Je príjemné písať recenzie o produktoch, ktoré sa dobre osvedčili v praxi. O to viac, ak výrobok nebol najlacnejší, no napokon splnil svoju funkciu. Takým prípadom je i spací vak Cumulus X Lite 200.

V prípade tohto spacáku sa jedná o ultraľahký, vysoko kvalitný produkt. Je plnený poctivým poľským husím páperím a i preto i pri nízkej hmotnosti dokonale izoluje. Spacák sme testovali počas jesene v najvyšších slovenských pohoriach, pri bivakovaní pod holým nebom, no pri plusových teplotách - v rozpätí od 5-10 stupňov, počas prechodu tzv. Koruny Liptova t.j. prechodu hrebeňov hôr týčiacich sa nad Liptovom. Preto bola dobre preverená i skladnosť a vhodnosť spacáku na rýchle a ultraľahké presuny, keď ale chcete mať dostatočnú rezervu, čo sa týka rozsahu izolácie voči vonkajším výkyvom teplôt, ktoré sú na slovenských horách bežné. Spacák sme používali relatívne krátku dobu a preto sa neodvažujeme bližšie popisovať jeho kvalitu z dlhodobejšieho hľadiska. Výrobca naň však poskytuje 5-ročnú záruku, čo teoreticky svedčí o tom, že svojmu produktu dôveruje.

Verzia, ktorú sme mali možnosť vyskúšať my, má hmotnosť 345g, pričom samotná páperová náplň váži 200g. Z toho vyplýva, že vonkajší materiál spacáku váži 145g. Tieto parametre postačujú na to, aby vám výrobok poskytol ochranu proti chladu, až do neuveriteľných -9 stupňov Celzia. Komfort je samozrejme dosahovaný pri teplote vyššej - výrobca uvádza 8 stupňov a limit komfortu 3 stupne Celzia nad nulou.

Z našich skúseností vyplýva, že všetky tieto hodnoty sú pri spacákoch naozaj orientačné a veľa záleží od konkrétnych podmienok. Od opotrebenia spacáku, konkrétneho počasia, bivakovacích podmienok - napríklad vlhkosti, ale napríklad aj čisto od vášho subjektívneho pocitu na danej túre. Postačí, ak ste psychicky a fyzicky unavení z pochodu a aj v sebelepšom spacáku sa môžete cítiť na zamrznutie. V každom prípade, kvalitný páperový spacák, ako je tento, bude istotne výbornou voľbou do chladných dní, keď chcete cestovať, čo najviac naľahko. Veď jeho hmotnosť hlboko pod pol kila, extrémne obrá zbaliteľnosť a skvelé izolačné vlastnosti sú naozaj na pohľadanie.

Spacák Cumulus X Lite 200, čo sa týka konštrukcie, sa vyznačuje dvoma špecifikami, ktoré pomohli výrazne skresať jeho hmotnosť. Nemá obvyklú kapucňu, na prekrytie hlavy a taktiež nemá zips. Ten kto spacák navrhoval, pokladal tieto časti za zbytočnosti, bez ktorých je možné sa pohodlne zaobísť. Zrejme predpokladal, že na hlave bude mať používateľ čiapku, prípadne kuklu. Zips je zväčša taktiež na obtiaž. Predstavuje predovšetkým súčiastku, ktorá sa používateľovi na spacáku zasekne a taktiež pridáva na hmotnosti. Kto by to nepoznal, keď sa mu zips pri súkaní sa do/zo spacáku kusne? Nepríjemné je to najmä, ak máte na rukách rukavice. Pri tomto spacáku takýto problém úplne odpadá a zips nám ani náhodou nechýbal. Stačí sa do spacáku nasunúť a vrchnú časť stiahnuť nad ramenami klasickou šnúrkou s jednodotykovým systémom fixovania. Na hlavu postačí dať šatku, alebo poriadnu čiapku, ktorú do hôr istotne beriete aj v lete. Pri kombinácii so samonafukovacou karimatkou a batohom, či nafukovacím vankúšikom pod hlavou spacák Cumulus X Lite 200 perfektne izoluje.

Prekvapilo nás, koľko vzduchu dokáže nasať pri rozbalení z približne dvojlitrového kompresného obalu, v ktorom je dodávaný. (okrem neho je dodávaný i väčší obal na pohodlné skladovanie v neskomprimovanej podobe) Páperie použité pri výrobe spacáku musí byť naozaj kvalitné. Azda jedinou menšou nevýhodou systému bez zipsu, by mohol byť fakt, že ak vám je v spacáku príliš teplo, nie je možné ho rozopnúť a prehodiť ho cez seba na spôsob deky. Prehodiť ho síce na seba síce môžete, ale jeho plocha vás zrejme kompletne nezakryje. S takýmto používaním sa však pri konštrukcii spacáku zjavne nepočítalo a dôraz bol istotne kladený na minimalizáciu hmotnosti. Výrobca však ponúka i mierne ťažšiu verziu so zipsom.

