Za veľmi škodlivý zlozvyk považujeme predovšetkým fajčenie. Samozrejme je tomu naozaj tak, no ak si myslíte, že len tým, že ste nefajčiar žijete zdravo, ste na omyle. Veľa nefajčiarov si myslí, že zdržaním sa cigarety vedú dostatočne zdravý život. Ignorujú však nezdravé zvyky, ktoré robia každý deň. Tie majú dlhodobý negatívny vplyv na organizmus a sú rovnako škodlivé ako fajčenie. Toto je 5 zvykov, ktoré sú škodlivejšie než fajčenie!

Sedavý spôsob života

Mnohí z nás sedia celý deň v práci a vo voľnom čase sa taktiež uchyľujú skôr k televízii ako k pohybu. Sedavý spôsob života zvyšuje riziko ochorenia srdca, cukrovky, rakoviny a dokonca aj depresií. Štúdie ukazujú, že dlhodobé sedenie tiež zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Ak ste si práve uvedomili, že väčšinu dňa trávite sedením pokúste sa pravidelne postaviť, vypiť pohár vody a poriadne pretiahnuť nohy nielen počas obedňajšej prestávky. A samozrejme zaradiť do svojho života šport, alebo jednoducho aktívny odpočinok. Možností je v dnešnej dobe neúrekom.

Pitie sladkých nápojov

Pravidelné konzumovanie sladkých nápojov zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a to aj vtedy ak zrovna netrpíte nadváhou. Ďalšie dávky cukru môžu viesť k cukrovke, psychickým poruchám, vysokej hladine cholesterolu a vysokému krvnému tlaku. Najlepšie urobíte ak tieto nápoje nahradíte šťavou z čerstvo vylisovaného ovocia a zeleniny bez umelých sladidiel.

Nedostatok spánku

Ľudia sú veľmi zaneprázdnení a často sa im nedarí skĺbiť prácu a koníčky. Nedostatok spánku vedie k obezite a zvýšenému krvnému tlaku. Vzhľadom na chronický nedostatok spánku, naše telo vylučuje viac kortizolu, než je obvyklé. Vysoké množstvo tohto hormónu vedie k srdcovému infarktu alebo mŕtvici. Skúste spať jednu hodinu dlhšie ako teraz, alebo si pokojne doprajte 20 - minútové zdriemnutie počas dňa.

Soláriá

Určite viete, že soláriá zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože. Ľudia do 30 rokov, ktorí navštevujú soláriá majú o 75% vyššie riziko vzniku melanómu. Vyše 400 000 prípadov rakoviny kože sa priamo vzťahuje na použitie solária.

Príliš veľa mäsa

Špecialisti na výživu prišli k záveru, že ľudia, ktorých strava obsahuje vysoký podiel živočíšnych bielkovín majú štyri krát väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na rakovinu v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú denný príjem bielkovín rastlinného pôvodu. Odporúča sa, vybrať si jeden deň v týždni, kedy budete jesť mäso.

Vstúpili ste si do svedomia? Ak áno, článok presne splnil svoj účel bez ohľadu na to či na svojom životnom štýle niečo zmeníte, to je samozrejme len a len na vás. Veľa šťastia!

Odporúčané weby