Nebojte sa, nejde o chybu v nadpise. Najväčšia továreň na sny už nesídli v Hollywoode, ale v Bollywoode - v chudobnom osemnásťmiliónovom Bombaji. Najviac filmov na svete sa vyrába v Indii – ročne asi 1 000. Najväčší počet filmových štúdií sa nachádza v najľudnatejšom indickom meste Bombaji – odtiaľ názov Bollywood. Väčšina zo sto desiatich väčších bombajských kín praská vo švíkoch tri-až štyrikrát denne. Chodia do nich hlavne tí chudobnejší, veď polovici obyvateľov osemnásťmiliónového megapolisu chýba tečúca voda i toalety. A tak si zájdu do kina, kde aspoň na tri hodiny (toľko totiž trvá správny indický film) uniknú pred tvrdou realitou do iného sveta. Americké filmy sa tu väčšinou príliš nechytajú. „Sú krátke a trochu ma nudia,“ hovorí osemnásťročný zberač odpadkov Šankar.

Biele tváre bodujú

V Bombaji sa každý rok nakrúti asi tristo filmov (viac než štvrtina celej indickej produkcie), do obsadenia ktorých sú potrebné „biele tváre“. O úlohe v Bollywoode, hoci len v komparze, sa miliónom indických filmových fanúšikov môže len snívať. Vďaka farbe pokožky sa to však splní každému bielemu Európanovi alebo Američanovi, ktorý o to prejaví záujem. „Ak sa chceš stať filmovou hviezdou, čakaj ráno o piatej pred ubytovňou armády spásy,“ hovorí Kanaďan v moslimskej jedálni v centre Bombaja. Medzi zívajúcimi turistami sa nájdu Nemci, Francúzi, Angličania, Portugalčania, ba dokonca i Česi. Dlhovlasý Karel Janoušek z Prahy sa doma živí ako natierač striech a spolu so študentom techniky Jiřím Molišom už hral v niekoľkých indických filmoch. Za jeden deň filmovania dostane priemerne 500 rupií – asi 430 korún, za čo sa dá v Indii spokojne žiť niekoľko dní.

Táto skupinka práve odchádza na filmovačku do jedného z najväčších bollywoodskych štúdií Filmistan. Jeho zhrdzavenú plechovú bránu strážia uniformovaní strážcovia, vnútri je však celkom iný svet. Natáča sa veľkofilm zo súčasnosti pod názvom Pátranie - proste typický „masala“ film o láske dvoch krásnych mladých ľudí, s množstvom melodických piesní a tancov, napätia i kaskadérskych kúskov. Masala, najúspešnejší indický filmový žáner, znamená v preklade niečo ako mišmaš. Rozpočet filmu je štyri milióny dolárov a produkcia na detailoch šetriť naozaj nemusela. Natáčalo sa aj v Spojených arabských emirátoch a severozápadnej Indii.

Platy ako v Hollywoode

Predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy nového filmu Pátranie - Karrena Kapoor je vraj niečo ako indická Jennifer Lopez a za film inkasovala desať miliónov rupií, v prepočte vyše 200-tisíc dolárov. Najznámejšie a najlepšie platené bollywoodske herečky, medzi ktoré patria Raveena Tandon, Preity Zinta, Rani Mukherjee, Kajol, Gracey Singh, Amiša Patel, si za úlohy vo filmoch nepýtajú menej ako dvestopäťdesiattisíc dolárov. Bollywoodsky princ Aamir Khan ešte o 100-tisíc dolárov viac. Nikto sa však nemôže porovnávať s fenomenálnym Amitabhom Bachchanom. Ten sa predvlani stal prvým ázijským hercom, ktorého verná podoba sa objavila v svetoznámom londýnskom Múzeu voskových figurín Madame Tussauds. Bachchan hral vo viac ako sto filmoch a za každú novú úlohu požaduje vyše milióna dolárov.

