Okuliare sú najstaršou a najpoužívanejšou pomôckou korekcie zraku a v dnešnej dobe aj ochrany zraku. Sú nielen pomocníkom, ale aj jedinečným a štýlovým módnym doplnkom, ktorý napovedá aj o vašej osobnosti. Okuliare by teda nemali byť brané len ako optická pomôcka, ale predovšetkým ako súčasť Vašej osobnosti. Mali by sme nad nimi uvažovať podobne ako keď kupujeme oblečenie, topánky alebo šperky. Okuliare slúžia nielen na korekciu zraku, pomocou dioptrických okuliarov, ale sú aj skvelým ochrancom proti slnečnému žiareniu vďaka slnečným okuliarom.

Sortiment okuliarov, či už dioptrických alebo slnečných je dnes obrovský – rôzne módne, luxusné, futuristické a exkluzívne značky, rozličný dizajn či farby, použitý materiál a povrchová úprava. Či už máte radšej decentnejší alebo extravagantnejší štýl, zo širokej ponuky okuliarov si určite vyberiete tie, ktoré vás najviac oslovia.

Keď však riešime okuliare, tak si musíme uvedomiť, že okuliare nie sú len samotný okuliarový rám, ale veľmi dôležitú úlohu zohrávajú okuliarové šošovky (sklá). Práve vďaka ním je možné korigovať očné chyby a tým zlepšiť ostrosť videnia. Voľbe vhodných okuliarových šošoviek by teda mala byť venovaná značná pozornosť a práve na sklách by sme sa nemali snažiť ušetriť.

Slovenské optiky ponúkajú na výber z desiatok druhov dioptrických, slnečných alebo športových okuliarov, nechýbajú ani tie najluxusnejšie značky ako Tag Heuer, Chanel, Dior, Lindberg, Swarowski, Kyo Yamato alebo Philippe Starck.

Či už si vyberáte okuliare na akúkoľvek príležitosť alebo činnosť, vyberajte naozaj obozretne a aj keď Vás to možno bude stáť viac času a peňazí, ako ste pôvodne očakávali, vo väčšine prípadoch to má naozaj svoje opodstatnenie. Je dobré si nájsť naozaj optiku, kde sú odborníci, ktorí Vám budú vedieť naozaj pomôcť a poradiť s tým, čo by práve pre Vás malo byť najvhodnejšie. Nesnažte sa ušetriť za každú cenu, veď predsa ide o Vaše oči.

Dioptrické okuliare

Pomocou dioptrických okuliarov môžeme korigovať všetky druhy očných porúch akými sú napríklad krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia), choroby starnutia vnútroočnej šošovky (presbyopia) alebo poruchu videnia, ktorú spôsobuje nepravidelné zakrivenie rohovky (astigmatizmus).

V súčasnosti nosia okuliare radi aj ľudia, ktorí nepotrebujú korigovať zrak, ale chcú byť trendy a šik, pretože okuliare sú aj ideálnym módnym doplnkom. Okrem korekcie zraku a ochrany zraku teda slúžia dioptricke okuliare aj ako výrazý módny doplnok. Môžu byť preto skvelým spestrením Vašej osobnosti. V dnešnej dobe mnoho ľudí nosí okuliare, kvôli svojmu image aj napriek tomu, že majú zdravé oči a ich nosenie je preto vyslovene módnou záležitosťou.

Slnečné okuliare

Okrem dioptrických okuliarov  sú nevyhnutným pomocníkom pre ochranu zraku pred slnečnými lúčmi a predovšetkým pred škodlivým UV žiarením slnečné okuliare. Podobne aj v ponuke slnečných okualiarov nájdete takmer všetko čo Vás napadne. Existuje mnoho značiek slnečných okuliarov, ktoré unikátne dotvárajú osobnosť človeka. Keďže slnečné okuliare kupujú v značnej miere aj tí, ktorí nepotrebujú korigovať očnú chybu, tak možno v tomto prípade ešte viac rozhoduje dizajn, značka a módnosť, ale samozrejme sa nesmie zabúdať aj na kvalitu. Aj farebné okuliarové šošovky vložené do slnečných okuliarov musia spĺňať určité vlastnosti a to bez ohľadu na to, či tam je dioptria alebo nie.

Športové okuliare

Nielen profesionálni športovci, ale aj tí rekreační, nezanedbávajú ochranu zraku ani pri športe. Športové okuliare sú čoraz obľúbenejšie pre ich vynikajúce ochranné vlastnosti aj v tých najnáročnejších podmienkach. Pri určitých druhoch športu je nutné používať športové okuliare. Vhodne zvolené športové okuliare môžu mať zásadný vplyv na športové výsledky ale samozrejme aj ochránia Vaše oči pred rôznymi vonkajšími vplyvmi a možnymi zraneniami.

Ochranné okuliare

Okuliare môžu pri zachovaní základnej požiadavky ako korekčnej pomôcky za určitých podmienok spĺňať aj účel ochranného prostriedku pri práci. Prioritnou požiadavkou je v tomto prípade ochrana zraku a to predovšetkým pri špecifických povolaniach.

Ochranné okuliare sú definované v zákone ako ochranný pracovný prostriedok na ochranu zraku a tváre. Ochranné okuliare by mali chrániť predovšetkým pred fyzikálnymi a mechanickými vplyvmi (kvapaliny, oheň, chemikálie, rôzne druhy žiarení a pod.). Niektoré ochranné okuliare existujú aj v dioptrickom prevedení, prípadne sa nasadzujú na dioptrické okuliare.

