Počítače sú elektronické zariadenia, ktoré dokážu spracovávať vstupné dáta od užívateľa, spracovať a pretransformovať ich do požadovaných výstupov a uložiť ich do zariadení určených na ukladanie dát.

Osobný počítač - PC

Najrozšírenejším typom počítačov sú osobné počítače (PC), vhodné na použitie v kanceláriách, alebo doma. Najčastejšie pozostávajú z monitora, samotného počítača a klávesnice. Štandardom je myš.

Počítač obsahuje procesor, pevný disk, modem, rôzne druhy portov, pre pripojenie USB kľúča, tlačiarne atď, ale taktiež CD-ROM mechaniku. Rýchlosť počítačov sa v posledných desaťročiach prudko zvyšuje, vďaka výkonnému hardvéru t.j. výkonným procesorom, pamätí RAM a pod.

Notebooky a laptopy

Čoraz väčšej obľube sa tešia notebooky a laptopy t.j. prenosné počítače, ktoré  sú dostatočne málé a ľahké, aby sa zmestili do aktovky a majú vlastný elektrický zdroj - batériu, ktorá vydrží niekoľko hodín. Vďaka týmto špecifickým nárokom na dobrú prenosnosť, sú laptopy drahšie ako desktopy.

Notebooky sä ľahké a dobre prenosné a preto sa používajú pri cestovaní, v domácnosti, alebo v kanceláriách. Notebook nevyžaduje použitie externej klávesnice, alebo myši, všetko je integrované v jednom celku. Namiesto myši je možné využiť tzv. touch pad. Ten je taktiž zabudovaný priamo v laptope.

Palmtopy a superpočítače

Ďalej rozoznávame rôzne typy palmtopov - tzv. počítač do dlane. Je menší ako laptop. Pri špecifických druhoch vojenských, priemyselných, alebo business aplikácií nachádzajú uplatnenie extrémne výkonné superpočítače.

Všetky klasické počítače súčasnosti vyžadujú hardvérové komponenty t.j. procesor, ktorý je srdcom počítača a spracováva vstupy. Pamäť umožňuje počítaču ukladať dáta dočasne. Vstupné zariadenia zvyčajne predstavujú klávesnicu, alebo myš. Prostredníctvom nich používateľ zadá, čo má počítač vykonať. Výstupné zariadenia väčšinou predstavujú monitor, displej, projektor atď. zobrazujú sa na nich výstupy. Pevný disk, kompaktný disk, USB kľúč umožňujú počítaču ukladať dáta trvalo.

Odporúčané weby