Spacák Slavo Extreme od firmy Slavo je páperový spacák do najchladnejších podmienok a pre použitie pri vysokohorskej turistike. Tento slovenský výrobca z Popradu - Spišskej Soboty je medzi outdoorovými priaznivcami málo známy resp. existuje o ňom minimum informácií a recenzií na jeho produkty. Konkrétne pred kúpou tohto spacáku sa nebolo veľmi od čoho odraziť. Rozhodovať sa dalo jedine podľa parametrov uvedených na internetových stránkach výrobcu a podľa veľmi malého množstva všeobecných komentárov dostupných v internetových diskusiách. Výsledkom pátrania bola iba matná predstava kúpy mačky vo vreci.

Komentáre na internete boli ladené pozitívne v zmysle, že ohľadne páperových spacákov od Slavosportu ide o rozumnú kúpu, primeranej kvality. Z dôvodu zaujímavej ceny u parametrov sme sa rozhodli spacák vyskúšať. Veď ak by neobstál na horách, na chalupe sa uživí. Tým, že informácií je naozaj málo, rozhodli sme sa napísať túto krátku recenziu, ktorá pevne veríme, uľahčí i vaše rozhodovanie o kúpe páperového spacáku.

Čosi o výrobcovi

Firma Slavosport z Popradu - Spišskej Soboty je medzi výrobcami páperových produktov málo známa. Zdá sa, že má skôr lokálny cveng. Venuje sa však výrobe páperového oblečenia v pomerne širokej škále. Produkuje páperové bundy, nohavice, vesty, rukavice. Okrem toho sa venuje šitiu štandardného radu športového oblečenia na hory, ale aj pre poľovníkov, lesníkov, alebo záchranárov. Čo môže byť zaujímavé, firma šije i na zakázku, robí opravy oblečenia, a venuje sa strojovému vyšívaniu. Logo na zakúpenom spacáku je naozaj pekne vyšité a trvanlivé.:)

Záber firmy v oblasti oblečenia na hory je naozaj široký a je až neuveriteľné, že o nej málokto počul.

Aký je spacák Slavo Extreme, alebo skúsenosti s používaním

Podmienky testovania

Spacák bol testovaný počas zimných podmienok, pri táborení bez stanu, pod holým nebom počas troch akcií v slovenských horách do nadmorskej výšky 1500m. Najnižšia teplota, v ktorej musel spacák preukázať svoje vlastnosti bola -12 stupňov, pri bezvetrí a za použitia bivakovacieho vreca. Pod spacákom bola použitá kvalitná zimná samonafukovacia karimatka. Prírodný podklad bol tvorený snehom. Pri jednotlivých testoch sa vždy jednalo o jedno prenocovanie v spacáku, čo test na jednej strane skresľuje, pretože je to krátka doba na posúdenie správania sa spacáku počas viacerých následných prenocovaniach, na strane druhej, ak hľadáte spacák na víkendové prespávanie v horách, môže vám táto recenzia pomôcť utvoriť si lepšiu predstavu, ako sa tento výrobok chová.

Ku kúpe spacáku Slavosport Slavo Extreme bola hlavnou motiváciou cena, dobrá hmotnosť a zároveň dobré ,,papierové" paramentre výrobku. Bol to však tak trocha risk, keďže išlo o absolútne neprebádanú pôdu. Možno by stálo za to, najskôr si kúpiť niečo lacnejšie a posúdiť kvalitu.

Objednanie

Spacák bol objednaný cez e-shop firmy a všetko prebehlo v poriadku až na malý detail. Posunul sa termín dodania. Pri dojednávaní kúpy spacáku sme ale narazili na korektné jednanie. Predajca nám oznámil, že dodanie bude nejaký dník meškať, z dôvodu neskorého dodania peria, ktoré údajne dovážajú z Čiech. Pri tom sme sa dozvedeli, že je možné si zvoliť rôznu kombináciu farieb vonkajšieho a vnútorného materiálu, do ktorého sa plní páperie. Z internetovej stránky to nebolo zrejmé a preto, ak sa rozhodnete pre inú variantu farieb, prípadne ďalších detailov, skúste výrobcovi zavolať. Je dosť možné, že vám vyjde v ústrety. Každopádne jednanie priamo so zástupcom firmy prinieslo pozitívny dojem a vieru, že spacák bude fungovať správne. Nakoniec bol dodaný v dohodnutom termíne, bez ďalších problémov.

