Aj keď tejpovanie nie je žiadnou novinkou, masívnu popularitu si získalo len v posledných rokoch. Spopularizovali ho najmä profesionálni športovci, ktorí farebné pásky nosia nielen počas tréningov, ale aj pri zápasoch a pretekoch.

Tejpy sa objavujú na telách tenistov, basketbalistov, lyžiarov, futbalistov a gymnastiek. Zvýšená pozornosť sa im začala venovať najmä počas olympiády v Pekingu, no fyzioterapeuti a maséri ju poznajú už od 70. rokov minulého storočia.

Rôznofarebné tejpy majú široké využitie. Pri premyslenom nalepení na tie správne časti tela podporujú regeneráciu svalov, zmierňujú bolesti a opuchy, môžu predísť úrazu a tiež zlepšiť športový výkon.

tejpovanie

Fixačné a kinesio tejpy

Existujú dva druhy tejpov – pevné fixačné a pružné kinesio tejpy. Fixačné sa používajú na spevnenie pohybového aparátu a pripodobniť by sa dali klasickým bandážam. Takýmto spôsobom sa môžu zafixovať kĺby a svaly na najcitlivejších častiach tela či po úraze. Ich nevýhodou je, že sa nemôžu nosiť dlhodobo a sčasti obmedzujú prúdenie krvi a lymfy. Takéto pevné tejpy sa nedokážu prispôsobiť pohybu a dajú sa použiť namiesto ortéz v prípadoch, keď treba danú časť tela fixovať a zároveň zachovať istú dávku pohybu.

Kinesio tejpy sú, naopak, pružnejšie, dajú sa cielene naťahovať a uvoľňovať podľa potreby a môžu sa nosiť 3-5 dní. Slúžia na aktiváciu reflexnej odpovede organizmu – teda pri zvýšenej aktivite alebo bolesti pomáhajú udržať pohyb zdravý. Kinesio páskami sa dá docieliť lepšia cirkulácia krvi, ale tiež zmiernenie bolesti, urýchlené hojenie a podporí sa nimi stabilita svalov a kĺbov bez toho, aby sa obmedzil pohyb. Kinesio tejpy sa lepia na natiahnutú časť tela, pričom pri uvoľnení sa scvrknú a zvrásnia. Bývajú súčasťou terapie, keď dochádza k zväčšeniu priestoru medzi vrstvami kože a svalov.

Populárne tejpovanie kolena

Výhodou tejpovacích pások je ich variabilné použitie a najmä fakt, že po odlepení nenechávajú na pokožke žiadne stopy a tiež nespôsobujú alergické reakcie. Často sa využíva tejpovanie kolena napríklad pri chronických problémoch a nevyliečiteľných ochoreniach kĺbov. Využívajú ho najmä profesionálni športovci, ale tiež turisti, ktorých pri výstupoch alebo zostupoch trápi bolesť kolena. Rovnako výborne poslúži tejpovanie kolena ako podporná liečba po operáciách jabĺčka či menisku pri rekonvalescencii.

Odborníci, ktorí sa profesionálne tejpovaniu venujú, neodporúčajú aplikáciu bez toho, aby ste sa s nimi dopredu poradili či si prešli inštruktážou. Nesprávnou aplikáciou pásky totiž môžete obmedziť jej činnosť a nevyužiť tak naplno jej potenciál. Pokožka by mala byť pred aplikáciou suchá, oholená a odmastená – v opačnom prípade sa znižuje lepivosť tejpu.

Keďže sú kinesio pásky priedušné a šetrné, môžu sa nepretržite nosiť viac dní. Ak sú nanesené správne, vydržia aj pobyt vo vode pri plávaní alebo pri sprchovaní, zvládnu tiež nadmerné potenie počas horúcich dní alebo pri športových aktivitách. Dôležité je však nepresiahnuť dobu nosenia viac ako 7 dní. Vtedy by sa páska mala odstrániť, pár dní nechať pokožku oddýchnuť a potom sa môže znova nalepiť nová.

Foto: bigstockphoto.com

Odporúčané weby