Z čoho sa okuliare skladajú?

Okuliare sa skladajú z okuliarovej šošovky a okuliarového rámu.

Okuliarové šošovky (okuliarové sklá)

V dnešnej dobe sú na zrak kladené stále sa zvyšujúce nároky. Dobrý zraková ostrosť je predpokladom úspechu nielen v zamestnaní, ale aj mimo neho. Málokto z nás si dokáže predstaviť život bez dobrého videnia. Z tohto dôvodu si svoj zrak snažíme chrániť alebo jeho nedostatky zlepšiť. Dnes už máme niekoľko možností, ako nedostatky zraku (refrakčné vady) korigovať. Je však veľmi pravdepodobné, že tak ako v súčasnosti, tak aj v budúcnosti budú najčastejším riešením refrakčných vád a ochrany očí okuliare, respektíve okuliarové šošovky.

Okuliarová šošovka je najdôležitejšou časťou okuliarov, keďže plní korekčnú a ochrannú funkciu. Vďaka okuliarovým šošovkám eliminujeme očné poruchy. Práve oni sa podieľajú na lepšom videní. Použitím okuliarových skiel korigujeme refrakčné poruchy ako krátkozrakosť (myopiu), ďalekozrakosť (hypermetropiu), astigmatizmus alebo presbyopiu. Aj napriek tomu, že samotné okuliarové šošovky sa už používajú a vyrábajú veľmi dlhú dobu, tak ich vývoj ide stále dopredu a najväčší svetový výrobcovia každý rok prichádzajú s niečím novým a lepším. Snahou je docieliť čo najlepšie a najpohodlnejšie videnie.

Dioptrické okuliarové šošovky môžeme rozdeliť podľa materiálu a podľa optického účinku. Podľa optického účinku poznáme unifokálne, bifokálne, trifokálne a multifokálne okuliarové šošovky.

Unifokálne okuliarové šošovky sú najčastejšie používaným typom okuliarových skiel. Delíme ich na sférické, ktoré sa vyznačujú konštantným polomerom krivosti a tórické, ktoré slúžia na korekciu astigmatizmu. Tórické sklá sa od sférických odlišujú spôsobom lomu svetelných lúčov. Asférické unifokálne sklá sa zas používajú pri vysokých plusových a mínusových dioptriách

Bifokálne, trifokálne a multifokálne okuliarové šošovky sa používajú hlavne pri presbyopii, kde sa využívajú dve (bifokálne), tri (trifokálne), alebo viacero (multifokálne) ohnísk. Z nich sú najrozšírenejšie multifokálne sklá, ktoré umožňujú plynulý prechod z blízka do diaľky a naopak.

Z hľadiska materiálu sa vyrábajú sklenené okuliarové šošovky, ktoré sú známe svojimi dobrými optickými vlasnosťami. Ďalej sú to plastové sklá - v dnešnej dobe najpoužívanejšie okuliarové šošovky. Polykarbonátové sklá môžme zas najčastejšie vidieť pri rôznych rizikových profesiách, pripadne sa využívajú v športových okuliaroch. Menej známymi sú okuliarové šošovky vyrobené z materiálu Trivex - čo je odolný materiál s vynikajúcimi optickými vlastnosťami. Nie je ho však možné použiť pri vyšších dioptriách.

U okuliarových šošoviek sa niekedy používa antireflexná vrstva, ktorá slúži na elimináciu odleskov od samotnej okuliarovej šošovky a teda umožňuje kvalitnejšie a ostrejšie videnie. Okuliarové sklá môžu mať tiež polarizačnú úpravu, ktorá slúži na elimináciu nežiaducich odleskov z okolitého prostredia (napr. odraz svetla od snehu, mokrej vozovky, vodnej hladiny a pod.)

Okuliarový rám

Okuliarových rámov je v dnešnej dobe nepreberné množstvo druhov, od strohých až po extravagantné. Pri ich výbere by sme však mali dbať aj na ich kvalitu a prevedenie. Okuliarový rám môže byť s očnicami (miesto v ktorom je uchytená okuliarová šošovka), bez očníc (bezrámové okuliare) alebo vo vyhotovení ako polorám.

Okuliare sa vyrábajú z viacerých materiálov. Rozlišujeme kovové okuliare a nekovové okuliare. Z nekovových sú najrozšírenejšie plastové okuliare. Je možné však dostať okuliare aj z dreva, kože, rohoviny a rôznych iných materiálov, kde sú možnosti takmer neobmedzené. U kovových okuliarov je veľmi rozšírený a kvalitný titánový materiál, ktorý si získava obľubu u ľudí vďaka svojej trvácnosti a odolnosti.

Ak máte radi niečo naozaj unikátne a špecifické, je možnosť vybrať si materiály okuliarových rámov ako titán, karbón, trivex a iné, ktoré boli pôvodne vyvíjané napríklad pre armádu alebo pretekárske monoposty a postupne sa začali využívať aj na výrobu okuliarov. Pre tých, ktorí majú zase radi luxus, existujú okuliare vyrobené z rohoviny, masívneho zlata, platiny alebo iných vzácnych kovov. Môžu byť doplnené o diamanty alebo iné drahé kamene. Dokonca niektoré sa dajú zhotoviť podľa individuálnych požiadaviek zákazníka presne na mieru.

Zdroje:

Odporúčané weby