Varič VAR 2 od českého výrobcu VAR predstavuje miniatúrny kúsok kempovacej výzbroje s celkovou hmotnosťou 110g. Samozrejme, keďže sa jedná o plynový varič, do batohu musíte pribaliť taktiež plynovú kartušu. Tie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tak viete objem výstroja na varenie optimalizovať na minimálnu veľkosť.

Varič VAR 2 je určený na použitie pri turistike, horolezectve, kempovaní i v najnáročnejších vysokohorských podmienkach. Je dodávaný v malom puzdre, do ktorého si viete v prípade potreby pribaliť zápalky, zapaľovač, alebo kresadlo, tak aby ste ich mali poruke. Samotný varič predstavuje trysku so závitom, ktorým sa pripevní ku kartuši a zbaliteľné nožičky zo silného drôtu, ktoré v pohode udržia i litrový ešus plný vody resp. pokrmu.

Nožičky sú zapasované v tele ktoré obsahuje trysku a dajú sa prakticky skladať a rozkladať, tak aby maximálne šetrili priestor. Rozkladanie a skladanie variča je expresne rýchle a praktické. Postačí rozbaliť nožičky a priskrutkovať kartušu. Pre doplnenie - súčasťou tela variča je okrem trysky a nožičiek i regulačný otočný ventil, slúžiaci na ovládanie intenzity plameňa. Nožičky majú povrch upravený vrúbkovaním - poistka proti skĺznutiu varnej nádoby.

Obsah dodávky VAR 2

Varič VAR 2 je dodávaný bez príslušenstva. Výrobca ponúka dokúpenie hliníkového závetria, ktoré sa montuje k nožičkám variča. Jedná sa o hliníkový výlisok v tvare kruhu, ktorý chráni plameň variča pred vetrom, čo umožňuje minimalizovať spotrebu plynu a zvýšiť efektivitu varenia. Okrem toho k variču je možné od rovnakej firmy dokúpiť i sadu nerezových ešusov.

Použitie tohto riadu spolu s varičom sa nám osvedčilo, horšie to bolo so závetrím, ktoré sa nie celkom ideálne montuje na nožičky, ktoré je potrebné prestrčiť otvormi vyrezanými v povrchu závetria. Chce to cvik, ale nakoľko je závetrie aj pomerne málo skladné (ide v podstate o pevný kus hliníka), radšej by sme odporúčali dokúpiť vhodnejšie rolovateľné závetrie od iného výrobcu. Výrobca - firma VAR ponúka možnosť použiť svoje závetrie na upevnenie k spodnej časti kartuše, za účelom zvýšenia stabiliti celého varného systému. Kartušu postačí do závetria zacvaknúť. Túto možnosť sme nevyužívali, varič bol dostatočne stabilný i bez takéhoto ,,zlepšováku".

Používanie variča v praxi

Čo sa týka samotného používania variča VAR 2, možno mu pripísať pozitívne hodnotenie. Varič sme používali niekoľko rokov v horských podmienkach Slovenska, ale i pri dvojtýždňovom kempovaní pri mori v Chorvátsku. Na horách sa varič osvedčil bez problémov, zatiaľ čo pri dlhodobejšom kempovaní neposkytuje potrebný komfort pri varení, najmä pri použití riadu väčších rozmerov. Na tento účel však VAR 2 nie je určený, ale ak potrebujete navariť pre jedného až dvoch ľudí, poslúži dobre aj počas klasického dlhodobého kempingu na jednom mieste. V každom prípade možno vyzdvihnúť jeho skladnosť a bezproblémový chod pri cene tohto variča do približne 20 EUR.

Použitie kartuší

Varič VAR 2 je možné používať so štandardnými plynovými kartušami od rôznych výrobcov a s rôznym objemom plynu. Závitový spoj s gumeným tesnením počas používania nikdy nevykázal známky netesnosti. Vďaka tomu je VAR 2 univerzálne použiteľný pre kartuše s objemom od 200-750g. Ak by bolo nutné tesnenie vymeniť, výrobca ponúka aj tento náhradný diel. Okrem toho je možné zakúpiť i redukciu pripojenia variča na veľkú 2kg bombu, čo je veľmi praktické riešenie pre dlhšie pobyty v kempoch a pod.

Výkon a spotreba plynu variča VAR 2

Výrobca udáva pre VAR 2 výkon 2800 W. Pre lepšiu predstavu - s takýmto výkonom by ste priviedli liter vody do varu do 5min. Všetko však závisí od konkrétnych podmienok. Rovnako je to i so spotrebou plynu. Všetko záleží od okolitých atmosférických podmienok napr. od vonkajšej teploty a pod. Všeobecne možno povedať, že pri základnom varení tekutín a sušeného jedla pre dvojicu vám klasická 230g kartuša vydrží bez problémov 5 dní až týždeň.

VAR 2 v kocke

  • výborná zbaliteľnosť, malé rozmery
  • rýchla príprava na použitie - stačí naskrutkovať plynovú kartušu a rozbaliť nožičky
  • spoľahlivosť, bezproblémový chod, odolnosť
  • jednoduchá konštrukcia
Var 2 vařič môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby