Naše oči zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri nadväzovaní kontaktov a do značnej miery ovplyvňujú aj prvý dojem, ktorý si všetci pri stretnutiach vytvárame. Oči sú teda spravidla tým, čo na prvý pohľad upúta a to nie len u partnera, ale takmer u každého, s kým osobne komunikujeme. Pokiaľ toto dokážeme využiť, je to prvý a dôležitý krok k naviazaniu dobrého kontaktu. Nie však všetci sme vždy spokojní s našou vlastnou farbou očí a radi by sme ju občas zmenili. Prečo preto nevyužiť na túto želanú zmenu svojho image pokroku vedy a techniky a nevyskúšať farebné kontaktné šošovky? Ak teda nemáte radi klasiku, chcete určitú zmenu a nebojíte sa odviazať a vyzerať extravagantne alebo jednoducho chcete len niekoho prekvapiť či byť trendy na večierku alebo oslave, tak v tom prípade je na mieste farebné kontaktné šošovky vyskúšať.

Pre nosenie farebných kontaktných šošoviek platia rovnaké, alebo dokonca ešte prísnejšie pravidlá ako pri nosení klasických čírych kontaktných šošoviek. Je potrebné dodržiavať hygienu, farebné šošovky nenosiť denne, ale skôr príležitostne, neprenášať šošovky dlhšie, ako je určené výrobcom a bezpodmienečne pred ich prvým nosením absolvovať odbornú aplikáciu, kde sa zistí, ktoré šošovky by pre vás boli vhodné a či ich budete môcť nosiť.

Farenbé kontaktné šošovky predstavujú najjednoduchší spôsob ako zmeniť farbu očí a zmeniť tak svoj vzhľad. Farebne kontaktné šošovky dokážu zmeniť farbu očí úplne, prípadne zvýrazniť pôvodnú farbu očí. Podobne ako pri klasických šošovkách aj pri farebných kontaktných šošovkách je možnosť zvoliť si šošovky na rôznu dobu trvania nosenia. K dispozícii sú jednodňové, dvojtýždňové, mesačné alebo trojmesačné farebné kontaktné šošovky.

Farebné kontaktné šošovky už neexistujú len v bezdioptrickom prevedení, ale môžu ich používať aj ľudia s refrakčnou poruchou, pre ktorých je korekcia zraku nevyhnutná. Nosenie dioptrických farebných šošoviek však môže byť obmedzené veľkosťou dioptrie a niektorými ostatnými parametrami očnej poruchy. Farebné kontaktné šošovky možno v dnešnej dobe kúpiť vo viacerých odtieňoch. Najrozšírenejšie sú také farby, ktoré sa podobajú farbám ľudskej dúhovky. Najčastejšie sú to odtiene modrej, zelenej, hnedej, šedej alebo fialovej.

Treba priznať, aj keď to väčšina výrobcov nepočuje rada, že komfort nosenia vo farebných kontaktných šošovkách je u väčšiny nositeľov horší, ako v klasických čírych, keďže samotná farba môže spôsobiť určité podráždenie, taktiež manipulácia so šošovkou je o niečo zložitejšia a samozrejme aj výber rôznych materiálov a typov šošoviek je obmedzenejší.

Čo sa samotných farieb týka, tak sortiment farebných kontaktných šošoviek je skutočne veľmi široký, musíte sa už len vy rozhodnúť, aký druh šošoviek chcete a na ktoré obdobie. Sú totiž jednodňové, dvojtýždňové, mesačné alebo trojmesačné farebné kontaktné šošovky. Podľa toho, či chcete len zvýrazniť vlastnú farbu oka alebo ju úplne zmeniť, si môžete si vybrať zvýrazňovacie, krycie alebo crazy šošovky. Farebné kontaktné šošovky sú aj pre tých, ktorí potrebujú korekciu zraku, sú však obmedzené dioptrickou hodnotou a ďalšími parametrami.

Medzí základné typy farebných kontaktných šošoviek môžeme zaradiť zvýrazňovacie farebné kontaktné šošovky, ktorých odtiene farieb sú o niečo svetlejšie a ich cieľom je zvýrazniť farbu vašich očí. Krycie farebné kontaktné šošovky majú hlbšie, tmavšie a zvýraznené odtiene a sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú úplne zmeniť svoju farbu očí. Posledným typom sú Crazy farebné kontaktné šošovky, ktorými doslova šokujete okolie, keďže predstavujú netradičné farby, tvary a motívy (napr. mačací). Crazy šošovky sú určené predovšetkým na veľmi príležitostné nosenie.

Výrobcovia farebných kontaktných šošoviek sa neustále snažia, aby šošovky v očiach vyzerali, čo možno najprirodzenejšie. Jednou z obľúbených metód je preto používanie viacfarebných podkladov. Takéto šošovky často na obrázku vyzerajú dosť umelo, avšak po ich nasadení patria k tým najpresvedčivejším.

Nevýhody farebných kontaktných šošoviek

Medzi nevýhody farebných kontaktných šošoviek patrí farba, ktorá je používaná v týchto typoch šošoviek. Je to vlastne chemikália, ktorá sa môže postupne uvoľňovať a môže spôsobiť začervenanie oka alebo v alergické reakcie. Okrem iného znižuje priepustnosť pre kyslík a tým dochádza zníženej výžive rohovky. Taktiež, pri pobyte v tmavom prostredí, dochádza k roztiahnutiu zorničky čo má za následok vnímanie farebného prstenca kontaktnej šošovky. Používanie farebných kontaktných šošoviek preto nie je vhodné pri šoférovaní auta, hlavne za zníženej viditeľnosti.

Treba ešte pripomenúť, že farebné kontaktné šošovky nedokážu prekryť každú farbu oka a výsledok je vždy závislý na vašej prirodzenej farbe oka. Pre ľudí s tmavými očami, tak farebné šošovky nemajú skoro žiaden efekt a výsledok potom môže pôsobiť skôr komicky.

Crazy farebné kontaktné šošovky

Crazy farebné kontaktné šošovky sú skvelou voľbou, pokiaľ chcete šokovať priateľov a vaše okolie. Pre každú akciu je možné vybrať špeciálny motív – napríklad mačací, či motív zobrazujúci oheň, smajlíky, či zombie oči. Crazy farebné šošovky sa hodia tiež ako módny doplnok ku kostýmom, prípadne do divadelných predstavení.

Crazy šošovky sú aj o niečo drahšie ako ostatné farebné šošovky a väčšinou sa vyrábajú iba ako nedioptrické. Crazy šošovky sú určené najmä na veľmi príležitostné nosenie a dlžka ich nosenia by sa nemala nikdy preháňať.

Na záver ešte jedno malé upozornenie. Farebné kontaktné šošovky sú určené len na príležitostné nosenie a nemali by sa nosiť každý deň!

Odporúčané weby