Jednou zo zaujímavých a netradičných možností, ako stráviť dovolenku na Slovensku je road-trip. Ide o cestovanie autom zaujímavými Slovenskými lokalitami, pričom sa netreba viazať na žiadne miesto. Cieľom lacného road-tripu je vidieť čo najviac, užiť si to a podľa možností na to minúť čo najmenej peňazí. Zmyslom tohto článku je podeliť sa s Vami o naše skúsenosti a zážitky, ktoré sme počas takéhoto cestovania zažili. Snáď sa vám niekedy zídu pri vašej, možno prvej spoznávacej jazde autom naprieč Slovenskom :)

Cena palív

Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť jednu vec, ktorá sa dá ovplyvniť len minimálne a možno vôbec. Je ňou cena pohonných hmôt s ktorou už moc nenarobíte. Takže ak sa zmierite s tým, že jednoducho tankovať treba, môžete ďalej pokračovať v čítaní tohto článku.

Čo však ovplyvniť môžete, je miesto kde budete dopĺňať benzín, prípadne naftu. Pri tankovaní je lepšie vyhnúť sa benzínkam ktoré sú popri diaľnici, kde častokrát zvyknú bývať vyššie ceny. Podobne to môže platiť aj na hlavných ťahoch, kde je menej benzínok, prípadne tam má nejaká benzínka monopol. Naopak v miestach kde je benzínok viac nahusto, môžete si vybrať tú s najnižšou cenou.

Bohužiaľ, keď cestujete na slepo a dochádza vám palivo nemáte moc na výber, natankujte jednoducho na najbližšej pumpe. V tomto prípade môže niekedy pomôcť aplikácia v mobile, kde si môžete pozrieť najbližšie pumpy, dokonca aj s cenami. Mnohé GPS zariadenia medzi bodmi záujmu majú aj benzínky, čo sme už viac krát využili.

Ak chcete cestovať čo najlacnejšie, je dobré mať so sebou klubovú kartu buď od viacerých čerpacích staníc, alebo aspoň od tej Vašej obľúbenej. Už len z toho dôvodu že si môžete za natankované body zadarmo kúpiť bagetu, vodu, alebo nejakú potrebnú vec. Takúto možnosť využívame pomerne často :)

Plánovanie cesty

V prípade road-tripu a to nielen po Slovensku, vysoko odporúčame naplánovať si cestu, minimálne na deň dopredu. Určite je však lepšie plánovanie i na viac dní, keďže nikdy neviete čo sa počas dňa stane a či vôbec bude čas na ďalšie plánovanie. Plánovaním ušetríte nielen čas ale aj peniaze. Plánovanie nemusí byť úplne podrobné, stačí sa zamerať na niektoré veci:

  • kde sa bude spať
  • aké lokality navštíviť tak, aby boli čo najviac po ceste a nemuseli sa robiť obchádzky. Ušetríte tak kopu benzínu (nafty) a mnoho času.
  • medzi nocľahom a poslednou navštívenou lokalitou by nemala byť veľká časová vzdialenosť. V tomto prípade si zas ušetríte nervy a aj energiu, pretože ak cestujete a chodíte celý deň, šoférovanie na večer je veľmi únavné a niekedy aj nebezpečné
  • ak nechcete míňať peniaze na hotely, alebo kempy a cestujete v lete, vždy sa pozrite či nie je po ceste nejaké jazero, alebo vodná nádrž kde by ste sa mohli umyť. Ak je, určite tam zájdite a osviežte sa :)
  • naplánujte si radšej viacero lokalít ktoré chcete vidieť. To že všetky nenavštívite nevadí, základ je aby ste mali cez deň čo robiť a nemuseli strácať čas hľadaním nových zaujímavostí, alebo miest kam sa vybrať
  • nákupom potravín sa netreba moc stresovať, keďže sú na každom rohu. V zálohe je však dobré mať vždy niečo pripravené na raňajky, prípadne na večer. Treba si dávať pozor tiež na to aké potraviny kupujete. Nie všetky totiž dobré znášajú vysoké teploty v aute, najmä ak na auto praží slnko a vy ste si v ňom nechali povedzme jedlo na obed.
  • Pokiaľ počas tripu plánujete poldňovú alebo celodňovú túru, nezabudnite si pozrieť časy v turistickej mape + pripočítajte k tomu hodinku alebo dve. Ak si chcete výlet užiť, nestresovať sa a prípadne niečo pofotiť, túra sa môže často krát predĺžiť až o polovicu ak nie viac. Nám sa to stáva permanentne (česť výnimkám) :)

