Digitálny fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GM1 je šikovný malý foťáčik na každodenné nosenie. Je predstaviteľom formátu micro 4/3. V súčasnosti je jedným z najmenších fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi (ak nie najmenší) tohto formátu. V porovnaní s klasickými kompaktnými fotoaparátmi s menšími snímačmi teda môžete očakávať už skutočne slušnú kvalitu fotiek.

Cena fotoaparátu GM1 navyše za posledné roky klesla, takže je vynikajúcou alternatívou voči kompaktným fotoaparátom. Dnes sa dá zohnať za +- 400EUR aj so skvelým objektívom 12-32mm f/3.5-5.6. Na trhu sa Panasonic DMC-GM1 môže predávať v balení aj s inými objektívmi, napr. s kultovým Panasonic 20mm f1.7. Tieto balenia je niekedy dostať za veľmi dobré ceny.

Vzhľad a odolnosť

Panasonic GM1 sa vyrába vo viacerých farebných prevedeniach. Opisovať budem však čierno-striebornú kombináciu. Fotoaparát vyzerá veľmi vkusne a ľuďom sa páči. Vyzerá veľmi hipstersky a to sa dnes nosí :) Osobne môžem povedať že z pomedzi fotoaparátov s ktorými som mal možnosť fotiť vyzerá zrejme najkrajšie.

Objektív 12-32mm f/3.5-5.6 vzhľad veľmi dobre dopĺňa, takže ak si potrpíte na uznanie okolia, tak s Panasonicom GM1 v tejto kombinácii určite chybu nespravíte. V balení som našiel aj prídavný strieborný, kovový grip, ktorý tiež vhodne dopĺňa dizajn fotoaparátu. Možno s gripom vyzerá ešte krajšie ako bez neho.

Fotoaparát pôsobí odolným dojmom a napriek tomu že je malý, tak nemáte z neho pocit, že by ste držali lacnú plastovú hračku pre deti. Telo je kovové a predná aj zadná stredná časť fotoaparátu je pogumovaná. Resp. na dotyk materiál pôsobí ako niečo medzi gumou a kožou. Vzhľadovo však pripomína kožu a je príjemná na dotyk.

Z tlačítok mám dojem ako pri ostatných fotoaparátoch tejto cenovej kategórie, čiže nie je si na čo sťažovať. Otočné kolieska na vrchu fotoaparátu vyzerajú byť pevné, takže by mali tiež niečo vydržať.

Ergonómia a ovládanie fotoaparátu

Fotoaparát je maličký a v podstate nemá žiadny grip za ktorý by ste ho dobre uchopili. Treba preto počítať s tým že v ruke sa nedrží moc dobre. Povrch je síce príjemný, pôsobí koženo-gumovým dojmom, avšak šmýka sa, pokiaľ držíte fotoaparát len jednou rukou. Navyše pokiaľ sa Vám ruky potia tak držať ho v jednej ruke bude veľká výzva. Ak ho však držíte dvomi rukami je to o dosť lepšie.

V balení nájdete aj kovový grip, ktorý prišroubujete na spodok fotoaparátu (tam kde sa montuje statív). S gripom je držanie fotoaparátu o 150% lepšie. Nešmýka sa a dobre drží v ruke. Ak teda máte namontovaný aj grip, môžete fotoaparát smelo používať aj jednou rukou.

Ovládanie fotoaparátu je pre amatéra dostatočné, pre profesionála nedostatočné. Jednoducho ak máte radi tlačítka a kolieska na ovládanie rôznych parametrov treba sa pozrieť niekde inde. Samozrejme sa dajú priradiť tlačítkam rôzne funkcie, je ich však pomerne málo. Navyše je tu len jeden otočný ovládač, takže zmena expozície, ISO, prípadne clony bude o niečo komplikovanejšia. Vždy budete musieť spraviť minimálne jeden klik navyše. Dá sa na to však vcelku rýchlo zvyknúť.

Výhodou fotoaparátu GM1 že má dotykový displej, ktorý funguje veľmi dobre a môžete si do rýchleho menu vložiť niekoľko najčastejšie používaných funkcií, čo o niečo uľahčí prácu. Výhodou je, že môžete zaostrovať priamo dotykom na displeji a nemusíte kvôli tomu používať rôzne tlačítka.

Displej

Displej fotoaparátu Panasonic GM1 je slušný. Opticky mi vyhovoval, farebné podanie je v poriadku. Na ostrom slnku je horšie čitateľný a častokrát som si musel cloniť rukou. Tento problém sa však vyskytol len počas skutočne slnečných dní na priamom slnku. Takže v 90-95% prípadoch som s ním nemal problém.

