Marinus "Rini" Wagtmans (narodený 26. decembra 1946 v Sint Willebrord) je bývalý holandský profesionálny cestný cyklistický pretekár. Bol synovec Wout Wagtmans, ktorý vyhral Tour de Romandie etapový závod v roku 1952.

rogelli sk

V roku 1968 sa Rini stal profesionálnym cyklistickým pretekárom. Nasledujúci rok skončil na treťom mieste v roku 1969 Vuelta a España. Šiel štyri edície Tour de France a vyhral tri etapy, jednu v roku 1970, jednu v roku 1971 a jednu v roku 1972. V roku 1970 Tour de France skončil celkovo piaty.

V roku 1971 Tour de France pri jazde na Molteni, sa mu podarilo získať žltý dres od svojho vodcu Eddyho Merckxa, ale len na tretinu etapy. Dokonca vyhral aj etapy v roku 1970 Vuelta a España. Wagtmans je dodnes  známy ako jeden z najlepších potomkov v pelotóne ,  získal prezývku "witte bles". Wagtmans ukončil svoju kariéru skoro , kvôli srdcovým problémom.

Po odchode do dôchodku sa Wagtmans stal uznávaným  cyklistickým trénerom a neskôr úspešným podnikateľom. Po dlhoročných skúsenostiach zistil, že cyklistické oblečenie nie je vôbec pohodlné, je vyrobené z ťažkého a neprispôsobivého materiálu . V roku 1992 preberá značku športového oblečenia Rogelli.

Značka Rogelli vznikla v roku 1974 a bola zameraná hlavne na výrobu korčuliarskeho a cyklistického oblečenia . Wagtmans vo svojej kolekcií športového oblečenia sa snažil používať najmä pohodlné a funkčné materiály. Dnes sa pod touto značkou vyrába už aj oblečenie na beh, cyklistiku, triatlon či fitness.

Značka Rogelli sa stala celosvetovo uznávanou. Bola známa každému profesionálnemu jazdcovi vrátane Joop Zoetemelka, ktorý sa stal prvým víťazom v histórií a vyhral i Tour de France či Jána Raasa. Obaja počas závodov nosili prilbu od Rinniho, známu aj ako prilba Sausage. Okrem toho značka Rogelli v roku 1975 vyhrala uznávanú cenu v Miláne, ktorú vydala Talianska obchodná komora za najinovatívnejší produkt.

V ďalších rokoch sa pod touto značkou obliekalo mnoho cyklistických či dokonca futbalových amatérkach klubov . Napríklad cyklistický tím Dextro, Vacansoleil , cyklista Leontien van Moorsel.

Viac o značke Rogelli tu.

Odporúčané weby