Výrobca Meindl patrí k renomovaným a overeným producentom obuvi do hôr. Či už ide o turistickú a lezeckú obuv, alebo o topánky pre poľovníkov. Spoločným menovateľom všetkých typov je kvalita. Model Island Pro je už ležiakom v ponuke tohto výrobcu. Tieto topánky sa s minimálnymi obmenami produkujú už roky. Model Island Pro opísaný v tejto recenzii sa vyznačuje goretexovou membránou, celokoženým zvrškom, vibramovou podrážkou a tzv. Memory Foam System-om.

Meindl Island Pro sú turistické, celokožené topánky určené prioritne na použitie v horách. Tvrdosť topánok je označená B/C, čo značí menšiu úroveň tvrdosti, vhodnú práve na turistiku, no tvrdosť je dostatočná a topánky v pohode zvládnu i upevnenie mačiek (nie automatických - chýba žliabok na päte). Topánka je vyhotovená z takmer kompaktného,3mm hrubého kusu kože s minimom švov, čo logicky tvorí kvalitný základ jej nepremokavosti. Topánky sú vysoké (nad kotníky) a relatívne ťažké (1,5kg pár v pánskej verzii). Podrážku vytvára vibramová, protišmyková guma, s gumovým lemovaním obvodu topánky. Profil podrážky sa vyznačuje dobrými hranami a protisklzovými výstupkami. Memory foam system predstavuje také vnútorné riešenie topánky, aby ideálne obopla chodidlo. Toto sa výrobcovi naozaj podarilo a topánka na nohe perfektne sedí.

Hoci sú topánky Meind Island Pro určené predovšetkým do hôr, hodia sa naozaj na všetky druhy terénu, i do mesta. Samozrejme, nepredstavuje to ich prvotný účel použitia, ale využijete ich všade. V tejto fáze sa nenápadne dostávame k cene topánok. Ide o pomerne drahý model s cenou okolo 200 EUR. Tým, že životnosť a možnosti použitia sú široké, výška ceny je v tomto prípade relatívna. Topánky by vám pri správnom ošetrovaní mali vydržať minimálne 5 rokov a pri jednoduchom prepočte cena na rok používania nevychádza až tak horibilná. Samotný zvršok má tendenciu vydržať dlhšie ako podrážka, ktorú však jednoducho vymeníte a topánky môžu slúžiť ďalej. Topánky sú ručne šité a celkovo sa ich cena nevyníma z radu cien produktov konkurenčných značiek. Ušetriť pri ich kúpe sa dá, keď sa vyskytne obdobie zliav v outdoorových obchodoch. Niekedy si môžete prísť i na 20% zľavu a vtedy netreba s kúpou týchto topánok váhať. Je to naozaj kvalita.

Skúsenosti s používaním

Topánky Meindl Island Pro sme testovali približne 3 roky, počas víkendov, v každom druhu terénu, vrátane podmienok, ktoré vyžadovali použitie mačiek. Začnime teda kúpou. Počas kúpy v predajni bolo prekvapujúcim zistením, že tá istá veľkosť topánky pri viacerých produktoch vykazovala mierne odlišný pocit s obopnutím chodidla. Je možné, že za to môže ručné šitie. Preto odporúčame, vyskúšať si viacero párov z rovnakej veľkosti. Všeobecne však pri kúpe oslovil pocit perfektného „sadnutia“ na nohu. Memory foam system zjavne funguje.

Čo sa týka farby, v ponuke bola čierna a hnedá farba zvršku v pánskej verzii. Ženská verzia ponúka i mierne veselšie farby. (niečo ako čierno/tmavomodrá). Po nanesení impregnačného vosku na kožu sa farba ešte mierne zmení - stmavne. V predajni môžete naživo zhodnotiť i vonkajší vzhľad islandiek. Ten sa roky takmer vôbec nezmenil. Ide o osvedčenú, jednoduchú eleganciu, nemeckého štýlu. Priorita tu je predovšetkým kvalita výrobku.

