Nesprávna životospráva, stres, vysoký obsah cukru a rôzne ďalšie negatívne civilizačné vplyvy oslabujú celkovú obranyschopnosť nášho organizmu. Tým sa samozrejme oslabujú prirodzené samočistiace mechanizmy v ústach, ktoré by mali podporovať odolnosť zubov proti zubnému kazu. Pre zachovanie zdravých zubov musíme teda dbať predovšetkým na stopercentnú prevenciu, k čomu nám však klasická zubná kefka nebude stačiť. Nemôžeme ňou totiž odstrániť zubný povlak, ktorý JE živnou pôdou pre baktérie zubného kazu.

Zubná kefka

Zubná kefka môže byť elektrická, jednozväzková, senzitívna, sulkulárna, alebo ortozubná. Zubnú kefku by sme mali voliť podľa veku osoby, ktorá ju bude používať

Deti predškolského veku a mladšieho školského veku by mali používať kefku s pracovnou plochou 1,5 cm a vlákna by nemali presahovať 1 cm, rukoväť kefky by mala byť prispôsobená veku dieťaťa. Pre deti v veku 8 až 12 rokov by mala byť zvolená kefka s pracovnou plochou 2 cm. Pre dospelých by mala byť použitá kefka s pracovnou plochou veľkosti asi 2,5 cm.

Rúčka na kefkách by mala byť prispôsobená vekovým zvláštnostiam jedinca, ktorý ju bude používať, nemala by byť pružná. Štetiny použité na pracovnej časti by mali byť na konci zaoblené (je to šetrnejšie k ďasnám).

Pracovná plocha kefky by mala byť zostrihnutá do roviny alebo písmena V (musí byť na obale uvedené, že štetiny sú kvalitne zaoblené), štetiny na kefke by mali byť mäkké a husté, hustota štetín zabezpečuje vhodnú tvrdosť kefky, mali by sa preto používať kefky mäkké – weich alebo stredne tvrdé – mittel, medium.
Kefku je nutné meniť v pravidelných intervaloch pri prvých známkach opotrebovania (vo väčšine prípadov cca 6 až 8 ťýždňov).

Zubná pasta

Úlohou zubnej pasty je odstránenie zubného povlaku. Zubné pasty majú mať príjemnú chuť, nemajú spôsobovať abráziu (poškodzovanie, obrusovanie zubnej skloviny) a majú obsahovať vhodné druhy fluóru.

Zubné pasty rozdeľujeme na zubné pasty pre deti a dospelých (obsahujú viac fluóru než detské zubné pasty, nie sú vhodné pre deti predškolského a mladšieho školského veku, nakoľko deti radi pastu prehĺtajú).

Detská zubná pasta má u dieťaťa vyvolať príjemný pocit z čistenia zubov, preto je farebná a obohatená rôznymi príchuťami. Pasty pre deti aj dospelých by mali obsahovať fluór, ktorý účinne bráni vzniku zubného kazu.

Zubné pasty môžu obsahovať tieto druhy fluóru:

  • aminofluóridy
  • nátrium fluorátum
  • monofluórofosfát

Medzizubná kefka

Veľkosť medzizubných kefiek je daná farebným prevedením. Veľkosť kefky určí zubný lekár pri vyšetrení veľkosti medzizubných priestorov. Medzizubná kefka vydrží funkčná v priemere 7 až 10 dní.

Medzizubné kefky je vhodné používať dvakrát denne (ráno pred čistením zubov, večer po čistení zubov). Manipulácia s medzizubnou kefkou je jednoduchšia a účinnosť je vyššia ako so zubnou niťou.

Ústna voda

Ústna voda má protikazový a protizápalový účinok. Obsahuje rôzne formy fluóridov. Ak ústna voda neobsahuje účinný fluór, z hľadiska prevencie zubného kazu nemá význam, inak je skôr kozmetický prostriedok, ktorý dopĺňa ústnu hygienu.

Lopatka na čistenie jazyka

Po vyčistení zubov pred spaním sa odporúča aj vyčistenie jazyka.

Zubné drievko – špáradlo

Používame špeciálne trojhranné špáradlá z dreva, ktoré sa neštiepia (breza, pomarančovník). Špáradlá používame na čistenie širších medzizubných priestorov, na odstraňovanie zvyškov potravy.

Zubné vlákno - zubná niť

Zubné vlákno poznáme voskované, nevoskované, fluoridované. Táto pomôcka je stále menej používaná a je nahrádzaná medzizubnými kefkami. Zubné vlákno slúži na čistenie medzizubných priestorov.

Pre použitie nite je nutný správny nácvik. Nácvik čistenia pomocou nite by mal prebiehať pod kontrolou stomatológa. Pre deti predškolského veku sa neodporúča, môžu ju používať deti staršieho veku.

Žuvačky bez cukru

Žuvačky bez cukru znižujú tvorbu povlaku tým, že podporujú tvorbu slín. Sliny napomáhajú riediť potravu a odstraňovať zvyšky jedla z dutiny ústnej a odplavujú škodlivé kyseliny, ktoré sa podieľajú na tvorbe zubného povlaku. Pokiaľ nemáme možnosť si vyčistiť zuby po jedle, je vhodné použiť žuvačku po dobu asi 15 minút po jedle. Žuvačka bez cukru v žiadnom prípade nenahrádza pravidelné čistenie zubov.

Odporúčané weby