Táto recenzia na digitálny fotoaparát Sony RX100 tretej generácie nie je zameraná na technické parametre, ale skôr na praktické použitie fotoaparátu. Internetové stránky sú zaplavené množstvom informácií, často krát odborných, takže ak chcete zistiť aký má fotoaparát šum v porovnaní s iným, za koľko stotín sekundy zaostrí z blízka do diaľky a aké veľké skreslenie obrazu má objektív, odporúčam prečítať si inú recenziu.

Cena

Sony RX100 III mám takmer dva roky. V čase kúpy sa jeho cena pohybovala okolo 700 EUR. Mne sa ho najlacnejšie podarilo zohnať za 630 EUR, čo je približne cena, za ktorú sa predáva dnes. Je však možné že jeho cena bude i naďalej klesať, keďže na trhu sú už novšie rady tohto modelu. Otázne je, či je cena relevantná kvalite fotoaparátu. Z môjho pohľadu by som povedal áno aj nie. Áno preto, že na svoje malé rozmery je fotoaparát skutočne nabitý funkciami a hlavne kvalita fotiek a videí je na veľmi slušnej úrovni. Na druhej strane pri takýchto kompaktoch sa oplatí počkať kým zostarnú a do predaju sa dostanú novšie verzie týchto zariadení. Vtedy začne aj cena pomaly klesať. Kvalitatívne rozdiely medzi staršími a novšími modelmi totiž nie sú príliš výrazné. Minimálne čo sa kvality fotiek týka. Iné je to v prípade videa. Novšie modely totiž ponúkajú možnosť 4k videa.

Momentálne ak by som sa mal preto rozhodnúť či by som si kúpil Sony RX100 asi by som do toho išiel, ale kúpil by som zrejme jednu z predchádzajúcich verzií v nejakej akcii. Dokonca by som nemal problém kúpiť aj prvú verziu, ak by sa cena pohybovala niekde okolo 280 (v súčasnosti 330 eur). Takže moja rada je asi taká, ak chcete kúpiť tento fotoaparát, radšej si kúpte staršiu verziu, prípadne si rok počkajte :) Ak na peniazoch nezáleží, tak smelo do toho, určite nebudete ľutovať. Ak chcete naopak točiť najmä video, odporúčam pozrieť skôr po novších modeloch.

Kvalita prevedenia

Fotoaparát je vyrobený z kovu, čo je aj cítiť. Nie je to preto žiadna plastová hračka, ktorá sa po miernom páde na zem rozbije. Hneď na začiatok môžem potvrdiť, že fotoaparát skutočne niečo znesie. Spadol mi totiž raz z vrecka na ostré skaly. Spravil niekoľko kotrmelcov dole kopcom a po piatich metroch sa zhruba zastavil. Prežil to úplne bez problémov, odniesli si to len škrabance a mierne sa ohlo zakončenie kovovej konštrukcie pri hľadáčiku. Samozrejme ak by bol elektronický hľadáčik vysunutý, určite by utrpel nejaké škody. Škody by zrejme utrpel aj zadný displej. Na ňom mám však hrubú ochrannú fóliu, takže menšie škrabance nie sú problém. Čo sa týka teda odolnosti nemám čo fotoaparátu vyčítať. Pri páde bol fotoaparát vypnutý, čiže žiadne škody neutrpel ani objektív, pretože bol zasunutý. Ak by som to teda zhrnul - ak máte ochrannú fóliu na zadnom displeji a je zasunutý elektronický hľadáčik a objektív fotoaparát znesie naozaj dosť. Dokonca mi po páde v ňom ani nič „nehrká“

S fotoaparátom som spravil približne 40tis. fotografií, takže som ho používal naozaj veľmi často, hlavne počas leta. Na fotoaparáte, okrem škrabancov sa to prejavilo asi takto. Hľadáčik sa trošku začal kývať zo strany na stranu. Ale nie je to nič vážne. Tak isto koliesko ovládania na zadnej strane fotoaparátu akoby začalo vŕzgať. Niečo v štýle ako keď nosíte náklad v starom fúriku :). Je to však len sporadicky. Rýchlosť fotoaparátu ostala za tie dva roky nezmenená. Zamrzol za tie 2 roky asi 3-4 krát (stačilo vybrať a opäť vložiť baterku a fotoaparát sa rozbehol).

