Ruky a chodidlá sú jednoznačne najzraniteľnejšími časťami tela, čo sa týka pôsobenia chladu. Vyplýva to z prirodzeného fungovania tela, ktoré sa stratu tepla počas pobytu v chladnom prostredí, snaží kompenzovať sústredením teplej krvi v tele jedinca do jeho stredu (z dôvodu ochrany životne dôležitých orgánov), pričom „obetuje“ vyhrievanie periférnych častí. Preto počas expozície končatín v chlade, trpia najmä tieto časti tela. Pri vyšších mrazoch to môže mať za následok i omrzliny resp. v extrémnych prípadoch až amputácie prstov a podobne.

Páperové papuče Sir Joseph - pohľad spredu.Páperové papuče Sir Joseph - pohľad spredu. Papučky sú mäkké a nadýchané, zbalíť ich však možno do minimalistických rozmerov.

Papučky Sir Joseph - bočný pohľad.Papučky Sir Joseph - bočný pohľad. Papuče majú veľmi jednoduchý strih, o to lepšie však fungujú. Chodidlá vám pokryjú vrátane členkov.

Ako ideálne riešenie proti chladu sa ukázala páperová výzbroj. Žiaden materiál dosiaľ nedokázal nahradiť štruktúru prirodzeného páperia, ktoré je tvorené obrovským množstvom čiastočiek, ktoré dokážu nasať vzduch a týmto spôsobom perfektne izolovať. Tento fakt bol využitý i pri výrobe páperových papúč Sir Joseph.

Počas testu výstroja, v podobe prenocovania v horách pri teplote -15 stupňov, sa ukázali ako kľúčové dva aspekty zimného výstroja. Je potrebné mať dokonale odizolovanú spodnú časť tela, ktorá sa dotýka zeme a takisto končatiny. V tomto prípade najviac trpeli chodidlá. To viedlo i k otestovaniu páperových papučiek Sir Joseph. Cena 40 EUR za takýto kúsok sa najskôr nejavila príliš vábna, ale podľa informácií, ktoré o firme kolujú, malo ísť o top kvalitu. Čo sa týka papučiek, ide o ľahučký výrobok dodávaný v transportnom, sieťovanom vrecku. Majú slúžiť práve na vylepšenie tepelnej pohody v spacáku, v stane, alebo hocikde inde, kde to práve potrebujete. Mať nohy v poriadku je základom, aby ste sa v divokej prírode mohli bezpečne pohybovať.

Páperové papuče v batohu zaberú minimum miesta a vážia iba 150g. Naproti tomu dokážu značne zvýšiť tepelnú pohodu vašich nôh. I keď nemáte práve najlepší spacák, tieto papučky dokážu efektívne eliminovať pôsobenie chladu v najchúlostivejších partiách, ako sú práve chodidlá. Papuče majú jednoduchý tvar, kopírujúci tvar nohy do výšky kúsok nad členky. V tomto mieste majú sťahovací mechanizmus v podobe šnúrky s jednodotykovým systémom sťahovania. Môžete stiahnuť separátne časť okolo kotníka a nad členkom, ako vám najviac vyhovuje.

Páperové papuče Sir Joseph pripomínajú kapce. Nemajú podrážku, ani zosilnenú spodnú časť. Chôdza v nich po drsnejšom povrchu neprichádza do úvahy, ale na to ani nie sú určené.

Papuče sú plnené husím páperím s koeficientom plnivosti 650 cuin. Na pocit sa v nich chodidlo cíti veľmi príjemne. Sú mäkkučké a veľmi ľahké. Na povrchu sú izolované materiálom SOFTEX® DIAMOND RS, ktorý zvyšuje ich odolnosť voči vlhkosti a pôsobeniu prúdenia chladného vzduchu. Výrobca udáva, že sú určené na trojsezónne použitie. Vyrábajú sa v dvoch veľkostiach 42 a 46.

