Slnečné okuliare sú pre väčšinu z nás, takmer nevyhnutným módnym, či ochranným doplnkom. Často krát ich už nenosíme len v letných dňoch, pri mori, či na horách, aby sme si chránili naše oči, ale čoraz viac sa stávajú aj módnym doplnkom. Módne slnečné okuliare už teda nie sú výsadou len filmových hviezd, športovcov a iných celebrít, ale aj pre bežných ľudí sa stávajú imidžovou záležitosťou. Netreba však zabúdať na to, že hlavnou úlohou slnečných okuliarov by mala ostať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením.

Je dobré si uvedomiť, že v čase klimatických zmien sa slnečné lúče stávajú pre človeka stále agresívnejšími a ľudský zrak je dôležité si čoraz lepšie a účinejšie chrániť. Preto nevyhnutným pomocníkom pre ochranu zraku pred slnečnými lúčmi a predovšetkým pred škodlivým UV žiarením sú práve slnečné okuliare. Ochrana zraku by teda mala byť ich hlavnou a prvoradou funkciou.

História slnečných okuliarov v kocke

Už rímsky panovník Nero využíval lesklý zelený smaragd na pozeranie gladiátorských súťaží. Eskimácí tak isto ako ochranu zraku pred nežiaducimi odleskami svetla od snehu, používali kožené pásky s otvormi pre oči. Skutočné vynájdenie slnečných okuliarov však môžeme datovať niekedy koncom 13. storočia. Prvé moderné slnečné okuliare boli navrhnuté v polovici 18. storočia. Problém s uchytením slnečných okuliarov na nose vyriešil Edward Scarlett v roku 1730 vynájdením okuliarových rámov, ktoré neskôr zdokonalili Číňania.

V 20. rokoch 20 storočia sa používanie slnečných okuliarov značne rozšírilo a pomaly sa začali stávať aj módnou záležitosťou. V roku 1930 armádny letecký zbor Spojených štátov požiadal firmu Bausch & Lomb o vyvinutie slnečných okuliarov, ktoré by efektívne redukovali oslnenie pilotov vo veľkých výškach. V roku 1936 Edward H. Land vynašiel polarizačný filter, ktorý má veľmi veľký význam v eliminácii odleskov od lesklých plôch. Postupom času začali slnečné okuliare navrhovať i veľké svetoznáme značky a tak sa slnečné okuliare stali neodmysliteľnou súčasťou šoubiznysu.

Dioptrické slnečné okuliare

Dioptrické slnečné okuliare v mnohých situáciách prinášajú mnoho výhod v porovnaní s inými korekčnými optickými pomôckami, či už ide o klasické či slnečné okuliare, alebo kontaktné šošovky. Dioptrické slnečné okuliare sú vhodné najmä pre tých ľudí, ktorí nemôžu, prípadne nechcú nosiť kontaktné šošovky.

Dioptrické slnečné okuliare využijete v množstve prípadov. Napríklad sedíte pri mori, slnko nepríjemne svieti do očí a vy by ste si radi niečo prečítali, prípadne sa prešli po pláži. Radi lyžujete, prípadne chodíte do hôr, kde býva často ostré slnko, prípadne radi chodíte do prírody na prechádzky, či s obľubou športujete? V týchto prípadoch vás nepríjemné oslnenie núti často prižmurovať. Výsledkom toho môže byť bolesť hlavy, alebo očí. V tomto prípade, pokiaľ máte nejakú refrakčnú poruchu, vám nedioptrické slnečné okuliare moc nepomôžu, podobne ako kontaktné šošovky.

Aj pokiaľ ste nositeľmi kontaktných šošoviek, určite oceníte niektoré výhody slnečných dioptrických okuliarov pri určitých situáciách a aktivitách. Určite občas nastane situácia, že ste prechladnutý, máte alergiu alebo nepríjemný zápal, či iné ochorenie. To znamená že nosenie kontaktných šošoviek je v tomto prípade nevhodné a vy nutne potrebujete niekam zájsť a vonku svieti prudké slnko. Taktiež napríklad v prašných prostrediach, kde je riziko vniknutia prachových čiastočiek do oka je vhodnejšie použiť dioptrické slnečné okuliare.