Fotoaparát zniesol aj zopár dažďov, silné slnko a aj zimu okolo nuly úplne bez problémov. Z tohto pohľadu nemám fotoaparátu čo vytknúť. Či by však zvládol vyslovene extrémne počasia, ťažko posúdiť, keďže takým podmienkam som radšej fotoaparát nevystavoval. Nenašiel som zatiaľ ani prach na senzore, čo je veľké plus.

Celkovo si myslím, že pre bežného používateľa fotoaparát vydrží mnoho rokov, pretože jeho vyhotovenie je naozaj kvalitné. Pre pokročilých fotografov, ktorý používajú fotoaparát veľmi často by som to tak tipoval na max. 3-4 roky. Za ten čas buď fotoaparát niekde stratia, alebo im vypadne z veľkej výšky, prípadne môžu odísť niektoré háklivé komponenty kvôli nešetrnému zaobchádzaniu. Každopádne medzi kompaktnými fotoaparátmi ide o jeden z najkvalitnešie vyhotovených fotoaparátov (nemám tým na mysli fotoaparáty špeciálne určené do tvrdých podmienok).

Kvalita fotiek

Sony rx100 môžem smelo zaradiť k najlepším kompaktom aké poznám, čo sa týka kvality fotiek a ostrosti. Je to dané aj tým, že používa 1“ snímač. Mnoho kompaktných fotoaparátov využíva snímač s menšími rozmermi, čo sa prejavuje v nižšej kvalite fotografií a zvýšeným šumom pri vyšších ISO.

Pre bežného fotografa, neprofesionála, budú fotky nadštandardom, takže pri kúpe tohto fotoaparátu určíte nespravíte chybu. Pre amatérov nadšencov, prípadne profesionálov bude kvalita fotiek dostačujúca, ak budú fotoaparát používať ako záložný. Predpokladám že väčšina pokročilejších fotografov využíva fotoaparáty s väčšími snímačmi, kde je kvalita fotiek o dosť lepšia. Hlavne v prípade APSC snímačov, alebo Fullframe.

Osobne fotím do formátu RAW, ktorý tento fotoaparát samozrejme ponúka okrem klasického JPG. JPG využívam minimálne. Ich kvalita je však veľmi prijateľná. Ak teda neplánujete upravovať fotografie, nebudete sklamaní. Treba však počítať s tým, že pri fotení do JPG tak stratíte mnoho detailov, ktoré sa nachádzajú v tmavých a svetlých miestach.

Čo sa RAWka týka tak dá sa s ním slušne vyhrať. Fotografie majú prekvapivo veľa detailov a mnoho detailov sa dá aj „vytiahnúť“. Dokonca by som povedal že fotoaparát v tomto môže smelo konkurovať m4/3 formátu. Samozrejme treba počítať s tým že fotky budú trochu viac zašumené a pri vyšších ISO bude kvalita o niečo horšia. Pristihol som sa však, že RAWka zo sony RX100 III o niečo viac upravujem, ako povedzme z iných fotoaparátov ktoré mám. Možno to je spôsobené vyvážením bielej, kde fotky mi prídu akoby boli šmrncnuté viac smerom do modro-rúžova. Fotky na mňa v tomto smere pôsobia trochu mdlejšie. Nie je to však nič vážne, keďže v programoch ako napr. Lighroom sa takéto nedostatky dajú bez problémov odstrániť.

Čo sa týka drobných detailov tak je na tom fotoaparát veľmi dobre. Detaily sú pri nízkom ISO vynikajúce a takmer môžu konkurovať m4/3 formátu. Ten má však pri nových modeloch určite o niečo navrch. Medzi malými kompaktmi však konkurenciu v kvalite fotografií budete hľadať ťažko. V čase písania tejto recenzie sa na trh dostal Panasonic LX15, tam je predpoklad že kvalita bude na veľmi podobnej úrovni. No praktické skúsenosti s ním zatiaľ nemám.

ISO a dynamický rozsah

Dynamický rozsah je na veľkosť čipu vynikajúci. Medzi kompaktnými fotoaparátmi je to určite top. Porovnávať sa však s fotoaparátmi s väčšími snímačmi nemôže. Každopádne z foťáku dostanete pekné dynamické fotky bez prepalov. Prikrátky je fotoaparát len na vyslovene extrémne situácie.

