Aj mlieko sa berie ako zdravá výživa a to najmä kozie mlieko. Výskumy uvádzajú, že asi 7,5% detí je alergických na kravské mlieko, ale len 60-70% z nich nie je alergických na mlieko kozie, ako prevencia nádorových chorôb - bolo spozorované, že organizmus kozy je schopný vytvárať si účinné protilátky a nikdy neochorie na rakovinu, sú známe prípady ľudí s ochorením na TBC, ktorí sa celkom vyliečili po diéte, v ktorej bolo zaradené kozie mlieko.
Spoločnosťou vyrábajúcou produkty z kozieho mlieka je firma ABEL PLUS spol. s r.o. so sídlom v Podvysokej na Slovensku, ako aj firma ASP s.r.o.. Ďalej sú to rôzne jogurty a nápoje s pridaním rôznych probiotických kultúr napr. na lepšie trávenie atď.
Je to iba zopár najväčších uvedených ďalej tam boli mliekárne ktoré spracovávali od 500 000 l po 2 mil. a do 500000 l mlieka ročne.
MiILEX Nové Mesto nad Váhom , SOLE Slovakia a.s. - odštepný závod Nové Zámky, LEVICKÉ MLIEKÁRNE a.s. Levice, RAJO a.s. Bratislava, MILK – AGRO spol. s r.o. Sabinov, Gemerská mliekáreň s.r.o. Rimavská Sobota, Humenská mliekáreň , a.s. Humenné, Tvrdošín, Zvolenská Slatina, Červený Kameň, Považská Bystrica, Trnava – Modranka, Žilina, TATRANSKÁ MLIEKÁREŇ a.s. Kežmarok, Bánovce nad Bebravou, Galanta, Nitra, Krupina, Zvolen, Malý Krtíš, Čadca, Dolný Kubín, Veľký Meder, Hlohovec, Majcichov, Svidník, Liptovská mliekáreň a.s. Liptovský Mikuláš
Levické mliekárne n.p.
Levické mliekárne n.p. so sídlom v Leviciach vznikli v januári 1953 a pod tento podnik patrili závody: Levice, Bátovce, Tekovské Lužany, Štúrovo, Komárno a Nové Zámky.
V roku 1992 (27.4.1992) sa podnik stáva a.s.s názvom LEVICKÉ MLIEKÁRNE a.s. Spoločnosť zamestnáva v priemere 245 ľudí a radí sa medzi najvýraznejšie podnikateľské subjekty regiónu Levice. Denne sa spracuje 265,000 litrov mlieka, od stálych a regionálnych dodávateľov. Rozhodujúci podiel vo výrobe predstavujú syry eidamského a ementálskeho typu, ako aj sušené mlieko. Spoločnosť sa zameriava na používanie environmentálne vhodných technológií a obalov.
Humenská mliekáreň
Vznikla jako a.s.v máji 1992. Jej nosným programom je výroba tvrdých syrov - až 70 percent nakúpeného surového kravského mlieka smeruje práve sem. Na Slovensku sa preslávila aj svojou špecializáciou, kyslo-mliečnym programom, v ktorom figuruje 36 výrobkov. Firma má takmer všetky ocenenia, ktoré je možné získať - od Zlatých kosákov cez Slovak Gold až po Grand Prix Slovak Gold, ktorú v roku 2002 získala za jogurt Racio.
Najnovšou trofejou je pozícia jedného z najlepších exportérov na Slovensku, ktoré udeľuje ministerstvo hospodárstva. Tento titul dostala ako jediná potravinárska firma v republike! „Ako jedni z mála sa pustili aj do projektu Školský mliečny program. Od januára 2004 ho museli stopnúť, lebo nebol zahrnutý do položky dotácií zo štátneho rozpočtu. EÚ podobné projekty podporuje.
Humenné - Napriek prepadu cien mlieka a silnej konkurencii nielen na slovenskom, ale už aj na európskom trhu, sa Humenskej mliekárni, a. s., podarilo rapídne znížiť stratu, ktorá sa vlani za prvý polrok vyšplhala na 17,5 milióna korún. V roku 2005 to bolo za porovnateľné obdobie už len 3,3 milióna.
„Negatívny hospodársky výsledok je dedičstvom z roku 2002, keď svetový trh zaplavilo lacné mlieko z Nového Zélandu. Vláda na to nedokázala operatívne reagovať proexportnou, resp. dotačnou politikou. Dotklo sa to každej mliekárne na Slovensku. Vlani mliekárne na Slovensku vykázali stratu asi 600 miliónov korún.
