Podľa štatistík na Slovensku trpia alergiou už 2 milióny ľudí, čo je približne 40 % populácie. Významnú rolu zohráva genetika, no alergie si môžeme spôsobiť aj nesprávnym životným štýlom. Keď už alergiu máte, mali by ste tomu prispôsobiť celý svoj život. Akým spôsobom sa ochránite vo vašej domácnosti?
Existujú rôzne druhy alergií. Okrem potravinovej intolerancie, alergie na zvieratá a niektoré druhy liekov bývajú najnepríjemnejšie respiračné alergie. Ich masívne prejavy sa zväčša začínajú na jar pri kvitnutí stromov a rastlín, no podnety v domácnosti sú celoročné. Medzi domáce alergény patrí najmä prach, roztoče a pele.
To, ktorý typ alergie máte, vám dokáže povedať jedine alergiológ, ktorý pomocou špeciálnej diagnostiky tiež dokáže naordinovať účinnú liečbu. Lieky, ktoré sa podávajú pri alergiách, sú rôzneho charakteru. Existujú preventívne (protizápalové), ktoré dokážu oslabiť prejavy alergie, v niektorých prípadoch aj zabraňovať ich vzniku. Druhú skupinu liečiv predstavujú tie, ktoré sa používajú pri akútnych alergických prejavoch, akými sú rôzne záchvaty.
Alergiológovia upozorňujú na dôležitosť domácich opatrení
Kým alergia na zvieratá sa dá obísť jednoduchým spôsobom – minimalizovať styk s nimi – alergici na pele a roztoče dýchať musia stále. Existujú však spôsoby, ktorými však aj oni môžu spraviť zo svojho domova zdravšie miesto.
Jedným z najkritickejších miest býva posteľ. Práve tu sa nachádza najideálnejšie prostredie pre rozmnožovanie a prežívanie roztočov. Tieto voľným okom neviditeľné živočíchy sa živia odumretými čiastočkami ľudskej kože a darí sa im v teplom a vlhkom prostredí. Alergici by preto mali prať posteľnú bielizeň oveľa častejšie ako zdraví ľudia. Dôležité je tiež nahradiť klasické páperové vankúše a periny tými s dutým vláknami, ktoré sa môžu prať na viac než 60 ºC (teplota, pri ktorej roztoče umierajú). Lekári takisto odporúčajú zaobstarať si špeciálne protiroztočové bariérové poťahy, ktorými ochránite matrace.
Najmenším alergikom musia byť odopierané plyšové hračky, ktoré sú pre roztoče ihriskom – rovnako tak sa na nich zachytáva aj prach. To isté platí aj o knihách a rôznych lapačoch prachu – buď ich v domácnosti nemajte vôbec, alebo ich aspoň nenechávajte v miestnostiach, kde sa spí.
Problematické môže byť aj vysávanie. Pri ňom sa totiž vo zvýšenej miere víri prach, ktorý ostáva v miestnosti. Riešením môže byť centrálny vysávač, ktoré vďaka systému potrubí odvádza všetok prach a nečistoty do centrálneho vysávača. Prefiltrovaný vzduch sa tak už nevracia do izieb, vďaka čomu je vzduch pre alergikov zdravší a dýchateľnejší.
Ďalším z odporúčaní je tiež odstránenie ťažkých a zbytočných záclon a závesov, rovnako tak by ste mali všetky koberce vymeniť za drevené či laminátové podlahy. Prach v domácnosti utierajte navlhčenou utierkou, minimalizujte počet izbových kvetov a tapety nahraďte maľbou.
Foto: bigstockphoto.com