Čo sa týka ISO tak je na tom SONY RX100 III dobre. Na najnižších hodnotách šum nepostrehnete. Objavovať sa začne okolo ISO 400. Od ISO 1600 je šum neprijateľný. Počítajte však s tým, že pri tmavých miestach bude šum aj pri nižších ISO. Nočné fotografie preto odporúčam robiť so statívom pri nižšom ISO. Na bežné použitie však s ISO nebude absolútne žiaden problém. So zrnitosťou fotiek som bol nespokojný len pár krát.

Optika

Sony RX100 má vo svojej 3 verzii nový objektív s rozsahom 24-70mm pri svetelnosti 1,8-2,8 čo sú vynikajúce parametre. Bohužiaľ strata svetelnosti nastupuje pomerne skoro, takže svetelnosť 1,8 budete mať fakt len pri 24mm.

Rozsah objektívu je dostačujúci na fotenie krajiniek. V prípade portrétov, alebo makra však už ani moc nie. Samozrejme je možné spraviť pekné fotografie ľudí, avšak s výraznejším rozmazaným pozadím moc nepočítajte (bokeh). Ako tak je ho možné docieliť vtedy ak je objekt blízko. Čo sa makra týka, tak v tom je fotoaparát priemerný. Najbližšie sa k predmetu dostanete pri 24mm. V čom spočíva jeho hlavná nevýhoda, že musíte ísť príliš blízko k predmetu. Ak chcete fotiť napr. hmyz, tak počítajte s tým, že vám pravdepodobne ujde, Okrem iného pri takej blízkosti si môžete na objekt cloniť samotným fotoaparátom. Z času na čas sa však dajú odfotiť zaujímavé makro-zábery, hlavne statických objektov.

Čo sa týka ostrosti, tak nemám k objektívu žiadne výhrady. Samozrejme, sú aj ostrejšie fotoapráty, najmä tie s vymeniteľnými objektívmi. Každopádne, fotoaparát si v ostrosti fotiek hanbu určite neurobí.

So skreslením fotiek pri 24mm som nikdy nemal problém, hoci je trochu zjavné. Nie je však nič závažné a upravoval som ho minimum krát. Dokonca aj pri fotkách architektúry či fotkách interiéru som so skreslením nemal výraznejšie problémy.

Fotografovanie do protisvetla je prijateľné. I keď často sa objavia rôzne fialové artefakty, treba skúšať a hľadať vhodný uhol. Objektív nemá clonu, takže nie je chránený proti nežiadúcemu oslneniu. Treba si preto občas pricloniť rukou.

Chromatické aberácie fotoaparát má, hlavne pri pohľade na kontrastné objekty v protisvetle. Väčšinou sa to však dá odstrániť vo fotoprograme. Pár krát sa mi však stalo, že pri niektorých extrémnych situáciach ani odstránenie v softvéri nepomohlo. Ale to bolo fakt výnimočne.

Ovládanie

Ovládanie fotoaparátu by som zhrnul asi takto. Pre tých čo majú radi automatiku, tak je úplne super. Pre tých čo radi všetko ovládajú manuálne má fotoaparát rezervy. Určite by mu pomohol napríklad dotykový displej, kde by sa niektoré parametre dali nastaviť jednoduchšie + zopár ďalších otočných tlačítok. Ako veľkú výhodu však považujem fakt, že na objektíve sa nachádza otočný prstenec, ktorému môžete priradiť nejakú funkciu – napr. zmena expozície, alebo ISO a pod. Takže vďaka aspoň za to.

Na zadnej strane fotoaparátu je niekoľko tlačítok, ktoré môžete naprogramovať. Je to tlačítko FN a tlačítko na vymazanie + si môžete upraviť ovládacie koliesko. Na koliesko sa dá zatlačiť zo 4 strán, takže aj tomu môžete priradiť nejakú funkciu.

Čo sa týka browsovanía rôznymi menu, tak to je dosť katastrofa. V podstate sa dá povedať že na menu systém vo fotoaparátoch Sony som si nikdy nezvykol. Je riešený čudným spôsobom. Človek netuší, čo kde v akom menu je. V tomto prípade je napríklad Nikon, Canon či Panasonic ďaleko vpred.

Video

Video som využíval minimálne, môžem však povedať že je na vysokej úrovni. Sony je známe skvelými funkcionalitami, čo sa videí týka, čiže v rámci kompaktnej triedy bude RX100III na špici. Fotoaparátu by určite pomohol dotykový displej na pohodlnú zmenu ostrenia.

