Kresadlo je nástroj slúžiaci na zakladanie ohňa najmä v outdoorových podmienkach, pretože je vodeodolné a veľmi skladné. Je to krátka tyčinka v dĺžke asi 7 cm, ukončená držadlom, niekedy vybavenom integrovanou signálnou píšťalkou.

Ku kresadlu je obvykle dodávaný aj kovový pliešok, pomocou ktorého sa trením o tyčinku vytvárajú iskry s tepolotou až 3000 stupňov Celzia. Vodeodolnosť a minimalistické rozmery robia z kresadla veľmi praktický a skladný nástroj na zakladanie ohňa, resp. zapaľovanie variča.

Použitie kresadla v praxi a typy práchna

Použitie kresadla vyžaduje menší cvik, avšak nejedná sa o nič náročné a iskry viete vytvárať aj za mokra. Základom pre úspešné založenie ohňa kresadlom, je mať vhodné práchno. Môže sa jednať o steblá suchej trávy, drobné stružlinky brezovej, alebo inej, horľavou živicou nasiaknutej kôry, drevokaznú hubu, ktorú často nájdeme na kmeňoch stromov a spoznáme ju podľa tvaru kopyta. Z tohto hríba je nutné nastrúhať jemné hobliny, ktoré potom zapaľujeme. Zároveň výborne uchováva uhlíky. Postačí ak na hríb položíte uhlík a ten neshasne, až pokým ho úplne neudusíte. Uhlíky takto možno so sebou aj prenášať. K zaujímavostiam patrí, že tieto hríby si naši predkovia nosili všade so sebou.

Ak sa rozhodneme prevyužitie syntetického materiálu pre práchno, ideálnou voľbou je ženský tampón. Je minimálnych rozmerov a perfektne horľavý. Pred zapálením je vhodné rozobrať ho do tvaru chumáča. Takto pripravený tampón zapálime na prvý pokus. Tampón dokáže horieť dostatočne dlho na to, aby ste zapálili suché vetvičky. Iskry pri použití kresadla vytvárame trením priloženého pliešku po povrchu tyčinky. Ak pliešok nemáme, je možné použiť i opačnú stranu čepele noža, nerast pazúrik a pod. V zásade by sa malo jednať o materiál tvrdší ako tyčinka kresadla.

Typy kresadiel

Kresadlá sú vyrábané v niekoľkých modifikáciách a rôznymi výrobcami. V zásade je však princíp vždy rovnaký - tyčinku tvorí horľavá zliatina. Dlhšiu životnosť majú kresadlá, kde je možné hádzať iskry s dostatočnou intenzitou už zo vzdialenejšieho konca tyčinky kresadla. Pri niektorých typoch je pre dosiahnutie rovnakého efektu naopak nutné prechádzať celú dĺžku tyčinky, čo skracuje životnosť kresadla.

Cena kresadiel

Ceny kresadiel sa pohybujú približne od 3-10 EUR.

Tip: Použitie kresadla vo vlhkých podmienkach

Pri zapaľovaní vo vlhkých podmienkach je možné pomalými pohybmi pliešku po tyčinke naškriabať materiál, ktorý po hodení iskry vzbĺkne a tak poskytne teplotu potrebnú na založenie ohňa.

Odporúčané weby