Dodanie papúč.Dodanie papúč. Páperové papuče Sir Soseph sú dodávané v sieťovanom transportnom vrecku.

 Po vybalení. Po vybalení. Po vytiahnutí z transportného vrecka sa papučky nafúknu a naberú do seba vzduch, ktorý odizoluje vaše chodidlá.

Prespatie vonku

Papuče sa nám najskôr javili príliš „neduživé“, akoby v nich bolo primálo páperia na efektívnu ochranu proti chladu. Na druhej strane to má pozitívum, že sú veľmi dobre zbaliteľné. Pri použití v starom, takmer nefunkčnom spacáku z umelých vláken, pri nula stupňoch Celzia sa jednoznačne ukázalo, že papučky, hoci vyzerajú pomerne chatrne, fungovali dokonale. Nohy zostali v teple. Spali sme „pod širákom“, iba na karimatke. Hoci papučky sú určené iba na trojsezónne použitie, stálo by za to otestovať, až do akého extrému by sa v nich dalo pohodlne existovať. Papučky sme skúšali v jesenných bivakoch v oblasti Malých Karpát a Vysokých Tatier, ale oceníte ich trebárs aj na chalupe počas chladnejších nocí.

Páperové papučky Sir Joseph pripravené vykĺznuť z transportného obalu do akcie. Páperové papučky Sir Joseph pripravené vykĺznuť z transportného obalu do akcie. Papučky sme testovali v Tatrách a Malých Karpatoch pri teplote 0 stupňov Celzia. Obstáli dobre.

Páperové papuče Sir Joseph v skratke

  • vyhotovenie: unisex, 3-sezónne, ponúkané vo veľkosti 42 a 46
  • vrchný materiál: SOFTEX® DIAMOND RS
  • výplň: husie páperie 650 cuin
  • hmotnosť: 150g pár
  • cena: cca 40 EUR

Detail šnurovacieho systému.Detail šnurovacieho systému. Papuče je možné si okolo chodidiel a kotníkov stiahnuť jednoduchým sťahovacím mechanizmom. Dobre sa s ním manipuluje aj keď máte na rukách práve navlečené rukavice.

Čo je SOFTEX® DIAMOND RS?

SOFTEX® DIAMOND RS je materiál používaný ako povrchový materiál pri výrobe páperových produktov. Pri týchto výrobkoch tento povrchový materiál eliminuje hlavnú slabinu páperia. Tou je znižovanie izolačných vlastností pri nasiaknutí vlhkosťou, ktorá môže pochádzať z exteriéru, ale i z vášho vlastného tela. Takisto pomáha zvyšovať izolačné vlastnosti páperových výrobkov pri pôsobení vetra. Hlavnými vlastnosťami sú teda vetruodolnosť, vodoodpudivosť a priedušnosť, pri pomerne nízkej hmotnosti.

  • Hmotnosť: 58 g/m2
  • Vetruodolnosť: 90%
  • Priedušnosť: 90%
  • Vodoodpudivosť: 350 mm H2O

Šnurovací mechanizmus papučiek  Sir Joseph.Šnurovací mechanizmus papučiek Sir Joseph. Využíva osvedčené jednodotykové sťahovanie, ako ho poznáme pri množstve inej outdoorovej výbave.

Detail zvrchného materiálu papúč.Detail zvrchného materiálu papúč. Materiál zvršku zabezpečuje priedušnosť a vodeodolnosť páperovej náplne. Tá nezvlhne a tak nestráca ideálne izolačné vlastnosti.

Papučky Sir Joseph - spodný pohľad.Papučky Sir Joseph - spodný pohľad. Papuče nie sú určené na chodenie po drsnom povrchu. Nemajú žiadnu podrážku a slúžia čisto ako izolačný doplnok.

Pohľad do vnútra papúč,Pohľad do vnútra papúč. Vnútro priam láka nazuť si ich, nemyslíte?:)

Odporúčané weby