Medzi vyznávačmi outdooru a zimných športov je čoraz populárnejší nový druh materiálu, z ktorého sa vyrába oblečenie aj doplnky - Primaloft. Odkiaľ sa berie? Tento druh materiálu vyvinuli špecialisti pre americkú armádu ako syntetickú náhradu za husacie perie. Oproti husaciemu periu má nesporné výhody - nemusíte sa báť vlhkého prostredia pretože Primaloft neabsorbuje vlhkosť. Ďalšou veľkou prednosťou je, že má vynikajúce termoregulačné vlastnosti a tak sa nemusíte báť ani najväčších mrazov. Ste alergik a potrebujete bundu s vlastnosťami perových búnd? Primaloft je potom pre vás. Pozor ale, sú aj primaloftové druhy obsahujúce husacie a kačacie perie.

Najobľúbenejšie kúsky primaloftového oblečenia sú bundy. Tie sa vyznačujú ľahkou stlačiteľnosťou- bundu zrolujete do malého vrecúška, neváži skoro nič a v batohu nezaberie veľa miesta. Ak v nej zmoknete, veľmi rýchlo sa dokáže vysušiť, udržiava príjemnú teplotu aj keď sa to na prvý pohľad nezdá pri jej váhe. A čo je najdôležitejšie - jej údržba je veľmi jednoduchá. Stačí ju bežne vyprať v práčke, pozor ale na aviváž a sušičku, tie sa na údržbu outdorového vybavenia nehodia.

Skvelým primaloftovým doplnkom sú rukavice. Obľubujú ich hlavne skialpinisti a vyznávači zimnej vysokohorskej turistiky. Aký je rozdiel oproti obyčajným rukaviciam? Odporúčam vyskúšať si ten rozdiel :)

Aké druhy Primaloftu existujú?

Primaloft Gold Active - je vyrobený z vodoodpudivého materiálu, ktorý zaručuje vysokú tepelnú pohodu. Materiál sa dokáže roztiahnuť do 4 strán a zabezpečiť tak perfektný komfort nosenia aj tepla.

Primaloft Gold Insulation Down Blend - výrobca Primaloftu myslel aj na milovníkov husacieho peria a preto vyrobil túto kombináciu ultra jemných polyesterových vláken (30%) a husacieho peria (70%).

Primaloft Insulation - je to zatepľovacie mikrovlákno, ideálne na udržiavanie tepla a zároveň ľahkosti vo vojenských spacákoch a odevoch (veľmi často je toto vlákno súčasťou skialpinistických rukavíc).

Primaloft Insulation Eco - ekologicky pripravené primaloftové vlákno je vyrobené z priemyselného odpadu a recyklovaných zložiek (60%).

Primaloft Silver Insulation Down Blend - a čo tak kačka? Tento materiál je špecifický tým, že až 60% zloženia je z kačacieho peria a 40% tvorí ultrajemný polyester. Samozrejmosťou je, že má vodeodpudivú úpravu a vysoký tepelný komfort.

Primaloft Black Insulation Hi-Loft - skvelý materiál do veľmi vlhkého prostredia.

Ja som vyskúšala primaloftovú bundu od Salewy Ortles 3 a môžem ju len odporúčať. So svojimi 450 gramami ju na sebe takmer ani necítite. Po zbalení do malého vrecka v batohu nezaberie veľa miesta a je naozaj ľahká. Ale hmotnosť nie je jediná jej výhoda. Ako ďalšia výhoda je, že skvele izoluje a aj počas nárazového vetra na hrebeňoch hôr necítim chlad.

Vynikajúco sa mi osvedčila pri skialpovom lyžovaní, kedy je veľmi potrebné mať kvalitné, teplé ale zároveň aj ľahké oblečenie.

Vyskúšala som aj primaloftové rukavice Black Diamond, ktoré sa výborne osvedčili. Pri veľmi nízkych teplotách pod -10 C síce prsty začali omŕzať aj tak (pri bežnej prechádzke), ale sú skvelou voľbou pri aktívnych športoch v zime

Odporúčané weby