Tretry Shimano xc61 Carbon sú dizajnovo vydarené horské tretry vyššej úrovne. Sú vstupnou bránou k závodným modelom Shimano XC70 a XC90. Odlišujú sa od nich najmä tým, že postrádajú teplom tvarovateľnú vnútornú vložku. Pokiaľ však nemáte neštandardne tvarované chodidlo, model xc61 sedí veľmi dobre a pri cene okolo 100 EUR je to dobrá voľba. Tretry sú ľahučké a podošva je v mieste osadenia kufrov vystužená karbónom.

Tretry sú dodávané v bielo-čiernej, alebo šedo-čiernej kombinácii farieb zvršku. Súčasťou dodávky sú Shimano SPD kufre vrátane skrutiek a protikusov. Súčasťou balenia nie sú predné hroty na tretry. Výrobca použil technológiu Dynalast XC, ktorá má podporovať ideálny prenos vynaloženej energie do pedálov.

Tretry naozaj veľmi dobre sedia, treba si však dať pozor na správnu veľkosť - číslovanie Shimana je údajne iné ako štandard. Ak si topánky nemáte kde cyskúšať, správna veľkosť sa dá určit napríklad zmeraním chodidla v cm a príslušnú veľkosť vyhľadať vo veľkostných tabuľkách Shimano.

Shimano SH-XC61W môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Pocit ľahkosti a dobrého usadenia topánky na nohe umocňujú dve protismerné pracky, fungujúce na báze suchého zipsu a vrchná pracka s mikroposuvom. Ňou je možné dokonale vyladiť umiestnenie tretry na chodidle. Tretry Shimano XC61 fungujú spoľahlivo. Pri využívaní v strmšom, blatistom teréne je vhodné dokúpiť predné kovové hroty, pretože plastové výstupky nepostačujú.

Topánky sú dobre odvetrané, čo však neoceníte v chladnejšom, prípadne daždivom počasí. Pri teplotách okolo 5 stupňov Celzia a za mokra už topánky vyžadujú použitie cyklistických návlekov. Záleží teda, v akých podmienkach plánujete jazdiť. Topánky Shimano XC61 poskytujú relatívne dobré možnosti aj pre najnutnejšiu chôdzu v teréne.

Cyklistické tretry Shimano XC61 pôsobia odolným dojmom a by mali vydržať aj hrubšie zaobchádzanie. Tieto tretry by mali uspokojiť aj náročných jazdcov.

Odporúčané weby