Ostrenie

Ostrenie fotoaparátu je za dobrej svetelnosti rýchle a presné. S klesajúcou intenzitou svetla to však ide dole vodou. Väčšie problémy môžu dokonca nastať už za šera, vtedy sa ostrenie spomaluje a občas fotoaparát nezaostrí. Pri veľmi nízkej viditeľnosti už je to tak od náhody. Občas sa zadarí, inokedy nie. Nie je to však žiadna sláva.

Niekedy sa mi osvedčilo za nižšieho osvetlenia prepnúť na vyslovene automatické ostrenie, že si fotoaparát zvolí sám ostriace body. Fotoaparát si prekvapivo našiel ostriaci objekt vcelku presne a rýchlo. Čisto automatické ostrenie môžem odporučiť aj amatérom. Požičal som raz fotoaparát kamarátovi, ktorý s fotením nemá žiadne skúsenosti a prekvapivo mu takmer vždy vyšla ostrá fotografia.

Fotoaparát ponúka aj možnosť sledovania objektu, ktorá funguje veľmi priemerne a nikdy som ju nevyužil. Tak isto kontinuálne snímanie je skôr tak do počtu, aby sa nepovedalo.

Ostatné funkcie

Sony RX100III môžete prepojiť cez wifi so svojim mobilným telefónom. Túto možnosť som však nikdy nevyužil. Síce som to skúšal, ale po pravde to bolo dosť utrpenie sprevádzkovať. Pradox pri tomto fotoaparáte je to, že hoci sa do neho dajú stiahnuť aplikácie (napr na fotenie časozberných snímok), nedajú sa stiahnuť zo Slovenska. Pre stiahnutie aplikácií si totiž musíte vytvoriť účet u Sony PlayMemories. Slovensko medzi podporovanými krajinami však nie je.

Z funkcionalít mi vo fotoaparáte chýba práve aplikácia na intervalové snímanie, hlavne na fotenie časozberných snímok. Pri tak drahom fotoaparáte by to človek očakával. Aplikáciu si síce môžete stiahnúť za pár EUR, avšak musíte mať účet vytvorený niekde v zahraničí so zahraničnou platobnou kartou.

Sony RX100III ponúka samozrejme aj bracketing, čo už je dnes štandardná výbava fotoaparátov, ktorý je vcelku prehľadne spravený a viac menej mu nie je čo vytknúť. Rýchlosť snímania je tiež vcelku rýchla, hoci má fotoaparát až 20mpix. Buffer je prijateľný. Avšak fotoaparát nie je určený na fotenie športových udalostí, alebo zvierat, takže možnosť snímania viacerých snímkov som využil len za zhoršených svetelných podmienok, pri dlhších časoch.

Sony RX100 III má zabudovaný hľadáčik, ktorý je ale dosť malý a povedzme je viac „hračkársky“ ako praktický. Využiť sa však dá, najmä za ostrého svetla, hoci si treba cloniť aj tak rukou. Samozrejmosťou je i výklopný displej, ktorý dokážete dať do selfie módu. Pri pohľade zospodu sa dá nahnúť do 45 stupňového uhla.

Záver

Záverom možno len skonštatovať, že digitálny fotoaparát SONY RX100 III je podarený kompakt, ktorý fotí veľmi kvalitné snímky. Medzi kompaktnými fotoaparátmi sa jedná o jeden z tých najlepších. Určite ho môžem odporučiť všetkým amatérom, ktorí budú z neho určite nadšení. Odporučiť ho môžem aj tým, čo radi točia video. Tak isto je to skvelý záložný fotoaparát pre pokročilých amatérov, alebo profesionálov. Ak však máte limitované zdroje na tento fotoaparát sa určite vykašlite a radšej si zaobstarajte jeho prvú verziu, ktorá je skoro o polovicu lacnejšia a v kvalite fotografií sa až tak extrémne nelíši. Siahnuť môžete aj po II verzii, ktorá sa predáva o 100-200 eur lacnejšie (podľa toho či niekto dá na fotoaparát akciu, alebo nie). Verzie IV a V mi prídu enormne predražené, ak však chcete 4k video v kompaktných rozmeroch, kľudne si za ne priplaťte.

Odporúčané weby