Prednosťou spacáku je aj extrémne dobrá zbaliteľnosť. Počas prechodu Koruny Liptova sme spacák balili spolu so samonafukovacou karimatkou do spoločného kompresného obalu, do ktorého sme obe tieto časti výstroje dokázali natlačiť a dobre stiahnuť. Spacie potreby tak zaberali v batohu iba minimum priestoru. Za pomoci využitia prespávania na chatách sme tak dokázali najvyššie hrebene slovenských hôr prekonávať iba s 30l batohom. Práve vybavenie na spanie totiž nezriedka zaberá podstatnú časť batoha. Rovnako ako podstatne navyšuje hmotnosť. So spacákom Cumuslus to v tomto smere bola ozajstná polahoda, a vynaložené peniaze sme neľutovali. V originálnom kompresnom vrecku pôsobí zbalený spacák, až neuveriteľne malý. Asi ako zbalené trochu väčšie pončo. Až vtedy sa vám zdá naozaj neuveriteľný jeho teplotný rozsah. Na doplnenie, cena spacáku bola približne 190 eur. Tá je však pri porovnaní konkurencie primeraná.

Spacák má vďaka svojmu teplotnému rozsahu naozaj univerzálne použitie. Dá sa využiť trojsezónne a kto má natrénované, poslúži mu ako dobre zbaliteľná núdzovka, azda aj v ozajstnej, nie však extrémnej zime. Nám sa počas prechodu Koruny Liptova osvedčil ako univerzál na chatách, či vonku, pri spaní bez stanu. Taktisto by sa tento spacák uživil počas roadtripu, alebo pri cykloturistike. Jednoducho, vždy keď chcete ušetriť na priestore a hmotnosti výstroje, no zároveň požadujete maximálnu funkčnosť.

Vonkajší materiál sa javí veľmi krehký. Pôsobí, že ho už už istotne roztrhnete, čo i len prudším, nevhodným pohybom. Zdalo sa, že materiál sa pretrhne už pri natláčaní spacáku do kompresného vaku. To sa však nepotvrdilo. Zdanie tu jednoducho klame. Trošku nás sklamali príliš úzke možnosti výberu farby vonkajšieho materiálu. A síce, k dispozícii bola iba vojenská khaki zelená. Spacák nám tak prišiel málo veselý, hoci praví bushcrafteri, by v tomto prípade boli naopak absolútne nadšení. Čiže z estetického hľadiska z našej strany malé mínus.

Spanie v spacáku Cumulus X Lite 200

Spacák je na dotyk veľmi príjemný. Je ako taká detská páperová perinka. Je veľmi fajn vliezť doňho uťahaný po celodennom pochode. Spacák hreje výborne, ako sme spomínali, za určitých podmienok možno až príliš a vtedy by ste uvítali zips na rozopnutie. Stále je však možnosť spacák cez seba prehodiť, alebo ho čiastočne stiahnuť z tela. Výrobca však ponúka i spomínanú verziu so zipsom, ktorá je mierne ťažšia. Ak chcete na hory niečo v čom sa naozaj príjemne spí, podľa nášho názoru, nič neprekoná páperie. Samozrejme nesmie byť vlhké. To je ale kameň úrazu všetkých páperových spacákov.

Záverom možno skonštatovať, že ak chcete na hory niečo, ľahké, minimalistické, ale supervýkonné, čo do izolčných vlastností, ak si vyberiete Cumulus X Lite 200, zrejme veľmi nepochybíte.

Spacák Cumulus X Lite 200 v kocke

Rozmery: dĺžka 181 cm, šírka 77/51cm (vrch/spodok), kompresné vrecko: objem 2l, výška 19cm, priemer 12cm
Teplotné rozpätie udávané výrobcom: komfort 8˚C, limit 3˚C, extrém -9˚C
Náplň: poľské kačasie páperi, plnivosť 850+ cuinov
Vonkajší materiál: Toray Airtastic, 20 g/m², ultraľahké vlákno
Hmotnosť celkom: 345 g, z toho hmotnosť páperia: 200 g
Konštrukcia komôr v tvare H, počet 27, obsahuje vnútorné vrecko
Záruka: 5 rokov

Súčasťou dodávky je priestranný vak na skladovanie spacáku

Hlavné plusy
- extrémne nízka hmotnosť
- výborná skladnosť

Hlavné mínusy
- malý výber farebných kombinácií

Odporúčané weby