Ak vás oslovila sloboda, ktorú skialpinizmus prináša a rozhodli ste sa zainvestovať do výbavy, je dobré si čo to preštudovať, kým sa pustíte do nákupov. Ideálne je najskôr zájsť do špecializovanej požičovne skialpovej výstroje a vyskúšať si tento druh lyžovania. Ak do výstroje nechcete vrážať priveľa peňazí, kvalitné lyže si dokážete kúpiť aj z druhej ruky z inzertných portálov alebo bazárov. Pre tých, čo nevedia, či ich tento druh lyžovania bude dlhodobejšie „baviť“ je to určite lepšia voľba. U mňa to ale bola láska na prvé lyžovanie, po prvej skialpovej túre som sa do tohto druhu lyžovania zamilovala a hneď som aj investovala do kúpy novej výstroje.
Skialpinistické lyže
Výber skialpinistických lyží sa odvíja od toho, aký druh športu chcete vykonávať. Lyže pre skialp pretekárov sú tie najľahšie a najužšie (a zároveň aj jedny z tých najdrahších). Ich dĺžka má minimálnu hodnotu 160 cm a šírka 66 cm. Aby boli lyže čo najrýchlejšie, sú vyrábané z najľahších materiálov, ktoré sú veľmi odolné a perfektne sa ovládajú.
Pre skialpového začiatočníka je najlepšie prísť do špecializovanej predajne, kde vám odborník pomôže vybrať správny druh lyží podľa vašich očakávaní. Počítajte ale s tým, že ak chcete kvalitnejšie lyže na viac sezón, priplatíte si. Ak plánujete chodievať častejšie na zjazdovky, veľmi ľahké lyže nie sú vhodné, zľadovatelý povrch im škodí a sú na ňom ťažšie ovládateľné. Skialpové lyže sa vyberajú o čosi nižšie, než ste vy sám. A nezabudnite, tieto lyže budete používať na všetky druhy snehu, takže sa tu naozaj neoplatí šetriť, dobrá ovládateľnosť a bezpečnosť sú prvoradé.
Skialpinistické viazanie
Oproti viazaniam na zjazdové lyžovanie sa skialpinistické viazanie líši v mnohých ohľadoch. Tieto viazania sa vyrábajú v čo najnižšej hmotnosti aby sa tak dosiahol efekt „ľahkej“ lyže. Toto viazanie je špecifické tým, že umožňuje lyžiarovi nielen pohodlný zjazd pri pevnom viazaní ale aj voľný pohyb lyžiarky pri výšľape, kedy je zadná časť viazania voľná.
Pri skialpinistickom viazaní existujú dva základné druhy viazania:
- TLT viazanie - skladá sa z dvoch samostatných častí- zo špice a päty. Každá z častí je na lyži namontovaná samostatne. Vyniká veľmi nízkou hmotnosťou a je ľahko ovládateľné. Zadná časť viazania má pár úrovní nastavenia výšky sklonu, ktorú si regulujete podľa strmosti svahu.
- Dosková konštrukcia skialpového viazania - je to klasické viazanie, kde sú obe časti, špica aj päta spojené. Nevýhodou je trochu vyššia hmotnosť, ale zase ľahšia ovládateľnosť a vyššia pevnosť a lepšie rozloženie hmotnosti na lyžu.
Skialpinistické lyžiarky
Dobre padnúca lyžiarka je jednou z najdôležitejších vecí na lyžovačke. Nič tak nenaruší krásnu túru ako tesná alebo priveľká lyžiarka, ktorá sa pripomína pri každom pohybe. Zvlášť to pocítite pri celodennej túre v horách. Základom je presne sediaca lyžiarka, od ktorej nečakáte, že sa povolí alebo že dáte ďalšie ponožky a to bude dobré. Nebude. Musíte počítať aj s tým, že vnútorná papuča sa časom trochu uvoľní a vy budete mať o 5 mm priestoru naviac. Mnohé lyžiarky si skialpinisti dokonca vypekajú aby tak dosiahli maximálny komfort. Doma to ale radšej sami neskúšajte :).
Skialpinistické lyžiarky sú oproti bežným lyžiarkam prispôsobené aj na chôdzu do kopca a tak sa výrobcovia snažia čo najviac znížiť ich váhu. V súčasnosti je na trhu už mnoho skvelých výrobcov skialpinistickej výstroje a vývoj stále pokračuje.
Skialpinistické paličky
Síce najľahšia časť výstroje, ale aj tu sú určité špecifiká. Pri tomto druhu lyžovania sú vhodnejšie paličky, ktoré sa pri pohybe v hlbokom snehu nezabárajú. Najvhodnejšie sú dlhé paličky so širokým spodným tanierikom. Ten bráni prihlbokému zaboreniu sa do snehu a nespomaľuje tak lyžovanie. Najuniverzálnejšie sú dvojdielne paličky, ktoré sa ľahko zložia a pripnú na batoh. Ak ale potrebujete ušetriť čo najviac priestoru, k dispozícii sú aj trojdielne palice. Niektorí lyžiari uprednostňujú jednodielne dlhé paličky. Sú o čosi dlhšie než zjazdové. Ich výšku je najlepšie vyskúšať si priamo na predajni, každý má totiž počas lyžovania rád inú dĺžku.