Športové slnečné okuliare

Podobne, ako každý šport vyžaduje špeciálne vybavenie, potrebuje i špeciálnu korekčnú pomôcku a ochrannú pomôcku. Preto, vhodne zvolené športové slnečné okuliare môžu mať značný vplyv na naše športové výsledky a výkony.

Športové slnečné okuliare treba vyberať naozaj precízne. Slnečné športové okuliare by mali spĺňať viacero kritérií. Športové okuliare by mali byť prispôsobené prostrediu, v ktorom sa šport vykonáva. Významný je tiež aspekt dynamiky športu, teda pri rýchlostných športoch sú nároky na dioptrické športové okuliare iné, než pri menej dynamických športoch. Slnečné športové okuliare by mali byť veľmi pevné a odolné voči mechanickému poškodeniu. Najväčší dôraz na kvalitu však treba dávať pri okuliarových sklách. Tie by mali mať vhodnú farbu a filter, prípadne by v určitých prípadoch mali obsahovať polarizačnú úpravu a antireflexnú vrstvu.

Je veľa možností, ako zvoliť vhodné slnečné športové okuliare. Na trhu sa predáva mnoho športových okuliarov, do ktorých sa dá vložiť dioptrický klip, ktorý sa nasadí z vnútornej strany okuliarov. Ďalšou možnosťou sú špeciálne okuliare, ktoré sú navrhnuté pre presne daný šport. Často krát sú robené v dioptrickom vyhotovení, bez nutnosti nasadzovať klip, keďže sa predávajú už s dioptrickými šošovkami, ktoré vám vyhotovia na základe parametrov vášho oka. Pravdou však ostáva, že pri dioptrických slnečných okuliaroch, či už s klipom, alebo priamo dioptrickými sklami platí fakt, že čím je dioptria vyššia, tým sa stáva voľba športových dioptrických okuliarov zložitejšia.

Detské slnečné okuliare

Výber detských slnečných okuliarov je zväčša na rodičoch, keďže malé deti o takúto činnosť nejavia veľký záujem. S narastajúcim vekom však do výberu tých správnych slnečných okuliarov budú čoraz viac hovoriť. Veď už v období puberty sa chcú staršie deti podobať viac dospelým, chcú mať tie najmodernejšie a najtrendovejšie okuliare. Chcú byť jednoducho „in“

Takmer 80% z celkového celoživotného vystavovania sa škodlivému UV žiareniu, sa uskutoční do osemnásteho roku života dieťaťa. Je to dané tým že deti oveľa viac trávia vonku, než dospelí a sú tak vystavované priamemu slnečnému žiareniu. Preto je ochrana detských očí pred škodlivým UV žiarením naozaj potrebná.

Nežiaduce slnečné žiarenie má vplyv na viacero očných ochorení. Pretože slnečné žiarenie má napríklad vplyv na vznik katarakty, nie je nikdy neskoro na to, chrániť si zrak pred poškodením a to hlavne u malých detí. Aj z toho dôvodu Vám odporúčame vyberať detské slnečné okuliare naozaj pozorne a často krát nie je príliš dobré na nich šetriť.

Pokiaľ nemáte možnosť kúpiť deťom dioptrické slnečné okuliare, tak môžu postačiť aspoň klasické dioptrické okuliare. V súčasnosti totiž to takmer väčšina okuliarových skiel má v sebe 100% UV filter.

