Určite ani Vám neunikol momentálny ošiaľ z úžasných Chia semiačok, ktoré vám dodajú energiu a pomôžu aj s chudnutím. Rozhodla som sa preveriť či opäť nejde len o komerčný ťah firiem aby predávali semienka z nejakej rastliny ako zázračný liek na všetko.

Najprv som si ale potrebovala zistiť viac, ale hlavne ako je z chemického hľadiska možné, že majú toľko blahodarných účinkov. Ako to teda funguje v prípade, že do dovolenky ostáva pár mesiacov a potrebujete zhodiť pár nežiaducich kíl? Ak sa Chia konzumujú spoločne so sacharidmi, spomaľujú premenu sacharidov na jednoduché cukry, ktoré sa potom usádzajú v tukových bunkách. V dôsledku toho sa energia z potravy uvoľňuje dlhší čas. Nuž a táto energia nám slúži dlhšiu dobu, takže jednoducho oddialia potrebu zase jesť a ručička na váhe sa bude pekne posúvať doľava. Kvôli okamžitému prísunu energie ich používajú napríklad aj maratónci.

Som zástancom názoru, že niekedy boli potraviny oveľa výživnejšie a aj chuťovo lepšie, no my si to všetko kazíme postrekmi a pestovaním v skleníkoch, aby sme mali aj sezónnu zeleninu či ovocie počas celého roka. V tomto prípade by sa malo jednať o čistú bio potravinu, ba dokonca pestovanie je značne náročné, pretože je k tomu potrebná určitá nadmorská výška. Je to dokonca celkom uveriteľné, pretože semiačka vydržia na suchom mieste pomerne dlho. Takže v tomto prípade by som to brala ako pozitívum, rovnako ako skutočnosť že o ich účinkoch vedeli už starí Aztékovia či Mayovia a považovali ich za posvätné jedlo.

Dala som sa teda na to. Kúpila som si Chia semiačka v obchode s klasickými potravinami. A potom som hľadala pre mňa najideálnejší spôsob užívania. Rozhodla som sa pridať si ich do vody. Po desiatich minútach napučia a sú slizké. Čo mne napríklad vôbec nevadí. Dokonca sú bez chuti, takže okrem zvláštnej konzistencie na nich nevidím nič, čo by vám mohlo vadiť. Skutočne som pocítila príliv energie a „nakopnutie“. No a s prísunom energie súvisí aj dobrá nálada, takže v momente mi vybehol úsmev na tvári a mala som chuť na všetky možné i nemožné činnosti či športy.

Chia semiačka sú ideálne skutočne pre každého, či už deti, dospelých, dôchodcov, diabetikov, či pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami.

Môžete si ich pridať do jedla, pečiva, pudingu, môžete si nimi posypať šalát či jedlo, alebo ako ja nasypať ich jednoducho do vody. Existuje množstvo receptov ako ich využiť, takže sa netreba báť. Aby ste si ich vedeli zhruba predstaviť, vyzerajú asi ako makové semiačka, len majú trochu oválnejší tvar.

Dávkovanie je skutočne len na vás, treba jednoducho počúvať svoje telo. Niekto si dá 2 polievkové lyžice do 3 dcl vody a niekto 1 kávovú lyžičku do 5 dcl vody, je to skutočne na každom zvlášť aké množstvo si naordinujete a kedy spozorujete výsledky.

Na pozore by sa ale mali mať ľudia, ktorí trpia nízkym krvným tlakom a užívajú lieky na riedenie krvi. V tehotenstve sa ničoho nemusíte obávať, ba naopak ich užívanie sa doporučuje.

Vzhľadom na ich v podstate prijateľnú cenu, by som povedala, že sa oplatí zainvestovať. Do pol litra vody mi úplne stačí jedna kávová lyžička Chia semienok. Stále lepšie ako drahé, no hlavne nezdravé energy drinky. Takže pokiaľ chcete poriadny prísun energie a zároveň siahnuť po niečom zdravom sú Chia semienka skvelou voľbou. Ja si po ich užívaní všetko pochvaľujem.

Mierne mi dokonca upravili nízky tlak, sú dobré na detox, ale hlavne na dodanie energie, lepšej koncentrácie, pamäti a čo je najhlavnejšie dobrej nálady. Takže smelo do toho!

Allnature Bio Chia semienka 1000 g môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby