Prečo sa nenechať strhnúť trochou hravosti a vyskúšať si zapáliť oheň bez pomoci papiera, zápaliek, či zapaľovača? Navyše, ak sa vám môže takáto skúsenosť niekedy v budúcnosti hodiť. Práve, ak nebudete mať poruke spomínané potreby, ktoré bežne využívate na zapaľovanie ohňa.

Existuje vcelku veľké množstvo metód, mimo tých klasických, ako založiť oheň. V tomto článku si predstavíme využitie kombinácie veľmi praktických „inštrumentov“ a to, brezy a kresadla. V slovenských zemepisných šírkach sú obe veľmi jednoducho dostupné a tak by bola škoda nevedieť ako ich využiť vo svoj prospech.

Brezová kôra - akú kôru potrebujem?

Breza je vzhľadovo nezameniteľný strom, s hladkou kôrou bielej farby. Staršie stromy majú kôru drsnejšiu a rozpukanú. Tento strom je na území Slovenska pomerne rozšírený a keď naň v lese narazíte, nie je vôbec „od veci“ odložiť si z neho pár šupiniek kôry. Brezová kôra je nasiaknutá vysoko horľavou živicou - brezovým olejom. To z nej robí skvelý prostriedok na zapaľovanie ohňa i v ťažších poveternostných podmienkach.

Ideálom je, ak si zoberiete kôru z padnutých vetiev, či kmeňa. Ak to nie je možné, získajte kúsok kôry priamo z rastúceho stromu. Nepoškoďte ho však. Postačí vám iba jemná šupinka kôry s rozmermi pár centimetrov štvorcových. Určite a približne 3-4 mm hrúbkou. Nie je nutné rezať stromu „do živého“.

Lepšie sa pracuje s trochu väčším rozmerom kôry. Všetko je oveľa jednoduchšie, ak je suchý, no dá sa pracovať i s navlhnutou brezovou kôrou. Preto, ak je to možné a kôry je dostatok, napríklad z popadaných stromov, vezmite si trochu väčší, suchý kus. (orientačne 10x5 cm). Takto budete môcť jednoduchšie vytvoriť šupinky, vhodné na zapálenie kresadlom. Ak je možnosť nabrať si viac suchej kôry, určite nespravíte chybu, ak si zoberiete do zásoby pár šupín. Takmer nič nevážia a sú dokonale skladné. Ide totiž o tenučké pláty papierového vzhľadu.

Postup zapálenia ohňa

Na vonkajšej - bielej strane plátku brezovej kôry si naškriabeme vhodným predmetom (ideálne čepeľou noža) drobné hobliny. Postačia niekoľkomilimetrové hobliny, dostatočne jemné na rýchle zapálenie iskrou z kresadla. Aby ste ich vytvorili, postačí jemné poškriabanie kôry ostrým noža, prípadne jeho špičkou.

Do takto pripravených stružlín oprieme koniec kresadla, tak, že kôra leží na zemi a kresadlom ju k nej tlačíme v mieste hoblín. Postačí škrtnúť kresadlo tupou stranou čepele noža, alebo priloženým plieškom, bežne dodávaným ku kresadlám. Hobliny by mali po pár pokusoch začať horieť plameňom dostatočným na podpálenie jemných konárikov, alebo vhodného suchého materiálu. (suchá tráva, práchnivé drevo a pod.).

Je dobré ak máte poruke zopár jemných plátkov brezovej kôry navyše. Môžete ich ihneď po zapálení prvých hoblín priložiť do miniohníka, ktorý vznikol po zapálení kresadlom. Takmer okamžite vzplanú. Uvidíte hustý čierny dym zo zapálenej, horľavej živice a poistíte si prvotný ohník.

Čo je kresadlo?

Kresadlo je v súčasnom ponímaní predmet tvorený zväčša magnéziovou tyčinkou s plastovým ukončením, slúžiacim na uchopenie. Po tyčinke je nutné prejsť priloženým plieškom, alebo hranou čepele noža, či podobným vhodným predmetom, čím sa vytvoria iskry s veľmi vysokou teplotou. Tieto iskry veľmi dobre zapaľujú rôzne horľavé materiály, ktoré musia mať vhodnú štruktúru, aby ich iskra dokázala zapáliť. Zakladať oheň kresadlom môžete i keď je mokré. Navyše je extrémne skladné. Ide o tyčinku s dĺžkou približne 5cm a priemerom zopár milimetrov. Táto tyčinka vydrží stovky použití. Je teda trváca a stojí naozaj bagateľ.

Odporúčané weby