Predovšetkým si treba uvedomiť, že časové obdobie, kedy je celková prevencia najčinnejšia, je určená dobou, v ktorej sa zárodky zubov zakladajú, rastú a mineralizujú. U dočasných zubov spadá toto obdobie z veľkej časti do intrauterinného života. Základy stálych zubov vznikajú aj in utero, aj po narodení. Mineralizácia koruniek stálych zubov prebieha v prvých rokoch života dieťaťa. Z toho vyplýva, že s celkovou prevenciou je vhodné začať už u budúcej matky a že u dieťaťa je najúčinnejšia v predškolskom veku.

Základným predpokladom pre zdravé zuby je nerušený normálny vývoj organizmu. Dôležitá je správna výživa, ktorá dodáva rastúcemu organizmu potrebný stavebný materiál a energiu.

Dôležitou zložkou v potrave sú bielkoviny a minerály. Netreba však zabúdať ani na zdroj energie – tuky a cukry. Najdôležitejším zdrojom bielkovín pre detský organizmus je mlieko, chudé mäso, hydina, ryby a vajcia. Z tukov sú vhodnejšie rastlinné než živočíšne. Sú lepšie stráviteľné a obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých niektoré pôsobia ako vitamíny (vitamín F).

Tuky sú dôležité aj preto, že umožňujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (vitamín A, D, E, K). Pokiaľ ide o cukry, nemôžeme ich z potravy ich celkom vylúčiť. Je však potrebné obmedziť podávanie rafinovaných cukrov, najmä vo forme potravín usadzujúcich sa na zuboch.

Rastúci organizmus musí mať zabezpečený bohatý prívod všetkých vitamínov. Udáva sa, že pre vývoj zubného tkaniva je dôležitý najmä komplex vitamínu B a vitamín C.

Odporúčané weby