Určite ste už mali možnosť zachytiť informácie o protischránkovom zákone, ale zatiaľ ste mu nevenovali veľkú pozornosť. Buď nejako moc nesledujete politickú scénu, konkrétne škriepky medzi koalíciou a opozíciou, alebo vás politická situácia na Slovensku vôbec nezaujíma.

Ak ale podnikáte a chcete čerpať peniaze z verejných zdrojov, teda máte záujem stať sa partnerom verejného sektora, je nutné sa o tomto zákone informovať. Zákon je účinný od 1. februára 2017, čiže len niečo vyše mesiaca a pre vás ako podnikateľov – budúcich partnerov verejného sektora bude viac než nutné registrovať sa do novovzniknutého registra partnerov verejného sektora. Ak tak neurobíte, hrozia vám sankcie.

Ak už ste partnerom verejného sektora a čerpáte peniaze z verejných zdrojov, mali by ste si zaznačiť termín 31. júl 2017. Dovtedy bude potrebné, aby ste sa registrovali do registra partnerov verejného sektora.

Protischránkový zákon navrhla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a musíme povedať, v parlamente mal úspech. Schválilo ho totiž 121 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Azda tou najväčšou výhodou protischránkového zákona je to, že odkrýva tých, ktorí obchodujú so štátom. Firmy sú povinné odkryť celú vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. V mnohých prípadoch sa dozvieme mená skutočných majiteľov významných firiem.

Tento register bude voľne prístupný na internete. Ak by vás teda zaujímalo, s kým obchoduje štát, bez problémov budete môcť do neho nahliadnuť aj vy.

Ak chcete zistiť ako prebieha zápis firmy do registra partnerov verejného sektora, odporúčame vám navštíviť web stránku m2b.sk

Odporúčané weby