Ľudské telo je neuveriteľný „vynález“ prírody. Nič ale nie je večné, tak aj ľudské telo s vekom slabne a možu sa u človeka prejaviť rozne choroby. Medzi očné choroby, ktoré sa možu vyskytnúť prevažne vo vyššom veku, patrí šedý zákal čiže katarakta.
Šedý zákal sa teda vyskytuje najmä u starších ľudí, len vo veľmi malej miere ju vyvoláva poranenie oka alebo je daná dedičnosťou. Príznakom šedého zákalu je hlavne zhoršené videnie. Pacient udáva, že vidí rozmazane, ako keby sa pozeral cez veľmi špinavé sklo. Začiatočné štádiá šedého základu ešte nie je možné spozorovať, časom sa ale videnie zhoršuje, čo može viesť aj k čiastočnej alebo úplnej slepote. Tak isto aj časový interval od počiatočného štádia choroby k úplnej slepote može byť od pár rokov aj do pár týždňov.
Čo je to šedý zákal?
Ide o očné choroby, ktoré sa prejavujú zákalom očnej šošovky. Katarakta - šedý zákal je najčastejšou príčinou oslepnutia, pričom v 90% prípadov ide o stareckú kataraktu. Šedý zákal ojedinele vzniká ako vedľajší účinok užívania liekov, pri diabetes mellitus alebo je vrodená po vnútromaternicovej infekcii. Niekedy vznikne aj po poranení oka, ako následok žiarenia röntgenovým, infračerveným alebo UV-žiarením, pri dlhodobom užívaní liekov ako kortizón, pri chronickom zápale cievovky. Môže byť aj dedične podmienená.
Ako zistím, že mám šedý zákal - kataraktu?
Vzhľadom na to, že pri šedom zákale ide o pomalý a postupný proces, väčšinou sa táto očná choroba zistí až v neskoršom štádiu. Preto je nutné každoročne absolvovať komplexnú očnú lekársku prehliadku. Pacientovi sa okolie javí neostro a matne, zahmlene a skreslene. Kontrasty strácajú na ostrosti, farby na žiarivosti. Niekedy máva človek pocit, že pozoruje všetko ako cez mliečne sklo. Niektorí pacienti sa najprv sťažujú na silne príznaky oslepenia, keď svieti slnko alebo pri protiosvetlení, ako pri reflektoroch protiidúceho auta.
Niektorí ľudia s radosťou zisťujú, že si zrazu vystačia bez svojich okuliarov na čítanie. Je to spôsobené zmenou vlastnosti šošovky lámať svetlo, ktorá je zapríčinená zahmlením šošovky. Niekedy sa postihnutý stáva krátkozrakejším, čím sa najprv kompenzuje jeho starecká ďalekozrakosť. Objavovať sa môžu aj zdvojené obrazy.
Diagnostika katarakty je jednoduchá – stačí navštíviť očného lekára, ktorý vás vyšetrí očnou štrbinovou lampou po rozšírení zreničky. Liečba šedého zákalu je väčšinou operačná a výsledkom je navrátenie očnej ostrosti.
PRÍZNAKY ŠEDÉHO ZÁKALU:
- rozmazané, zahmlené videnie
- neostré obrazy predmetov
- intenzita farieb je iná v postihnutom oku ako v zdravom
- zdvojenosť pozorovaných objektov
- citlivosť na svetlo
- narastajúca krátkozrakosť
Liečba
Šedý zákal može vyliečiť len operačný zákrok. Našťastie, v dnešnej dobe modernej techniky je to bežný druh operácie trvajúcej necelú pol hodinku, pri ktorej sa odstráni poškodená očná šošovka, ktorá je následne nahradená vnútroočnou šošovkou. Keďže je implantovaná v oku, nie je potrebné ju ošetrovať alebo vymieňať. Od roku 2012 sa operácia šedého zákalu vykonáva aj pomocou špeciálneho laseru.
Po vyliečení šedého zákalu je každodenný život pacienta omnoho ľahší. Musíme, samozrejme, dbať na svoj fyzický stav, ale v porovnaní s nepríjemnosťami, ktoré šedý zákal sposobuje, je to to najmenej, čo treba robiť. Šošovka, ktorá sa do oka implantuje, totiž vydrží už po celý život.
Nezanedbávajte varovné signály, najmä ak ste starší ľudia. Nečakajte, kým nie je neskoro. Šedý zákal je choroba, ktorá sa v súčasnosti dá liečiť, aby ste mohli naďalej žiť plnohodnotný život bez akýchkoľvek nepríjemností s videním.
Použité zdroje