Nie všetci Slováci si uvedomujú, aké je to naše Slovensko nádherné a koľko zaujímavých pamiatok, miest a atrakcii sa u nás nachádza. Práve preto vznikol tento článok, aby si každý z nás našiel to svoje obľúbené miesto aj v našej domovine.

Kam teda vyraziť na nejaký ten výlet po Slovensku, respektíve ako zorganizovať dovolenku na Slovensku? Možností je skutočne veľa, preto je vždy dobré premyslieť si, čo vás skutočne zaujíma, koľko chcete minúť peňazí, koľko chcete na výlete stráviť času a tiež zhodnotiť svoju kondíciu.

Nedávno som bol na turistike v Súľovských skalách a obiehal som jeden mladý pár. Započul som konverzáciu, respektíve skôr hlasné sťažovanie slečny „Kam si ma to zas vytiahol, ideme 5 minút a už ma bolia nohy, už s tebou nikdy, nikde nepôjdem.“

Aj keď bola táto príhoda pre mňa vtipná, tak slečna mala v podstate pravdu. Nie každý je stavaný na turistiku a nie každého baví dať si poriadne do tela. Preto skutočne nevidím dôvod, prečo by ste mali chodiť na miesta, ktoré vás nelákajú, alebo robiť veci, ktoré vás nebavia.

Adrenalínové atrakcie

Pre adrenalínových nadšencov je na Slovensku množstvo zaujímavých atrakcií, na ktorých sa môžu „vyblázniť“. Dobrou správou je, že aj slovenský cestovný ruch napreduje a aj na Slovensku vznikajú nové atrakcie. Za spomenutie stojí napríklad rafting na Dunajci, ktorý je vhodný pre milovníkov splavovania divokej vody. Milovníci rýchlych lietadiel si prídu na svoje počas letu v stíhačke L 29.

Rýchlu jazdu si tiež môžete vychutnať na bobovej dráhe alebo závodnom okruhu formuly. Slovensko je hornatá krajina, čo znamená, že má dobré podmienky na horolezectvo. Ak sa však bojíte výšok, mohli by ste skúsiť jazdu na tanku alebo obrnenom transportéri.

Bicyklom po Slovensku

Možno ste ani len netušili, koľko má Slovensko skvelých cyklochodníkov, ktoré vedú od východu na západ a od severu po juh. Zbaliť si základné veci a spraviť si spontánny výlet na bicykli môže byť naozaj osviežujúce. Cyklotrasy sú podobne ako turistické chodníky rozdelené na niekoľko obťažností, aby si zdatní aj menej zdatní cyklisti našli vhodnú trasu, ktorá im bude vyhovovať. Cyklotrasy vedú po cestách aj mimo nich, čo je skvelá správa pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť v prírode.

K bicyklom sú dostupné rôzne nosiče a doplnky, ktoré vám umožňujú zabaliť si zo sebou napríklad stan, spacák, karimatku a iné potreby na kempovanie. Váš cyklovýlet tak môže trvať niekoľko dní, ba až týždňov. Z výletu na bicykli sa tak môže stať plnohodnotná dovolenka, ktorá vás navyše nevyjde draho.

Poznávanie histórie

Slovensko má naozaj bohatú históriu, počas ktorej sa budovali hrady, zámky, kaštiele, opevnenia a iné stavby, ktoré sa zachovali až do dnešných dní. Urobiť si výlet a navštíviť nejakú historickú pamiatku môže byť naozaj dobre stavený čas.

Nedávno som si s partiou vyrazil do Banskej Štiavnice, ktorá priam prekypuje históriou a nádhernými stavbami z rôznych období. Toto historické mestečko ponúka návštevníkom mnohé pamiatky, ktoré sa asi nedajú stihnúť navštíviť za jeden deň.

Medzi ďalšie zaujímavé historické pamiatky, ktoré by mal navštíviť každý Slovák, patria Spišský hrad, Oravský hrad, Trenčiansky hrad, kaštieľ Betliar, Bratislavský hrad a,samozrejme, Bojnický zámok.

Okrem pomerne zachovaných stavieb, ktoré som spomínal, má Slovensko aj množstvo zrúcanín, ktoré sa v posledných rokoch začali zachraňovať a rekonštruovať. Návšteva zrúcaniny hradu má tiež určité čaro. Zrúcaniny sú väčšinou umiestnené na neprístupných miestach, na ktoré sa nedostanete autom. Výlet na takýto hrad preto spojíte aj s turistikou – a zabijete dve muchy jednou ranou.

Víkendové výlety

Čo takto vypadnúť na nejaký výlet na celý víkend. Možno sa však pýtate, kam na výleta čo podniknúť? Pokiaľ budete chcieť vyraziť na výlet na celý víkend, budete, samozrejme, musieť niekde prespať. Výber ubytovania záleží len na vás. Treba zvážiť, koľko ste ochotný za ubytovanie zaplatiť a tiež posúdiť svoje vyžadované štandardy na ubytovanie. Pokiaľ nie ste náročný, bude vám stačiť aj kempingová osada, turistická ubytovňa alebo jednoduchý privát. Tieto ubytovania sa dajú vybaviť pokojne aj pod 10 € za noc. Pre náročnejších sú vhodné penzióny, hotely alebo apartmány, ktorých je na Slovensku dostatok.

Ubytovanie je dôležitá časť pri plánovanívíkendového výletu, ale stále sme nezapovedali otázku, kam cez víkend, respektíve, aké miesta navštíviť. Takže pokiaľ ide o víkendový výlet, bude dobré, aby ste ho využili skutočne naplno. Práve preto bude dobré, ak navštívite miesta, ktoré sa nedajú „vybaviť“ za jeden deň. Ide napríklad o Slovenský raj, Malú Fatru, Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu, Bratislavu, Nízke Tatry a iné miesta, ktoré sú bohaté na zaujímavosti.

Odporúčané weby