Medzi bollywoodskymi hviezdami nájdeme mnoho bývalých Miss Indie i Ázie, jednou z najznámejších je vnučka bývalého nepálskeho premiéra Maniša Koirala. Tá pred mesiacom vyvolala škandál, keď na súde v Bombaji žiadala nariadiť režisérovi filmu Krátka Love Story, v ktorom sama hrala hlavnú úlohu, aby z neho vymazal scény, ktoré by škodili jej reputácii. Súd jej však nevyhovel. Film vyvolal dokonca politickú polemiku, týkajúcu sa „zjavného sexuálneho obsahu“. India je totiž krajinou s prísnou cenzúrou pokiaľ ide o nahotu a sex vo filmoch. Stranu hindských konzervatívcov vraj viac nahneval námet filmu - tajná, hoci vôbec nezobrazená láska 15-ročného chlapca k staršej žene, než údajné erotické scény. Takmer všetky indické kiná, v ktorých sa premietal, boli v prvý deň jeho uvedenia vypredané. Mladí ľudia boli ochotní zaplatiť aj trojnásobok bežnej ceny lístka. Bollywoodske filmy v posledných rokoch výrazne prenikli aj do európskych kín. Masívny nárast nehlásia len veľmoci ako Veľká Británia alebo Francúzsko, ale aj Švajčiarsko, kam chodia bollywoodski producenti dokonca aj nakrúcať.

Boj a spolupráca

Indický filmový priemysel vlani vyrobil 1 013 filmov, čím dvojnásobne prekonal produkciu hollywoodskych štúdií. Navyše Hollywood je v kríze a americkí producenti s nepredstieraným údivom sledujú enormný nárast bollywoodskych snímok. V prvom polroku síce dosiahol dvadsaťpercentný nárast zisku, no odborníci nie sú nadšení. „Ak sa pozriete do histórie,“ hovorí John Fithian, prezident Národnej asociácie majiteľov kín, „Hollywood je vždy najúspešnejší vtedy, keď majú Američania problémy a hľadajú únik vo filmoch.“ Hollywoodske produkty v poslednom čase umelecky stagnujú. Štúdiá nakrúcajú pokračovania úspešných filmov alebo si vyberú slávne fenomény ako Spiderman. Množí sa kritika v médiách, obviňujúca Bollywood z očividného plagiátorstva, čo sa týka tém z hollywoodskych filmov. Najnovším príkladom je nákladný film Kaante a jeho plagizovanie snímky Reservoir Dogs. Niektorí indickí producenti majú vlastnú filozofiu, čo sa týka vlastníckych práv.

Filmy nie sú o kreativite, originalite alebo vízii. Sú o pobavení publika“ dodáva producent Vikram Bhatt, ktorý sa pokúša obhajovať svoje údajné klonovanie snímky What Lies Beneath vo svojom filme Raaz. Zároveň však uznáva nedostatok pôvodných scenárov v Bollywoode. Kopírovanie Hollywoodu je len rozšírením toho, čo sa deje v ostatných aspektoch indickej kultúry. „Chceme americké filmy, autá, lietadlá a diétnu kolu,“ povedal Bhatt. Na svete je však už aj prvý projekt vzájomnej spolupráce dvoch najväčších tovární na sny. Budúci rok by mala prísť do kín romantická komédia Marigold hollywoodskeho režiséra Williarda Carrolla. Hlavnú úlohu by v nej mala stvárniť bollywoodska superhviezda Salman Khan. A tak si Bollywood a Hollywood podávajú ruky.

Herci ako bohovia

Problém je však v tom, že natáčanie filmu je momentálne ohrozené. Bombajská polícia totiž minulý týždeň odobrala 36-ročnému Salmanovi Khanovi pas po tom, čo narazil autom do skupinky robotníkov spiacich vonku a jedného usmrtil. Navyše vyšlo najavo, že auto riadil opitý a dokonca nemal ani platný vodičský preukaz. Polícia však Khana prepustila na kauciu.

Odporúčané weby