„Mliekáreň znížila o tretinu nákup mlieka - z niekdajších 45 miliónov litrov ročne klesla na 30 miliónov a redukovala aj počet zamestnancov z 220 na 170. Výrobky majú umiestnené v obchodných reťazcoch a majú aj sieť štyroch vlastných predajní. Distribúciu výrobkov po Slovensku zabezpečuje 40 áut a tri z nich denne putujú až do Bratislavy,"
Firma expanduje aj na európske, resp. svetové trhy. Výrobky z Humenného mohli ochutnať dokonca až v USA. „Na export ide 40 percent našej produkcie - najmä tvrdé syry Eidamského typu a Moravský blok. Sú jediným slovenským výrobcom beztukého mrazeného syra Skimed - celá jeho produkcia ide na export. Produkciu dodávajú vždy na základe konkrétneho kontraktu - výrobky nájdeme napr: v Holandsku, Belgicku, Francúzsku, Poľsku, Česku atď.
TATRANSKÁ MLIEKÁREŇ a.s. Kežmarok
Samotný názov kráľovského mesta Kežmarok bol Kesmark, čo znamená "syrový trh". Nadviazaním na históriu samotného mesta a kvality výroby syrov založili novodobú tradíciu syrárskych trhov, ktoré sa od roku 1999 každoročne konajú na nádvorí Kežmarského hradu.
História Tatranskej mliekárne siaha do 60 rokov minulého storočia. Sortiment výroby Tatranskej mliekárne, a. s., predstavujú nasledovné skupiny výrobkov z mlieka: konzumné, kyslomliečne výrobky, smotany, syry, syrové nátierky, maslo, tvarohy a tvarohové špeciality, mliečne špeciality, ale aj nápoje a výrobky, ktoré sa nevyrábajú z mlieka (zelený čaj). Od roku 2002 pribudli aj ďalšie druhy syrov, ktoré sa k nám dovážali iba zo zahraničia.
Gemerská mliekáreň, s.r.o
Gemerská mliekáreň, s.r.o., Rimavská Sobota nie je monopolným výrobcom v regióne. V okrese Rimavská Sobota sú ďalšie mliekárne v Tornali, Klenovci ako i bryndziareň v Tisovci. Smerovanie produkcie je hlavne do vlastného regiónu v sortimente konzumné mlieka, kyslomliečnych výrobkov a masla. Svojou kvalitou a cenovou politikou sa podniku darí umiestňovať časť produkcie masla, polotučného mlieka a kyslomliečnych výrobkov i na trhoch v okolitých regiónoch. Jedná sa hlavne o regióny Brezna, Lučenca, Košíc, Michaloviec atď. Sušené mlieko a zvyšok masla (v mrazenom stave) sú exportované.
Podniku vznikol v roku 1953, kedy na mieste bývalej octárne vznikol podnik. Pôvodná kapacita 80 tisíc litrov mlieka denne sa postupne rozšírila až na 240 tisíc litrov mlieka denne pri prvotnom tepelnom ošetrení. Mliekáreň sa sprivatizovala vo februári 1995 s účasťou prvovýrobcov mliek a managementu podniku v pomere 50:50%.
Ocenenia a certifikáty
V roku 2002 získala Gemerská mliekáreň s.r.o. certifikát systému manažérstva kvality,certifikát ochrannej značky kvality, zlatú medailu Slovak Gold.osobitnú cenu Gold Dizajn za obal.
Gemerská mliekareň s.r.o. je certifikovaná týmito spoločnosťami : Kraft Foods, Slovakia Bratislava Unilever Slovensko s.r.o
Firma MILK-AGRO spol. s r.o.
Pôsobí v metropole šarišského regiónu Slovenska v Prešove. Začala sa rozvíjať na pôde Prešovských mliekární od r. 1991. Skoncentrovala výrobu mliečnych a kyslomliečnych výrobkov vo výrobnom závode v Sabinove. Spoločnosť rozšírila svoju činnosť o obchod v tuzemsku aj v zahraničí. Ročne spracuje okolo 30 mil. litrov mlieka. Je tretím najväčším producentom jogurtov na Slovensku. Pre klientov sú k dispozícii tri veľkoobchody v centre firmy v Prešove a v pobočkách v Sabinove a Košiciach, s počtom cca 4000 tovarových položiek. V rámci maloobchodu firma prešla úspešným vývojom od jednej predajne v roku 1992 po súčasnú sieť 87 maloobchodných predajní umiestnených v Prešove, Košiciach, Lipanoch, Sabinove, Krompachoch a ďalších mestách regiónu Východného Slovenska. Všetky výrobky úspešne prezentuje značka SABI.