Skialpinizmus sa stáva vo svete aj na Slovensku čoraz populárnejší. Určite si už každý všimol na zjazdovkách lyžiarov, ktorí šli presne opačným smerom, než klasickí lyžiari a to smerom nahor do kopca. Pre klasických lyžiarov možno nepochopiteľné, veď načo sa trápiť a šľapať do kopca, pre skialpinistov radosť a sloboda. O čo vlastne pri skialpinizme ide?

Skialpinizmus ako taký je druh športu, pri ktorom sa spája lyžovanie a horolezectvo. Lyžiar (skialpinista) nie je obmedzený na upravené zjazdovky a lanovky, ale môže sa voľne pohybovať po horách, veľakrát si to vyšliape aj na najvyššie štíty hôr. Je to vlastne turistika na lyžiach. Vďaka nim sa nezabára do vysokého snehu a dokáže tak prejsť obrovské vzdialenosti. Neraz je skialpinista nútený zložiť lyže a pomocou mačiek a čakanov vyjsť niektoré priveľmi strmé alebo skalnaté úseky pešo s lyžami zapnutými na batohu. Zjazdy nie sú limitované na turistické chodníky či zjazdovky, ale skialpinista má slobodu vo výbere trasy. 

Skialpinizmus tu bol už v časoch, keď boli lyže pre severských ľudí nutnosťou pri pohybe v horách. Aby sa dostali aj do vyšších polôh, začali používať tulenie pásy, ktoré si pripli zospodu na lyže a tak sa dokázali pohybovať aj do kopca. V súčasnosti sa už tulene pre skialpinistov nezabíjajú ale pásy sa vyrábajú z umelých vláken alebo z mohéru (plemeno kozy).

Ako aj iné športy aj skialpinizmus má niekoľko odvetví a skialpinistické súťaže sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku.

4 základné tipy skialpového lyžovania

1. Ski touring - najľahšia forma skialpinizmu, je to turistika na lyžiach rekreačným spôsobom. Najčastejšie sú to výšľapy po zjazdovkách, výstupy na tatranské chaty alebo po hrebeňoch hôr, kde nie je nutná horolezecká výstroj a nehrozí lavínové nebezpečenstvo. Je to najľahšia forma slúžiaca na oddych a pre začiatočníkov.

2. Pretekársky skialpinizmus - Pretekári doslova bežia na lyžiach, prekonávajú obrovské vzdialenosti aj veľké výškové prevýšenia. Používajú ultraľahkú výstroj a aj pásy sa zakladajú a skladajú o čosi ľahšie. Títo lyžiari majú perfektnú kondičku.

3. Skialpinizmus - ide o náročný druh, pri ktorom sa prekonávajú veľké výškové rozdiely, vzdialenosti a pohybuje sa v náročných podmienkach. Nutná je horolezecká výstroj, lavínový batoh a skvelé ovládanie lyžovania a lezenia. Tieto túry trvajú zväčša celý deň alebo niekoľko dní.

4. Freeride - najextrémnejšia forma skialpinizmu. Freerider musí byť v prvom rade vynikajúci lyžiar, musí sa vedieť orientovať v teréne, mať za sebou lavínové kurzy a mať špeciálnu lavínovú výstroj. Odmenou za náročné výstupy a balansovanie na hrane sú mu nekonečné výhľady a panenský sneh. Nuž a hlavne veľký príval adrenalínu.

Pohyb v prírode

V slovenských národných parkoch a chránených územiach platia určité pravidlá ohľadom pohybu po vyznačených turistických trasách. Preto sa skialpinistom, ktorý sa poväčšinou nachádzajú mimo dovolené zóny, odporúča vstúpiť do horolezeckého spolku JAMES, ktorého členovia majú rozšírené možnosti pohybu v týchto oblastiach. Samozrejmosťou je poistenie do hôr. Nezabúdajte že sa pohybujete v náročných terénoch a tak sa vám obyčajná lyžovačka bez poistenia môže riadne predražiť v prípade zranenia či nutnosti urgentnej pomoci záchranárov.

Výbava

  • Lyžiarska prilba
  • Lyžiarske okuliare
  • Skialpinistické lyže so špeciálnym viazaním
  • Skialpinistické lyžiarky
  • Skialpinistiké palice
  • Tulenie pásy
  • Lavínový batoh

Odporúčané weby