Tatry sú najvyšším pohorím celého karpatského oblúka. Pojem Tatry je často chápaný ako pomenovanie jednotlivých horských celkov - Nízkych, Západných, Vysokých a Belianskych Tatier. Nízke Tatry sú samostatným celkom nachádzajúcim sa na juh od ostatných troch celkov.

ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA TATIER

Tatry sa rozkladjú na 785 km², z čoho 610 km² patrí na územie Slovenska a zostatok do Poľska. Najvyšším vrcholom Slovenska a celého karpatského masívu je Gerlachovský štít - 2655 m.n.m. nasledovaný Lomnickým a 2627 m.n.m. a Ľadovým štítom - 2627 m.n.m. v slovenskej časti. Najvyšší vrch Poľska - Rysy - 2499 m.n.m. leží taktiež v Tatrách. Tatry majú viac ako 20 vrcholov s výškou nad 2500 m.n.m. V Západných Tatrách je najvyšším vrchom Bystrá - 2248 m.n.m..

Hlavný hrebeň Tatier má približne 80 km a je ca. 20 km široký. Tatry sú najvýznamnejším národným parkom Slovenska (vyhlásený v roku 1949), ktorý zároveň patrí do biosférických rezervácií UNESCO.

Tatry sú pomerne mladým pohorím, keďže vznikli počas alpského vrásnenia. Nie je náhodou, že bývajú charakterizované ako malé Alpy. Veľmi sa typom krajiny podobajú práve tomuto horstvu.

Tatry ako najvyšší celok karpatského oblúka má nasledovné časti:

  • Západné Tatry
  • Východná Tatry - sú zložené z Vysokých Tatrier a Belianskych Tatier

Západné Tatry sú charakteristické miernejším terénom, hoci ich centrálna časť má niekoľko exponovaných skalných pasáží. Žulové Vysoké Tatry sú skalnatým pohorím, často horolezeckého charakteru. Vápencové Belianske Tatry sa nachádzajú vo východnej časti pohoria a sú pre turistov prakticky uzatvorenou oblasťou.

Tatry a ich jedinečná príroda sú veľmi dobre dostupné a preto sa rýchlo stali centrom trávenia voľného času, najmä vo forme horských športov všetkého druhu. Centrami turistického ruchu sú Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica a na poľskej strane Zakopane.

PODNEBIE TATIER

Podnebie Tatier je veľmi premenlivé. Charakterizujú ho extrémne zimy s teplotami až -30 a menej stupňov a horúce letá s teplotou až do 30 stupňov celzia. Tatry sú známe aj pomerne veľkým úhrnom zrážok - až 2000 mm ročne. Veľmi časté sú nečakané búrky v jednotlivých dolinách, ktoré môžu aj v lete prekvapiť snežením, na základe čoho sa stalo mnoho horských nešťastí.

V Tatrách sa možno každoročne stretnúť s padaním lavín a sneh je na niektorých miestach prítomný celoročne. Napriek tomu tu chýba pre iné veľhory charakteristický ľadovec.

RASTLINSTVO A ŽIVOČÍSTVO V TATRÁCH

Rastlinstvo Tatier je veľmi pestré a zahŕňa až tisícku druhov. Vyskytujú sa tu jednotlivé vysokohorské stupne podľa nadmorskej výšky od ihličnatého lesa, cez kosodrevinu, horské lúky až po čisto skalnatý terén, pokrytý lišajníkmi.

Živočístvo je bohaté na rozmanité druhy cicavcov, hmyzu, vtáctva, ale aj rýb, mäkkýšov a obojživeľníkov. Najznámejším symbolom tatier je kamzík, svišť a medveď. Rovnako ako rys ostrovid..

TURISTICKÝ RUCH V TATRÁCH

Tatry sú populárnym strediskom horskej turistiky, lyžovania, skialpinizmu, horolezectva, ale aj iných foriem rekreácie - najmä klimatických kúpeľov.

Turistické trasy sú veľmi dobre označené a sieť turistických chodníkov je bezpečná a udržiavaná. V Tatrách funguje horská služba a sieť tatranských vysokohorských chát. Najznámejšími sú Téryho chata, Zbojnícka chata, Chata pod Rysmi, Chata pri Zelenom plese. Veľmi známe sú taktiež horské hotely - hotel pri Popradskom plese a Horský hotel Sliezsky dom. Chaty poskytujú pomerne komfortné ubytovanie a stravovacie možnosti.

Túry v Tatrách je možné realizovať z nižšie položených osád, kam je možné sa dopraviť autom, autobusom, prípadne tatranskou električkou. Je tu však vybudovaný systém lanových dráh a zubačiek. Najpopulárnejšou atrakciou v tomto smere je kabínková lanovka na Lomnický štít. Takmer všetky túry v Tatrách poskytujú veľmi pekné zážitky a krajinársky hodnotné prostredie. Nájsť tu možno jednoduchšie i obtiažnejšie turistické chodníky. Výstupy na niektoré štíty ako sú napríklad Rysy, alebo Kriváň sú veľmi populárne a trasa býva často preplnená. Špecifikom Tatier sú krásne plesá. Najznámešími sú Hincovo pleso, Štrbské pleso, Zelené pleso a Skalnaté pleso. Okrem toho je veľa pekných plies taktiež na poľskej strane Tatier. Populárne je Morské Oko s neďalekou chatou Murowaniec. Všeobecne možno pri plánovaní túry v Tatrách doporučiť skorý začiatok pochodu a pripraviť sa na možnú náhlu zmenu počasia. V Tatrách však pre turistov platí sezónna uzávera chodníkov po skončení leta.

V zime hrá v Tatrách prím lyžovanie a to najmä v lyžiarskych areáloch na Štrbskom plese a v Tatranskej Lomnici, kde je možné zlyžovať z Lomnického sedla až do tejto osady. Zjazdovka ponúka 5,5 km zjazdu z takmer 2200 m.n.m..

STRUČNÁ HISTÓRIA TATIER

Tatry začali byť objavované v 18. a 19. storočí najmä baníkmi, hľadačmi pokladov, pastiermi a dobrodruhmi. Činnosťou prvých osadníkov boli výrazne odlesnené. Neskôr boli objavené ako centrum rekreácie, populárne sa stali prostredníctvom klimatických kúpeľov, pestovania horských športov a iných druhov rekreácie.

Odporúčané weby