Ako vyberať slnečné okuliare

Rovnako ako naša pokožka, potrebujú aj oči dostatočnú ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi, konkrétne pred UVA a UVB žiarením. Aj napriek tomu značne veľká skupina ludí slnečné okuliare nenosí alebo ich považuje predovšetkým za módny prvok, pri ktorom je dôležitější vzhľad než funkčnost. Aj preto slnečné okuliare už nie sú len ochrannou pomôckou, ale aj výrazným módnym doplnkom. Slnečné okuliare už nenosia len mnohé superhviezdy alebo športovci, ale veľmi rád ich nosí každý, kto vie, čo sa nosí a chce mať originálny imidž.

Slnečné okuliare teda nie sú ale len módny doplnok, čím teda nechceme povedať, že vzhľad, dizajn, módnosť alebo značka nie sú dôležité. V prvom rade však musia chrániť oči pred škodlivým UV žiarením a pred odleskami slnečných lúčov z rôznych povrchov, ktoré môžu oči podráždiť a dokonca poškodiť zrak. Aby mohli okuliare zrak bezpečne chrániť, musia obsahovať adekvátny UV filter, ktorý pohlcuje UV žiarenie v rozsahu do 380 až 400 nm. Taktiež musia mať kvalitné sklá, ktoré by mali byť príjemné na pozeranie. Tiež je ideálne, aby samotné okuliare bolo možné ľahko prispôsobiť tvári, ľahko upravovať a teda je veľmi dôležitý aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Samozrejme nesmie dráždiť ľudskú pokožku.

Aby váš zrak bol chránený čo najlepšie a okuliare vhodne sadli, nesmie sa výber tých najlepších a vhodných okuliarov zanedbať a podceniť. Pred ich výberom si ujasnite, kde a v akých podmienkach budete slnečné okuliare nosiť a používať, poprípade na aké príležitosti. Ak si vyberiete nevhodné a nekvalitné slnečné okuliare, tak tie môžu dokonca poškodiť váš zrak a vyvolať aj rôzne zdravotné problémy (slzenie očí, podráždenie atď.).

Aktuálne existuje na trhu mnoho rôznych druhov slnečných okuliarov na rôzne činnosti a aktivity. Napríklad veľmi často ľudia hľadajú slnečné okuliare určené najmä na šoférovanie. Slnečné okuliare na šoférovanie by mali mať polarizačné okuliarové šošovky, ktoré sú schopné eliminovať nepríjemný rozptyl odrážajúce sa svetla od lesklých plôch, napríklad od mokrej vozovky, snehu alebo vodnej hladiny. Existujú aj ďalšie činnosti, na ktoré je vhodné vybrať tie správne slnečné okuliare. Taktiež farba skil má svoje špecifické vlastnosti (žlté sú ideálne do dažďa a hmly, šedozelené k vode a hnedé zvyšujú vnímanie kontrastov).

Súčasný trh ponúka snáď tisícky rôznych značiek a vybrať z nich tie najlepšie a naopak tie najhoršie snáď asi ani nie je možné. Pokiaľ však kladiete dôraz na samotné sklá, vhodnou voľbou možu byť slnečné okuliare značky Ray-Ban, Serengeti, Oliver Peoples. Keď je pre Vás dôležité mať aj módnu značku a zakladáte si na módnych trendoch, skúste siahnúť po značkách ako Chanel, Gucci, Dior, Bvlgari, Prada, Dolce & Gabbana, Tom Ford. Vysoký komfort pri nosení a veľmi nízke hmotnosti Vám ponúknu značky Lindberg, Silhouette alebo Blac. Určite sme tu nevymenovali všetky značky, ale snažili sme sa pre Vás vybrať len to top na našom trhu.

Na záver teda ešte raz spomenieme, že slnečné okuliare sú teda nielen módnym doplnkom, ale aj ideálnym pomocníkom, ktorý chráni váš zrak v tých najnáročnejších podmienkach, zvyšuje komfort pri pozeraní a môže mať vplyv aj na vašu výkonnosť. Vyber tých správnych slnečných okuliarov je teda naozaj dôležitý.

Odporúčané weby