Spanie a ubytovanie

Možno sa to nezdá, ale ak si chcete váš výlet autom skutočne užiť základom je mať dobrý a pohodový spánok. Preto vždy majte premyslené to, kde sa v noci chcete vyspať. Tu je viacero možností ako to riešiť.

Spanie v kempoch

Spanie v kempoch je pomerne lacná forma ubytovania a ak máte dobrý stan, aj vcelku pohodlná. Spanie v stane v kempe sme si už viac krát vyskúšali a zatiaľ s tým máme pozitívne skúsenosti. Výhodou je že je jedno či ste tu na deň, alebo tri dni, platí sa väčšinou za deň ubytovania. Takže nie je to ako pri klasickom ubytovaní, kde cena za jednu noc je relatívne vysoká a až s počtom dní klesá. Preto počas lacného road-tripu, kde pendlujete z miesta na miesto sú kempy lepšou voľbou.

Ceny pre dve osoby v stane + parkovanie vyjdu zhruba na 10-15 EUR dokopy na noc a to aj v tých lepších kempoch. Pokiaľ chcete elektricku prípojku, tak si pripočítajte nejaké 2-3 eurá navyše. Samozrejme ceny sa môžu o niečo líšiť medzi jednotlivými kempami. V niektorých kempoch sú aj sprchy, za niektoré sa však platí za niektoré nie. Takže ak chcete ušetriť na sprchovaní, zistite si najprv ako to je v kempe ktorý chcete navštíviť.

Na cenu za noc vplýva niekoľko faktorov. Často krát sú postavené ceny tak, že platí sa za stan + počet osôb + parkovanie + miestna daň + elektrina (voliteľné). Niekedy sa platí aj od veľkosti stanu. Čiže čisto prakticky, ak chcete najviac ušetriť, berte so sebou len jeden stan. Nech nie je príliš veľký a auto nechajte zaparkované niekde neďaleko kempu (pokiaľ je taká možnosť).

Spanie v prírode

Na našich cestách väčšinou kombinujeme spanie v prírode s kempami zhruba pol na pol. Hoci to viac menej závisí od počasia a od lokality. Ak vieme že sa na nejakom mieste zdržíme niekoľko dní, preferujeme skôr kemp. A ak vieme že sa budeme presúvať ďalej spíme v prírode. Každopádne toto je vec vkusu. Občas narazíte na tak úžasné miesto v prírode, že by ste tam chceli ostať aj celý týždeň :)

Pre spanie v prírode odporúčame mať čo najľahší stan, prípadne spať pod širákom s výhľadom na hviezdy. Čím menej vecí do prírody ťaháte tým lepšie. Navyše sa s ľahším batohom toľko neunavíte pri chodení. Veľmi často narazíte na rôzne prístrešky, altánky, upravené lúky, jaskyne a pod., kde sa dá tiež bez problémov vyspať.

Ak viete, že v daný deň chcete spať v prírode, odporúčame sa obzerať po vhodnom mieste už od skorého popoludnia. Hľadať totiž miesto na spanie za šera, nebodaj v noci je už dosť problematické a aj stresové. V hustom lese je to dokonca riziko. Základom je si výlet užiť, preto sa nič nestane, keď o druhej hodine po poludní už viete, kde sa v noci v kľude a bez stresu uložíte.

