne tesnil. V tomto smere nemožno uviesť žiadne výhrady.

Odporúčané weby