Múzeum Louvre je súčasťou palácového komplexu Louvre, ktorý sa nachádza v centre Paríža, konkrétne medzi ulicami Rue de Rivoli a Place de la Concorde pri rieke Seina. V minulosti tu sídlili francúzski panovníci. Charakteristickým znakom tohto múzea a Paríža vôbec je tzv. Pyramide du Louvre - sklená pyramída, slúžiaca ako vchod do múzea. Návštevnosť tohto múzea sa pohybuje v miliónoch ročne.

Múzeum Louvre (Musée du Louvre) je jedným z najznámejších a najstarších (otvorené 10.8.1793)múzeí sveta, k čomu prispieva fakt, že je v ňom uložené tak slávne dielo, ako Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Okrem toho sa pýši treťou najväčšou výstavnou plochou.

Základný kameň zbierok múzea vyrvoril kráľ František I. Významne sa o jeho rozšírenie postaral Napolenon Bonaparte. Najmä lokalizáciou svetových umeleckých diel.

Z pohľadu výtvarného umenia je Múzeum Louvre zaujímavé predovšetkým koncentráciou až 5000 diel z 13.-19. storočia. Najslávnejšie výtvarné diela umiestnené v Louvri zahŕňajú: Monu Lisu, Pietu Avignonu, či Svadbu v Káne.

Vďaka románu Dana Browna sa Louvre stal najnavštevovanejšou pamiatkou v Paríži počas roku 2005 s viac ako siedmymi miliónmi návštevníkov.

Prehľad výtvarného umenia v Louvri

  • Francúzsko 16.-19. stor.
  • Španielsko 14.-18. stor.
  • Nemecko a Holandsko - neskorá gotika a renesancia
  • Flámsko a Holandsko 16. a 17. stor.
  • Taliansko 13.-17. stor.

Pyramide du Louvre - Sklená pyramída a jej zajímavosti

Skená pyramída patrí k najväčším kontroverziám a zaujímavostiam Louvru. Na objednávku prezidenta Mitteranda ju navrhol Ieoh Ming Pei. Bola vybudovaná z dôvodu nevyhovujúcich parametrov dovtedajšieho vchodu do múzea. Ten prestal postačovať, aby pokryl nápor miliónov návštevníkov. Pyramída má výšku 20,6 m, čo ju robí pomerne pôsobivou a zároveň kontroverznou. Jedná sa o pomerne moderný koncept, ktorý podľa mnohých nezapadá do historického rázu paláca.

Okrem toho je rozšírená legenda, že počet skiel pyramídy je presne 666 tzv. "diabolské čislo". Pomohla tomu aj kniha Dana Browna a na jej motívy natočený film s názvom Da Vincino kód, ktoreého dej sa čiastočne odohráva práve v Múzeu Louvr.

Odporúčané weby