Topánky počas aktívneho užívania „zažili“ všetky druhy terénu Slovenska. Mesto, prašné, poľné cesty, pahorky Malých Karpát, vysokohorský terén Tatier a Fatier. Prešli sneh, blato i klasický asfalt. V tomto smere ide o skutočného „allroundera“. V dobe, keď je takmer každý outdoorový výrobok úzko špecializovaný na istý druh použitia, je Island Pro vhodným riešením pre všeobecné nasadenie. Ide o klasickú koženú topánku, koncept, ktorý sa osvedčil. Meindl Island Pro funguje spoľahlivo vo všetkých spomínaných terénoch. Samozrejme v ľahšom teréne vás bude ťažiť hmotnosť topánok, ale to je len mierna daň za ich univerzálnosť a odolnosť. V technickejšom skalnom teréne sú tieto topánky zase nemotornejšie, ale stále v nich máte väčší stupeň citlivosti oproti naozaj tvrdým topánkam. K tomuto pocitu prispieva i fakt, že na nohe naozaj dobre sedia. Topánky dokážu na päte narobiť otlaky, najmä pri strmých stúpaniach. Zvyklo sa to stávať na začiatku sezóny, keď koža chodidla nebola privyknutá na tvrdšiu obuv. Je otázne, či by výrobca mohol niečo v tomto smere vylepšiť.

Odolnosť a správanie jednotlivých častí topánok

Zvršok

Kožený zvršok topánky Island Pro (ide o hladký nubuk) má predovšetkým odolávať krutým outdoorovým podmienkam ako sú mokro, náročný terén (ostré skaly a pod.), sneh, či blato. Použitá koža si túto funkciu plní veľmi dobre. Je otázne, či bolo nutné použitie goretexovej membrány. V skutočnosti by naimpregnované topánky mali byť nepremokavé i bez membrány a ich cena by bola o dosť nižšia. Minimálne by výrobca mohol predávať i lacnejšiu variantu bez goretexu. Hold goráč je v móde a zákazníci ho zrejme požadujú, lebo ak vás nezachráni goráč, nezachráni vás už nič.:) Každopádne cenu navyšuje dosť výrazne a efekt je otázny. Membrána sa navyše v takto namáhaných výrobkoch často popraská, alebo úplne roztrhne. Po troch rokoch aktívneho používania sa to pri týchto topánkach zjavne nestalo a udržujú si nepremokavosť. I keď membránu by sme pokojne oželeli.

K odolnosti zvršku, ešte jedna poznámka. Gumené lemovanie po obvode, by mohlo byť na špici o pár milimetrov vyššie, pretože tá dostáva riadne zabrať a koža na nej bola už po prvom výjazde do Tatier doryhovaná. Lemovanie sa taktiež na niektorých namáhaných miestach trochu poodlepilo. Po zalepení však drží bezchybne, hoci reklamácia by mala byť v takomto prípade bez problémov uznaná.

Zvršok siaha niekoľko centimetrov nad kotníky a výborne plní ochrannú funkciu nohy. Výhodou je, že pri vyššej tráve, alebo snehu, hneď nemusíte nasadzovať návleky a do topánky vám nenapadajú nečistoty.

Zvršok pôsobí odolne, nevidno na ňom okrem špice, takmer žiadne podstatné šrámy. Pri víkendovom používaní by mohol pokojne vydržať 5-10 rokov. Záleží aj od údržby.

Ešte postreh k nosenie mačiek s plastovými uchytávkami na päte. Tieto mačky môžu pri častom používaní porušiť, resp. úplne roztrhnúť jemnejšiu kožu zvršku v oblasti nad pätou. Preto bude vhodnejšie použiť remienkové mačky.

Poznámočka k noseniu v meste. Ak topánky nosíte v zime v mestských podmienkach, je potrebné uvedomiť si, že posypová soľ zvršku príliš neprospieva, hoci istotne prežijú aj takéto, ťažké zaobchádzanie.