Miesto je dobré vybrať také, kde príliš nefúka. Najlepšie ak je na rovine a nie sú na zemi ostré predmety, ako kamene, šišky zo stromov a pod. Pokiaľ s prespaním v prírode nemáte moc skúseností, tak počítajte s tým, že v noci príroda vydáva pestrofarebné a častokrát hrôzostrašné zvuky. Tak sa na to pripravte :).

Ubytovanie v hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích zariadeniach

Ubytovanie v hoteli alebo klasických ubytovacích zariadeniach nie je moc výhodné. Hlavne ak sa chcete zdržať len na jeden deň. Navyše počas hlavnej sezóny v lete býva ubytovanie dosť drahé. Lepšie to je mimo sezóny, prípadne na nejakých odľahlých miestach v chatke, kde sa dá častokrát zohnať ubytovanie za dobrú cenu.

Niekedy sa však podarí nájsť ubytovanie, kde na počte nocí až tak nezáleží. Občas sa dá nájsť za cenu už od približne 10-15 EUR na osobu/noc. Nie je to však pravidlom. Nám sa takto pár krát podarilo nájsť nocľah napr. v robotníckych ubytovniach. Každopádne počas potuliek autom Slovenskom, prespávanie v ubytovacích zariadeniach moc nevyužívame.

Ostatné druhy prespatia

Veľmi pohodlnou voľbou na prespatie je navštíviť kamarátov, alebo známych. Niektorí sa potešia, iní nie. Každopádne ak viete, že poznáte niekoho kto býva po ceste, skúste sa mu ozvať. Ušetríte peniaze, pokecáte si a možno vám dajú aj najesť :)

Pokiaľ máte väčšie auto, môžete sa vyspať na sklopených zadných sedadlách, keď dáte veci z kufra na predné sedadlo. Vzhľadom na to, že zvykneme cestovať vo veľmi malom aute, tak v našom prípade sme túto možnosť nikdy nezvolili. Sú však ľudia ktorí takto prespávajú bežne, takže ak máte veľké auto, určite to môžete vyskúšať. Takto spať môžete aj v kempoch a ušetríte pár EUR za rozloženie stanu.

Jedlo, voda a občerstvenie

S jedlom a vodou väčšinou nebudete mať problém. Žijeme v civilizácii, takže doplniť zásoby si môžete na každom rohou. Neoplatí sa preto robiť príliš veľké zásoby dopredu. Navyše počas horúcich letných dní sú auta tak vyhriate, že skladovať v nich potraviny nie je najlepší nápad.

Čo sa týka samotného varenia je dobre mať so sebou plynový varič, prípadne varič na tekuté, alebo pevné palivo. Môžete si samozrejme aj rozložiť oheň. Jeho nevýhodou však je, že ak budete variť na ohni, tak váš hrniec bude celý čierny a navyše napáchnete od ohňa. Ak je oheň blízko stanu tak bude za dymom cítiť úplne všetko :) Je preto lepšie mať rozložený stan ďalej od ohniska a najlepšie je sa po opekaní umyť, nech vám nenapáchne spacák a celé telo.

Počas výletov sa nám osvedčili variť najmä cestoviny, prípadne dehrydrované potraviny. Na ich uvarenie stačí len voda, preto je to veľmi praktické. Môžete so sebou nosiť aj tvrdý syr (parmezán, pecorino, grana padano), ktorý sa tak rýchlo nekazí a v teple sa netopí tak rýchlo ako ostatné syry.

S vodou by ste nemali mať problémy. Akurát počas horúcich dní je dobré mať do rezervy nejaké zásoby čistej neochutenej vody. Počas výletov však narazíte v mestách aj v prírode na rôzne pitné fontánky, studničky či pramene. Pokiaľ vodu prevárate, tak vhodná môže byť aj z čistého, rýchlotečúceho potoka, najlepšie čo najbližšie k prameňu. Dajú sa kúpiť rôzne filtračné prístroje na vodu, prípadne tablety na úpravu vody. Tak ak si nie ste istý vodou, môžete ich použiť. Určite však nikdy neberte vodu, ktorá vyteká z obce, prípadne preteká medzi obcami!