Dodávka a kompresný vak

Spacák bol dodaný zabalený v kompresnom vaku. Niektorý výrobcovia dodávajú i väčší vak, ktorý sa používa pri skladovaní spacáku, aby nebol tak stlačený a dlhšie si udržal izolačné vlastnosti. Slavosport by vám teoreticky mohol takýto vak na objednávku ušiť. V každom prípade nebol súčasťou dodávky. Kompresný vak má štandardné štyri sťahovacie pracky a šnúrku, ktorou sa sťahuje miesto vkladania spacáku do kompresného vaku. Kompresia prostredníctvom praciek funguje bez problémov a obal spacáku sa pri takomto namáhaní netrhal, ani nevykazoval známky slabých švov. Použité nite i materiál sú teda podla všetkého kvalitné.

Rozbalenie a vonkajší materiál

Rozbalenie spacáku Slavo Extreme prekvapilo vlastnosťami zvrchného materiálu. Výrobca udáva, že ide o tzv. Aquacontrol s vodným stĺpcom 2000mm a priedyšnosťou 5000 g/m2.24h. Po rozbalení bol totálne pokrčený, ale veľmi rýchlo, po nabraní vzduchu do páperia sa úplne vyhladil. Tento materiál je zaujímavý tým a možno je to jeho menšia nevýhoda, že cez neho trochu ťažšie preniká vzduch. Keď spacák vybalíte, je potrebné ho chvíľu natriasať, aby nasal vzduch a plnil svoju úlohu. Neskôr pri balení z neho vzduch ťažšie vytlačíte. Spacák pri prvotnom vybalení z kompresného vaku vyzerá, akoby bol vysatý vákuom. Pri balení je zase vcelku boj natlačiť ho naspäť do obalu. Časom sme došli na to, že je výhodné si pred balením na spacák ľahnúť a váhou tela z neho vytlačiť vzduch. Vhodné je párkrát spacák preložiť a priľahnúť. Potom ho už zbalíte veľmi rýchlo. Balenie a vybaľovanie teda nie je vyslovene problém, len to chce pár menších trikov.

Zvrchný materiál inak nazadržiaval vnútornú vlhkosť a zjavne ju prepúšťal von. Takisto vlhkosť, ktorá sa zachytila zvnútra na bivakovacom vreci, nebola prepustená cez zvršok spacáku do jeho vnútra. Pripomíname, že počas testu šlo vždy o jedno prenocovanie a po viacerých prenocovaniach by sa spacák istotne správal inak.

Vnútorný materiál

Spacák Slavo Extreme je plnený podľa výrobcu „vysoko kvalitným husacím páperím v pomere 90/10%“. Hmotnosť náplne je 940g pri veľkosti spacáku L (190cm). Zvyšnú časť celkovej váhy, ktorá je 1650g, tvorí vonkajší obalový materiál. Ten je teda naozaj robustným, hoci na dotyk pôsobí celkom jemne. Vnútorný obalový materiál tzv. Microfighter disponuje úpravou, ktorá zabraňuje unikaniu páperia von z komôr. Na pokožku pôsobí príjemne a dobre sa v ňom leží. Na prvý dojem pôsobil spacák ako dobre ušitý výrobok. Pri zabalení sa doň je krásne mäkkučký a príjemný na dotyk. To bol badateľný rozdiel oproti spacákom z umelého vlákna. To je však zrejme všeobecná vlastnosť páperových výrobkov. Zboku má spacák našitý zips značky YKK, čo by mala byť sama o sebe kvalita. So zipsom ani s unikaním páperia z komôr nebol behom testu zaznamenaný žiaden problém. Čo sa týka komôr, tie sú šípovitého tvaru a zamedzujú presúvaniu páperia medzi nimi. Udržujú páperie rovnomerne rozdelené. Spacák má múmiovitý tvar a výhodou je zosilnenie tepelnej izolácie v oblasti nôh. V najtvrdšom mraze, teda pri -12 stupňoch Celzia, sme v spacáku používali páperové papučky, ktoré výsledok ochrany chodidiel skreslili.

Kapucňa spacáku v oblasti hlavy je sťahovateľná šnúrkou a dobre izoluje. Malým nedostatkom bol použitý zadrhávací gombík na šnúrke kapucne, ktorý mal nedostatočný prítlak, a zadrhnutie šnúrky povoľovalo. Postačila výmena, tohto slabšieho článku spacáku, ktorý by vám zrejme uznali aj v rámci reklamácie. Izoláciu spacáku vylepšuje tzv. hrudný šál, ktorý je takisto možné stiahnuť šnúrkou so zadrhovacím gombíkom a v oblasti zipsu zlepiť suchým zipsom.

Čo sa týka vnútra spacáku možno by mohol obsahovať vnútorné vrecko na drobnosti.

Noc v spacáku

Počas nocovania v zimných podmienkach vysokohorského prostredia slovenských hôr za bezveterného počasia sa spacák Slavo Extreme osvečil veľmi dobre. Izolácia bola dostatočná aj pri najnižšej testovanej teplote -12 stupňov v nadmorskej výške 700m a bolo cítiť, že spacák ešte „má rezervu“. Z toho plynie, že deklarovaných -15 stupňov ako hranica komfortu by mohla byť reálna. Pocit v spacáku zaiste vo veľkej miere závisí i od dostatočnej izolácie od zeme. My sme používali kvalitnú samonafukovaciu karimatku. Extrémna teplota, v ktorej by vás mal spacák ochrániť je -25 stupňov Celzia. Počas teplejších testovacích nocí od 0 až po -4 stupne v nadmorskej výške 1500m bol spacák absolútne pohodlným úkrytom pred chladom. Pri týchto teplotách bol testovaný v spodnom termooblečení bez páperových papúč. V spácaku bolo príjemne, ani chladno, ani horúco, ale presne tak ako bolo potrebné pre pohodlný spánok. Otázkou zostáva ako by sa spacák choval za rovnakých teplôt pri veternom počasí.

Do spacáku sa okrem človeka vojdú i nejaké tie kúsky výbavy, ktoré nechcete aby v noci zmrzli. Či už sú to vibramy, termoska, foťák, mobil a podobne. V krízovej situácii by spacák poslúžil i dvom osobám.

Odolnosť a životnosť spacáku

Náš test spacáku Slavo Extreme bol príliš krátky na testovanie odolnosti a životnosti materiálu, z ktorého je vyrobený. Počas krátkeho obdobia však nejavil žiadne slabé miesta v remeselnom spracovaní, švy sa nepárali, perie neunikalo z komôr a udržalo si svoje vlastnosti. Vonkajší materiál bol namáhaný najmä pri rozbaľovaní a balení, prípadne zadržiavaní vlhkosti zvonka a jej prepúšťaní zvnútra. V týchto prípadoch fungoval bez problémov a nedošlo k jeho poškodeniu.

Páperový spacák Slavosport Slavo Extreme v kocke

Spacák Slavo extrém je výrobok pre použitie na tepelnú izoláciu vo vysokohorských podmienkach za rozumnú cenu, ktorý plní svoju funkciu. Okrem toho je spacák primeranej veľkosti. V batohu nezaberie v pomere k výkonu príliš veľa miesta a v pohode ho môžete využiť ako trojsezónny spacák. Nemusí teda ísť o investíciu iba na zimnú sezónu.

  • Zvršok - AQUACONTROL, s vodným stĺpcom 2000 mm a priedyšnosťou 5000 g/m2 24h
  • Vnútorný materiál - MICROFIGHTER DOWN PROOF - teflónová úprava a úprava proti prenikaniu páperia
  • Izolačná náplň - husacie páperie v pomere 90/10%
  • Izolačná vlastnosti - komfort: -15 °C, extrém: -25 °C
  • Hmotnosť náplň - 940g - veľkosť L
  • Hmotnosť celkovo - M 1520g, L 1650g, XL 1880g
  • Veľkosti v ponuke - pre výšku postavy: M 170cm, L 190cm, XL 210cm

Odporúčané weby