Sušenie topánok

Aby si koža zvršku udržala svoje vlastnosti, topánky nikdy nesušte pri zdroji tepla, ale vyberte vložky a nechajte ich v pokoji vysušiť pri bežnej, izbovej teplote. Inak môže koža popraskať a stratiť vodeodolnosť. Topánky po uschnutí a vyčistení navoskujte. Zo skúsenosti sa nám osvedčilo, že topánky sa perfektne vyčistia počas túry v čistom snehu.

Podrážka

Vibramová podrážka topánok plní stabilizačnú funkciu na výbornú, naozaj sa nešmýka. Gumené výstupky pôsobia dostatočne protišmykovo. Nevýhodou v tomto prípade je, že priľnavejšia guma sa pomerne rýchlo obrusuje. Po troch rokoch najmä víkendového používania, síce nevidno výrazný úbytok gumy, ale počas častejšieho nosenia by už najnamáhanejšie miesta boli istotne zarovnané. U takéhoto typu topánok sa však úplne bežne počíta s výmenou podrážky, čo nepredstavuje vážnejší problém a ľahko nájdete firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. Celkovo je výhodou týchto topánok, že sa dajú pomerne dobre repasovať a vydržia o to dlhšie.

Vnútro

Vnútro topánok Meindl Island Pro je jednou z hlavných výhod týchto topánok. Vďaka použitým materiálom a konštrukcii sedia boty doslova ako „riť na šerbeľ“. Memory foam system zabezpečuje, že topánky sa prispôsobia nohe a pekne ju obopnú. Ako naznačuje názov, ide o druh tzv. „pamäťovej peny“, ktorá si tvar chodidla zapamätá a pretaví ho do svojho tvaru. Tieto topánky sa však nenahrievajú, ako je tomu u iných modelov. Tvar nohy si zapamätajú prostým nosením obuvi. Otázne sú spomínané problémy s odieraním päty. Je možné, že to súvisí aj s individuálnou konštrukciou chodidla, alebo jednoducho s periodicitiou používania topánok, keďže pri pravidelnom používaní problém zmizol.

Vnútri topánky sa nachádzajú taktiež vložky, ktoré sú vyberateľné, čo urýchli prípadné sušenie. Dnes je taktiež možnosť vložky vymeniť, za také, ktoré vám budú čo najviac vyhovovať. Tie si však musíte dokúpiť.

Šnurovanie

Islandky disponujú kvalitnými šnúrkami a (zrejme) mosadznými okami a háčikmi v časti jazyka. Systém, ktorý dokonale upevní topánku na nohe.

Ako je to s nepremokavosťou?

Meindl Island Pro vás v tomto smere v štichu nenechajú. Sú naozaj nepremokavé. Keď ich navoskujete, výborne odpudzujú vodu. Ak pretekajú, problém bude zrejme u konkrétneho výrobku. Istotne sa nevyhnete vlhkej nohe. To ale súvisí s potivosťou nohy. Goretexová membrána nie je schopná sama o sebe odvetrať nápor vlhkosti z potiacej sa nohy cez 3mm hrubú, navoskovanú kožu zvršku. Z tohto dôvodu je otázne použitie goretexu, ktorý predovšetkým navyšuje cenu. Hlavné odvetrávanie nohy funguje najmä cez komínovitý systém konštrukcie topánky, cez jazyk a dierky v koži okolo kotníka.

Meindl Island Pro v kocke

Výhody:

  • masívna, odolná a trvanlivá topánka - predpokladaná životnosť cca. 5 a viac rokov s dobrou možnosťou repasovania
  • dobrá vodeodolnosť
  • kvalitná, protišmyková podrážka vibram
  • perfektné priľnutie k chodidlu
  • kvalitné šnurovanie, podporuje priľnutie k nohe
  • vyššia kotníková časť chráni chodidlo a zabraňuje vniknutiu nečistôt, snehu do topánky

Nevýhody:

  • vyššia cena (primeraná kvalite, životnosti a cenám konkurencie)
  • možné odieranie v pätovej časti
  • obvodová guma - lem by mohol byť vyšší na špici, ktorá by bola lepšie chránená pred mechanickým poškodením v ostrom teréne (skaly, suť)

Odporúčané weby