Zaujímavosťou Slovenska je to, že v niektorých jeho kútoch sa dá najesť za veľmi nízku cenu. Tá cena je často krát taká nízka, že sa vám oplatí skočiť skôr do reštaurácie, než si variť niečo na ohníku. Preto je dobré nebrániť sa aj takejto forme stravovania. A vždy keď pôjdete okolo reštaurácie, alebo hotela, či iného stravovacieho zariadenia, pozrite si zo záujmu ceny. Určite občas narazíte na veľmi lacné jedlo, ktoré môže dokonca aj dobre chutiť :) Nápoje však bývajú drahšie, čiže, ak chcete šetriť, nekupujte si nápoje. V rámci podpory regiónov by som však nejaké to pivečko, alebo víno určite odporučil :)

Navigácia, mapy, GPS

Základom lacného road-tripu je pokiaľ možno hľadať čo najefektívnejšie trasy a čo najmenej blúdiť. Počas niekoľko týždňového road-tripu Slovenskom je určite dobré mať okrem mapy aj GPS. Mnohé mapy sú často krát zastaralé a nenájdete v nich novšie cesty a diaľnice. Preto je dobré mať do rezervy najnovšie aktualizovanú mapu v GPS.

Naopak ak máte len GPS, určite si zaobstarajte aj mapu. Len na GPS sa nikdy nespoliehajte a je dobré si každú trasu overiť v mape. Občas sa stane, že vás GPS odnaviguje niekam do poľa, alebo jazera. Výhodou je ak máte pri sebe dobrého navigátora, ktorý v prípade potreby vie šoférovi poradiť a vie čítať mapu.

Čo sa týka turistických značení, tak Slovensko má pomerne dobre vybudovanú turistickú infraštruktúru. Väčšinu trás tak bez problémov prejdete po značke. Dá sa aj bez problémov riadiť turistickými mapami, hoci údajom v nich čo sa týka času sa neoplatí vždy veriť.

Problém nastane v noci, keď nie je vidieť na cestu a nemáte sa ani ako orientovať v prírode podľa záchytných bodov. Vtedy je GPS na nezaplatenie. My sme takúto pomoc využili v hustých a divokých čergovských lesoch. Kde sa zrazu stratilo značenie v lese. Vzhľadom na to že už bola noc, nevideli sme pomaly ani na krok. Preto se sa len naslepo riadili GPS navigáciou, ktorá nás našťastie doviedla naspäť k autu. Nezabúdajte však mať vždy po ruke náhradné baterky! :)

Výbava

S výbavou to nie je až také komplikované. V podstate si môžete zobrať hocičo, čo uznáte za vhodné. Vzhľadom na to, že nie vždy budete mať možnosť sa počas dňa umyť, je dobré nosiť rychloschnúce a nepáchnuce oblečenie. Napr. vyrobené z merino vlny. Takto môžete chodiť aj niekoľko dní bez zápachu. Termoprádlo vyrobené z umeliny nie je moc dobrý nápad, pretože bude po pár hodinách smrdieť. Bavlnené tričká zas majú jednu nevýhodu, že pomaly schnú, takže by som ich nebral ak si počas vášho road-tripu chcete skočiť aj na nejakú náročnejšiu túru.

Oblečenie je dobré zbaliť do kufra alebo tašky. Do batohu nemusíte, vzhľadom na to, že všetko oblečenie budete mať viac menej stále v aute. Takže je dobré mať takú batožinu, ktorá sa ľahko otvára a je do nej dobrý prístup. V batohu by ste sa len prehrabovali a kým nájdete povedzme spodné prádlo, ktoré je úplne na spodku, zistíte že máte celý batoh vyhádzaný :)

Na road-trip si nezabudnite zobrať stan. Čím ľahší, tým lepší. A to hlavne ak sa chystáte prespávať v prírode. Pokiaľ sa chystáte do kempov, tak si kľudne vezmite o niečo väčší a pohodlnejší stan. Pokiaľ chcete spať len pod hviezdami, tak samozrejme stan brať nemusíte. Každopádne je dobré ho mať vždy v aute pre prípad núdze, hoci ho aj nepoužijete. Človek nikdy nevie..