Displej fotoaparátu je dotykový, čo má viacero výhod. Okrem zaostrovania, budete fotoaparát vedieť rýchlejšie ovládať a tiež prechádzať rôznymi menu. S dotykom som nemal problém a je presný. Pár krát sa mi stalo že dotyk neregistroval, ale to bolo fakt minimálne. Ak by som ho napríklad porovnal s Olympusom E-PL5 tak dotykový displej je na Panasonicu GM1 o čosi lepší. Aspoň teda v mojom prípade som s ním o niečo viac spokojný.

Za nevýhodu displeja by som považoval to, že nie je výklopný. Výklopný displej sa totižto pomaly stáva už štandard, takže je škoda že na tomto fotoaparáte absentuje. Budete sa musieť zmieriť teda s tým, že pri fotkách z podhľadu sa budete musieť zohnúť, prípadne ak fotíte z výšky, tak fotiť viac menej naslepo.

Obrazová kvalita

Dnešné m4/3 fotoaparáty majú viac menej podobnú kvalitu obrazu. Toto je môj tretí 16mpx m4/3 fotoaparát a kvalitatívne je takmer rovnaký ako ostatné. Samozrejme sú tu určité odchýlky. V porovnaní napr. s Olympusom E-PL5 mi príde že má o trochu viac šumu a o niečo menší dynamický rozsah. Naopak fotografie z Panasonicu mi prídu o čosi ostrejšie. Podobne je to aj, ak ho porovnám s Panasonicom GX7, ktorý mi príde že má o niečo viac dynamického rozsahu a menej šumu za cenu ostrosti. Tie rozdiely sú však zanedbateľné a pri bežnom fotení si to človek pomaly ani nevšimne.

Čo sa týka farebnosti a celkového vzhľadu fotiek, tak výstup z Panasonicu pôsobí veľmi neutrálne a viac menej realisticky. Ako ho porovnám napr. s Olympusom, tak má možno o niečo menej saturované farby. V porovnaní so Sony RX100 III má zas farby živšie. Je to však aj otázka nastavení, keďže farebnosť a kontrast fotiek si pri výstupe do JPGu môžete nastaviť.

V prípade RAWu mi fotky z Panasonicu GM1 prídu veľmi použiteľné a všimol som si že ich menej upravujem, ako napríklad fotky zo Sony RX100 III či Olympusu. Dokonca sa mi výstup páči viac ako z Nikonu D7000, ktorý tiež občas používam.

Celkovo obrazovú kvalitu hodnotím veľmi pozitívne. Nie je si skutočne na čo sťažovať. Problémy som si nevšimol ani pri vyvážení bielej. Panasonic GM1 fotí veľmi pekne, ostro a realisticky možno s o ničo vyšším šumom.

Šum

Šum fotoaparátu je prijateľný, hoci medzi m4/3 formátom by som povedal že je skôr jeden z tých horších. Možno je to kvôli ostrosti, ktorá je naopak výborná. Každopádne v porovnaní s klasickými kompaktami je šum vynikajúci. Dokonca v porovnaní so superným profi kompatom Sony RX100 III drží krok a možno je šum dokonca o niečo prijateľnejší. Dané to však bude aj tým že Sony má o čosi menší snímač, takže tam je to aj pochopiteľné. Naopak šum pri Olympuse E-PL5 je trochu nižší.

Vzhľad šumu však nepôsobí rušivo a na fotkách mi moc nevadil. Osobne zastávam názor, že radšej mať fotku ostrejšiu a zašumenú, ako neostrú a čistú. Zaujímavé je že aj pri vyššom ISO si fotky zachovávajú dobrú ostrosť. Zamrzí však to, že v tmavších miestach je šum výraznejší a s narastajúcim ISO sa v tmavých miestach strácajú detaily.

Zhodnotenie ISO z RAW výstupu bez úprav:

  • ISO 200: super, pokiaľ nepozeráte pixely lupou, tak si šum nevšimnete
  • ISO 400: veľmi dobré a použiteľné aj pre náročnejšiu tlač, v tmavších miestach je šum viditeľnejší
  • ISO 800: prijateľné na bežné pozeranie na monitore, v tmavších miestach je však šum už pomerne výrazný.
  • ISO 1600: použiteľné s prižmúrením oboch očí – vidieť už znateľnú degradáciu obrazu, tmavé miesta sú výrazne zašumené. Ak však v fotku zmenšíte tak ešte stále dostanete prijateľný výstup
  • ISO 3200: nikdy som nepoužil, keďže mi hodnoty od ISO 1600 vyššie prídu málo použiteľné

Ostrenie

S ostrením fotoaparátu som veľmi spokojný. Za bežných svetelných podmienok fotoaparát ostrí veľmi rýchlo. Vyskúšal som na ňom objektívy Panasonic 20mm 1.7 a 12-32mm a tiež 45mm objektív od Olympusu. So všetkými spolupracoval veľmi dobre, rýchlo a presne.