Ku stanu si pribaľte aj dobrú karimatku. Pre tých čo spia naboku je lepšia nafukovacia karimatka, alebo veľmi hrubá penová. Čo sa týka spacáku tak tam treba brať v úvahu v aké ročné obdobie ste sa vybrali na výlet. Väčšina ľudí však cestuje najmä v lete, takže postačí nejaký trojsezónny spacák. Treba si dávať pozor na to, že noci môžu byť veľmi chladné a teplota aj v lete môže klesnúť k nule!

Parkovanie

Parkovanie môže bývať občas problém. Najmä ak chcete navštíviť nejakú peknú lokalitu, ale nechcete nechávať auto niekde pri ceste. Problémom môže byť prekvapivo aj parkovanie v niektorých dedinách a mestách. V prípade dedín sa často stáva, že vhodné parkovanie nájdete až niekde na konci dediny. V prípade mnohých miest sa zase stáva že omylom zaparkujete na platenom parkovisku.

Odporúčame preto počas Vášho plánovania pozrieť na googlemaps - streetview a nájsť si vhodné miesto kde by sa dalo zaparkovať. Uložte si súradnice a potom ich vložte do GPSka. Takéto plánovanie môže ušetriť veľa času a aj trochu benzínu prípadne nafty. V prípade miest, kde je bežné platené parkovanie, je lepšie vyhľadať záchytné parkovisko, prípadne zaparkovať pred bytovkami.

Častokrát je dobrou voľbou aj parkovanie pred nákupnými centrami, alebo hypermarketmi. Mnohé z nich nie sú spoplatnené a nikto vás z tade nebude vyháňať. Čo sa týka obcí, je dobré hľadať objekty typu: obecný úrad, škola, krčma, kostol prípadne potraviny. Zvykne pred nimi bývať parkovisko a tieto objekty sú často zaznačené v mape, prípadne v GPSku.

Posledné tipy na záver

Väčšinou sa oplatí mať v aute jedno miesto volné, kde môžete v prípade potreby rozložiť stan, ktorý vám v noci zmokol. Zadné sedadlo je aj vhodným miestom na uloženie menších batohov, fotoaparátov a vecí, ktoré si beriete pri každej zastávke. Nemusíte tak stále otvárať kufor. Najmä ak si chcete vybehnúť len na chvíľu niekam do okolia.

Tak isto si nezabudnite vziať predlžovačku a množstvo náhradných batérií. Z vlastnej skúsenosti vieme, že ak veľa fotíte, používate mobil, prípadne sem-tam používate notebook, alebo tablet, tak jednoducho baterky dôjdu skôr, než by človek chcel. Samozrejme v aute sa dajú veci nabíjať, no ak ste povedzme 3-4 ľudia, tak nabiť mobil všetkým môže byť menší problém. Preto sme to občas riešili tak, že sme sa vybrali do lacnej reštaurácie, sadli k elektrickej zástrčke, objednali si niečo na jesť a za pár hodín sme mali nabité všetky zariadenia. Na predlžovačku sme napojili notebook, dva fotoaparáty, dva mobily a kľudne aj powerbanku (čo je mimochodom vcelku dobrá vec).

No a v neposlednom rade, vyberte si dobrú partiu s ktorou budete cestovať. Najlepšie je s takými ľuďmi, ktorým nevadí nepohodlie a veľa nefrflú. Výlety si potom plánujte spoločne, aby niekto nebol ukrátený, že nejdete na miesto ktoré by chcel vidieť a že sa stále chodí tam, kam on zas nechce.

Veľa šťastia a pekných zážitkov na cestách! :)

Odporúčané weby