Za zhoršených svetelných podmienok ostrí fotoaparát horšie, dlhšie mu to trvá a občas sa stane že nezaostrí. Ak ho však porovnám s inými bezzrkadlovými a kompaktnými fotoaparátmi v podobnej cenovej kategórii tak by som povedal, že je to určite jeden z tých lepších a rýchlejších. Celkovo však k ostreniu nemám výhrady.

Video

Osobne video moc nepoužívam, takže sa mi ťažko vyjadruje k problematike. Video som možno použil raz alebo dva krát. A prišlo mi vcelku slušné, viac menej taký štandard. Zázraky však určite nečakajte, predsa len je to fotoaparát primárne určený na fotenie.

Výdrž batérie

Výdrž batérií je biedna. Výrobca udáva niečo cez 200 snímkov, čo je dosť málo. Pre amatérov, ktorí fotia len občasne to možno bude postačujúce, ale ten koho fotenie baví si bude musieť doplatiť viacero batérií. Pre porovnanie Sony RX100 nafotí o 100 fotiek viac, pritom je o trochu menší a aj jeho batérie sú skladnejšie.

Pri bežnom používaní batérie vydržia zhruba pol dňa, ak nebudete točiť video, ktoré čas rapidne skráti. Ak by si chcel niekto s fotoaparátom spraviť celodňový fotovýlet, bude potrebovať minimálne 2 batérie (odporúčam však 3), takže treba s tým počítať. Batérie môžu byť limitom aj pokiaľ chcete fotiť časozberné snímky. Vtedy sa môže stať, že Vám batéria skončí skôr ako bude Váš časový rozsah fotenia.

Doplnky a „vychytávky“

Fotoaparát Panasonic GM1 je schopný fotenia časozberných snímok. Môžete nafotiť až 9999 fotiek v rade (ak vydrží batéria). Čas medzi jednotlivými fotkami si môžete nastaviť v rôznych rozsahoch. Fotoaparát Vám potom na zákalde toho prepočíta koľko bude trvať celkový čas fotenia. Trochu možno zamrzí že vo fotoaparáte si časozberné fotky nemôžete exportovať priamo vo forme videa. Na druhej strane, ak radi upravujete fotky tak je to v podstate zbytočnosť a video si pravdepodobne vyexportujete pomocou softwéru.

Elektronická uzávierka v dnešnej dobe medzi bezzrkadlovými fotoaparátmi stále nie je samozrejmosťou. O to viac poteší že sa nachádza v tomto fotoaparáte. Výhodou elektronickej uzávierky je napríklad to, že môžete fotiť oveľa kratšie časy ako pri mechanickej uzávierke. Tak isto sa eliminujú otrasy uzávierky a preto sa nemusíte báť že by ste kvôli mechanickým častiam uzávierky mali problémy s ostrosťou. Nevýhodou na druhej strane je to že pri rýchlom pohybe môžu byť objekty na fotkách akési „pretiahnuté“. Problémy môžu nastať aj pri niektorých typoch osvetlenia. V praxi som však s tým nemal nikdy problémy.

Panasonic GM1 si môžete spárovať prostredníctvom WiFi s mobilom alebo tabletom. Je to v niektorých situáciach superná vec. Prepojenie prostredníctvom Androidu funguje veľmi dobre. Trochu času môže zabrať nastavenie spárovania, avšak osobne som to zvládol hneď na prvý pokus. Samotná aplikácia v Androide je prehľadná a praktická.

Celkové zhrnutie

Fotoaparát DMC-GM1 od Panasonicu je slušný, malý, poctivý fotoaparát, ktorý sa na nič nehrá. Vo svojej kategórií sa jedná o jeden z najmenších fotoaparátov a v podstate sa zmestí do dlane. Jeho veľkosť je jeho hlavnou devízou avšak aj obmedzením. Kvôli jeho veľkosti totiž budete limitovaní ovládacími prvkami. Trochu zamrzí absencia výklopného displeja, prípadne hľadáčiku. Výdrž batérií je biedna.

Naopak poskytuje skvelú kvalitu fotografií a ostrosť, možno za cenu trochu vyššieho šumu v porovnaní s inými m4/3 fotoaparátmi (ale naozaj len trochu). Fotoaparát má slušný dotykový displej, elektronickú uzávierku. Ako skvelý bonus považujem fotenie časozberných snímok a ovládanie prostredníctvom WiFi. Fotoaparát poteší aj svižným ostrením a prehľadným menu.

Panasonic DMC-GM1 by som odporučil ako záložný fotoaparát ak už vlastníte iný 16MP m4/3 fotoaparát, prípadne zrkadlovku. Odporučiť ho môžem aj všetkým aktívnym amatérskym fotografom, prípadne začiatočníkom, ktorý chcú prejsť z kompaktných fotoaparátov k fotoaparátom s vymeniteľnými objektívmi. Ak však hľadáte niečo vyslovene profesionálnejšie popozeral by som sa po niečom inom.

Panasonic Lumix DMC-GM1 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby